Yağ enjeksiyonu cilde yeniden hayat veriyor

Kırışıklıklar, buruşukluklar ve çöküntüler
Yağ enjeksiyonu ile ciltteki çöküntüler ve oluklar kaldırılarak daha genç görünümlü bir yüz hatlarına sahip olunabilir. Yağ enjeksiyonun yaşlanma ya da hasarlı cilt üzerinde olumlu ve gençleştirici etkiye sahip olduğu görülmüştür. Vücudun fazla yağ depolanan bölgelerinden yağ hücreleri alınıp inceltilerek enjeksiyon aracılığı ile yüzün ihtiyacı olan bölgelere enjekte edilir. Yüz bölgesinde çökük yanaklar, düz ve belirsiz elmacık kemikleri, cilt kırışıklarında; vücutta ise düz ve kıvrımsız kalçalarda, popo şekillendirmede, çarpık bacak tedavisinde ve eldeki kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır.

Dudaklar
Yağ enjeksiyonu ile dudakların hacmi artırılarak dolgunluk kazandırılabilir. Aynı zamanda dudakların konturları da belirgin hale getirilir. Yaşlanma ile birlikte dudakların konturları giderek kaybolur. Yağ enjeksiyonu ile ağız çevresindeki sarkmalar ve kırışıklıklar tedavi edilebilir.

Dudaklara yağ enjeksiyonu, bu işlem için özel olarak tasarlanmış çok ince kanüller ya da iğne aracılığı ile yapılır. Yağ enjekte edilmiş dudaklar doğal ve yumuşak bir his oluşur.

Elmacık kemiği
Elmacık kemiği bölgesinin dolgunluğu ve çıkıklğı gençliğin önemli bir işaretidir. Yaşlanma ile birlikte cilt altı yağ tabakaları giderek kaybolur ve cildin elastikiyeti azalır. Bu durum özellikle elmacık kemiği bölgesideki belirginliğin  azalmasına ve çöküntülere neden olur. Bu alanlara yağ enjeksiyonu yöntemi ile tekrar dolgunluk verilebilir. Bu bölge üzerine enjekte edilen  yağ hücreleri aynı zamanda cildi güçlendirerek cilt kalitesinin artmasına da yardımcı olur.

Yara izleri
Yara izi tedavisinde de yağ enjeksiyonu kullanılabilir. Enjeksiyon ya da kanül yardımıyla deri altı katmalarının içine yağ enjekte edilir ve bu sayede yara izinin daha iyi görünmesi sağlanır. Bununla beraber yara izine yapılan yağ enjeksiyonları cildin kalitesini arttırarak  gelecekte yapılacak  bir cerrahi işleminde olumlu sonuçlarını arttıracaktır.

Vücut şekillendirme
Yağ enjeksiyonu yüz haricinde özellikle popo şekillendirmek, bacaktaki diz altı şekil bozukluklarını gidermek, meme büyütmek, ince bilekleri biraz daha kalın hale getirmek ya da vücudunuzdaki travma (kaza), ameliyat gibi herhangi bir nedenden dolayı oluşan çöküklük ve düzensizliklerin gidermek amacıyla kullanılmaktadır.
Yağ enjeksiyonu kalıcı bir işlemdir.

Ancak verilen yağın bir kısmı vücut tarafından eritilmekte  bir kısmı ise kalmaktadır. Bu kalan miktar kişiden kişiye göre değişmekle beraber %30- % 60 arasında değişmektedir. Genellikle lokal anestezi altında yapılmaktadır fakat hastanın tercihine göre genel anestezi de uygulanabilir. Karın ve bacak arası gibi bölgelerden fazla yağ liposuction yöntemi ile alınarak birtakım işlemlerden geçirildikten sonra dolgunlaştırmak istenen bölgelere transfer edilir.

Operasyon yaklaşık 1 ile 1,5 saat arasında sürmektedir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen operasyonlarda hasta yaklaşık 1 saat dinlendikten sonra, genel anestezi ile yapılan işlemlerde ise 4-6 saatlik bir dinlenmenin ardından hasta evine dönebilir.

 Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Op.Dr. Deniz Küçükkaya