Amerikan Plastik Cerrahlar Konferansı’ndaki verilen bilgilere göre yaş ve sigara içmek göğüslerin sarkmasında daha büyük bir rol oynuyor.

Doktor Brian Rinker kadınların korkmadan emzirmelerini söylüyor.Dr. Rinker, hastaları ona emzirdikten sonra sarkan göğüslerini düzeltmeleri için gelmeye başlayınca bir araştırma yapmaya karar vermiş.

Kentucky Üniversitesi’nden bir grup meslektaşıyla birlikte 1998-2006 göğüs kaldırma veya büyütme operasyonu geçirmiş 132 kadını incelemiş.Bu kadınlarının çoğunluğunun en az bir kez hamile kaldığı kaydedilmiş. %60’ı ise en az bir kez emzirme deneyimi yaşamıştı.

Araştırma ekibi hastaların tıbbi geçmişini, kilosunu, boyunu ve hamilelik öncesi göğüs ölçülerini inceleyip değerlendirmeye tabii tutmuş. Hastaların sigara alışkanlıkları da titizlikle kayıt altına alınmış.

Emzirmiş ve emzirmemiş kadınların göğüs ölçülerindeki değişiklik arasında hiç bir fark olmadığı gözlemlenmiş.

Sigara
Göğüslerin sarkmasında emzirmeden çok başka faktörler etkili oluyor. Doğurulan ve emzirilen her çocukla göğüsler sürekli sütle dolup boşalsa da elastik yapılarını kaybetmedikleri müddetçe fazla sarkma da görülmüyor.

Sigara elastin adı verilen ve cilde esneklik kazandıran bir proteinin yapısını bozuyor. Bu nedenle sigara içen kişilerde deri esnemek yerine sarkıyor.

Göğüslerinde sarkmasında uygun sütyen takmama da önemli rol oynuyor. Bu nedenle hamilelikte veya hamilelik harici dönemlerde uygun bedende ve kaliteli sütyen kullanmak gerekiyor.

Emzirme döneminde sütle dolan göğüsler emzirme kesilince elbette bir anda eski haline dönmüyor. Uzmanlar bu dönemde göğüs kaslarını harekete geçirecek egzersizler yapıldığı takdirde sarkma yaşanmayacağını vurguluyor.