Botoks ve dolgu estetiği
Botoks, clostirdium botulinum denilen bir bakterinin oluşturmuş olduğu bir proteindir. Vücuda herhangi bir zararı olmayan bir enjeksiyondur. Botoks enjeksiyonu eskiden nörolojik, ortopedik, kas hastalıkları, göz problemleri vs. gibi bazı rahatsızlıklarda uzun yıllardır kullanılan bir ilaçtır. Yaklaşık 20 yıldır estetik amaçlı olarak da kullanılmaktadır.
Botoks, istenmeyen ve ciltte kırışıklığa neden olan mimik hareketlerini engellemek için enjeksiyon aracılığıyla kasa uygulanarak yapılır. Özellikle göz etrafında, kaş arasında, alın çizgilerinde, kaş kaldırmada, boyun çizgilerinde kullanılır.
Gözlerin dış çevresinde oluşan kazayağı denilen çizgiler, burun ile ağız kenarındaki daha yaşlı gösteren oluklar, yorgun ve bitkin bir görüntüye neden olan kaş düşüklükleri kişileri mutsuz edebiliyor. Bütün bu sorunlardan botoks ve dolgu yardımıyla ameliyatsız bir şekilde çabucak kurtulabilirler. Öğle yemeği arasında ya da akşam işten eve dönüş sırasında kısa bir mola vererek bu sıkıntılarından kurtulmak, kendinizi  daha genç ve enerjik hissetmek mümkündür.
Botoks enjeksiyonu kırışıklıklara neden olan aşırı mimiklerin geçici olarak dondurulmasını sağlar. Yüzdeki birkaç noktaya yapılan enjeksiyonla hiçbir Ağrı ya da sızı hissedilmeden basit bir şekilde gerçekleştirilebilir. Botoks etkisini birkaç hafta içinde göstererek aşırı mimiklerin kullanılmasını önler. Botoks doğru noktalara yapıldığı sürece yüzde donuk bir ifadeye neden olmaz. Doğal mimikler rahatlıkla kullanılabilir. Eğer iyi bir uygulama ise kişinin botoks ve dolgu yaptırdığı anlaşılmaz.
Dolgu uygulamaları
Dolgu işlemleri ise burun kenarlarından aşağıya inen ya da iki kaş arasındaki derin oluklara, göz altlarındaki çukurluk nedeniyle oluşan morlukları azaltmada, eğer ihtiyaç varsa elmacık kemiklerine, dudaklara ve dudak çevresine kontur vermek için uygulanabilir. Geçici dolguların kullanma süresi iki yıldır. Bir iki yıl sonra eğer istenirse dolgu işleminin tekrarlanması gerekir. Kalıcı dolgu kullanımı estetik cerrahlar tarafından tercih edilmez, tavsiye de edilmez.  Dolgu işlemleri de acısız ve basit bit uygulamadır.
Yağ enjeksiyonu  dolgu işlemine göre daha çok volüm gerektiren durumlarda uygulanır. Kalıcı bir uygulamadır. Zayıf yüzler ve volüm eksiklerinde daha iyi sonuçlar verir. Yüzde elmacık kemiklerine, yanak çöküklüklerine ve göz altlarına uygulanabilir.
Botoks ve dolgu işleminde doğal görünüm çok önemlidir. Bütün estetik işlemlerde olduğu gibi amaç doğal olmayan bir görünümü doğal hale getirmektir. Hastanın yüzü için hangi tekniğin daha uygun olduğuna estetik cerrahın karar vermesi çok daha doğrudur.
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
Op.Dr. Fatih Dağdelen