Maskara, makyajınızı tamamlayan önemli bir etkendir. Maskara sürmek her ne kadar kolay gibi görünse de mutlaka yanlışlar, hatalar yapılabiliyor. Doğru bir şekilde maskara sürmek ve yanlış yapmamanız için bazı önerilerimiz var.

1Maskarayı Fazla Sürmek

Maskara Sürerken Yapılan 8 Yanlış


Maskara fırçasını çıkardığınız haliyle hemen sürmemelisiniz. Fırçada mutlaka fazla miktarda maskara vardır. Bu fazla miktarı en basit şekilde tüpün kenarına sürebilirsiniz. Böylece maskara boşa gitmemiş olur. Fırçadaki fazla miktarı almak için kağıt mendil de kullanabilirsiniz bu arada.

2Maskara Fırçası

Maskara Sürerken Yapılan 8 Yanlış


Maskara fırçasını sürekli olarak tüpün içinden çıkartıp takmayın. Maskara tüpü ne kadar çok hava alırsa o kadar çabuk kurur ve maskaranızdan yeterli verimi alamazsınız. Sadece lazım olduğunda fırçayı çıkartın ve hemen tüpe geri koyun.

3Kirpik Kıvırıcı

Maskara Sürerken Yapılan 8 Yanlış


Kirpik kıvırıcı nasıl yanlış kullanılabilir? Önce maskarayı sürdünüz, sonra kıvırıcı kullanarak kirpikleri kıvırdınız. Siz de böyle yapıyorsanız malesef yanlış yapıyorsunuz. Kirpikleriniz aşırı zarar görebilir hatta kopabilir. Önce kirpiklerinizi kıvırmalı sonra maskarayı sürmelisiniz.

4Yanlış Başlangıç

Maskara Sürerken Yapılan 8 Yanlış


Yapılan en büyük yanlışlardan birisi fırçanın yan tutulmasıdır. Fırçayı kirpik diplerindeb başlayarak sürmelisiniz ve maskarayı bulaştırmamak için alt kirpiklerden başlamalısınız.

5Göz Kapağını Temizlememek

Maskara Sürerken Yapılan 8 Yanlış


Özellikle uzun kirpikleriniz varsa maskaranın göz kapaklarınıza bulaşmasını çok iyi biliyorsunuzdur. Bulaştıktan sonra kurumadan göz kapağınızı temizlemelisiniz.

6Bakış

Maskara Sürerken Yapılan 8 Yanlış


Alt kirpiklere maskara sürerken yukarı, üst kirpiklere sürerken aşağı doğru bakılmalıdır. Genelde kafa öne doğru eğilmişken veya çene yukarda uygulama yapılır ama bu da yanlıştır.

7Yanlış Maskara Seçimi

Maskara Sürerken Yapılan 8 Yanlış


Maskaralar malum çeşit çeşittir. Kıvıran, dolgunlaştıran, kirpikleri uzatan gibi çeşitleri vardır. Bu gibi özelliklerin hepsini kirpiklerinize kazandırmak istiyorsanız bir maskarayı sürdükten sonra kurumasını bekleyip diğerini uygulamak doğru olacaktır. Aksi takdirde maskara kurumadan diğerini uygulamak pek işe yaramayacaktır.