Hem sağlık açısından hem de güzellik açısından faydalı bir yiyecek arıyorsanız siyah turpu denemelisiniz. Bilmediğiniz pek çok faydası var. Peki siyah turpun faydaları nelerdir?

B vitamini, çinko ve fosfor içerir. Bunlar da vücuttaki kanı temizlemeye yarar. Kanın temizlenmesi de cildinize olumlu olarak yansır. Vücuttaki toksinleri ve atık maddelleri ortadan kaldırır. Sık sık siyah turp tüketerek vücudunuza detoks etkisi vermiş olursunuz.

C vitamini ve çok miktarda antioksidan içermektedir. Bunlar da cildin yaşlanmaya karşı mücadelesinde önemli rol oynamaktadır. Siyah turp suyunun tüketilmesi daha genç bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Öksürük ve kronik soğuk algınlığı sorunlarında da oldukça etkilidir. Siyah turpun suyunu sıktıktan sonra bir miktar şeker ekleyip bekletin ve sabahları meyve suyu gibi tüketin. Solunum yollarındaki enfeksiyonları ortadan kaldıracaktır.

Tiroid hormonlarındaki düzensizlikleri önler. Tiroit hormonlarının salgılanmasını ve üretimini düzenleyen raphanin isminde bir enzim vardır. Siyah turp da raphanin zenginidir. Bu hormonları düzene sokmak için siyah turp tüketin.

Cilt haricinde saç için de oldukça faydalıdır. Saç derisindeki aşırı kuruluğu veya aşırı yağlanmayı önlemek için kullanılır. Kepek sorunu da varsa eğer turp suyu kullanabilirsiniz. Saçlar ve saç derisi gerekli maddeleri edinecektir.

Siyah turp safra kesesi ve böbreklerde oluşabilecek taşlara karşı da etkilidir. Bu taşlardan dolayı çekilen acıyı da hafifletir. Ayrıca idrarı arttırır. İdrarı arttırdığı için de safra kesesi ve böbrek taşlarından kurtulmanıza yardımcı olabilir.