Kakao çekirdeklerinin cilde birçok faydası vardır. Bunlardan yararlanabilmeniz için bazı kakao maskesi tarifleri derledik. Önce kakao maskesinin faydalarına değinelim.

Kakao maskesi ciltte oluşan renk değişimlerinde, kırışıklıklarda ve cansız görünümde etkili sonuçlar vermektedir. Ayrıca her cilt tipine uygulanabilen tariflerdendir.

Kakaonun içinde bulunan yüksek miktardaki antioksidan ve vitaminler cildiniz için çok bir koruyucudur. Cildi canlandırır ve yaşlanma belirtileine karşı içten ve dıştan etkilidir.

Faydaları
– Cildin daha pürüzsüz olmasına etki eder
– Gözenekleri sıkılaştırır ve küçültür
– Cildin sıkı ve gergin olmasını sağlar
– Peeling etkisi ile ölü hücreleri ciltten atar
– Sivilce oluşumunu önler
– Cildin yumuşak olmasını sağlar
– Siyah noktaları temizler

Kakao Maskesi Tarifleri
Kakao-yoğurt, kakao-süt, kakao-bal ve kakao-kahve maskelerinin tariflerini sizin için derledik.

Kakao-Yoğurt Maskesi İçin Malzemeler
– İki yemek kaşığı kadar kakao tozu
– Bir yemek kaşığı doğal yoğurt veya yağsız yoğurt
– Bir tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı
Malzemeleri bir kaba ekleyip krem kıvamına gelene kadar karıştırın ve temizlediğiniz cildinize sürün. Parmaklarınızla baskı yaparak yüzünüze sürün. 15 dakika kurumasını bekleyin ve ılık su ile durulayın. Haftada bir kere bu maskeyi yapabilirsiniz.

Kakao-Süt Maskesi İçin Malzemeler
– Bir fincan şekersiz kakao
– İki çorba kaşığı süt

Hazırlanışı ve Uygulanışı
Malzemeleri karıştırın ve cildinize sürün. Kuruduktan sonra ılık su ile durulayın. Bu maske yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar. Haftada iki kere uygulanabilir.

Kakao-Bal Maskesi İçin Malzemeler
– Yarım çay bardağı kakao
– Bir çorba kaşığı süt
– Bir tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı
Cam kasede yüzünüze sürülebilecek kıvama gelene kadar malzemeleri karıştırın. Göz çevresi hariç, yüz, boyun ve göğüs bölgesine sürülebilir. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Haftada iki veya üç kere uygulayabilirsiniz. Cildinizde kuruluk varsa bu maskeye az miktarda zeytin yağı da eklenebilir.

Kakao-Kahve Maskesi İçin Malzemeler
– Birbuçuk tatlı kaşığı kakao
– Bir çay kaşığı Türk kahvesi
– Yarım çay bardağı su

Hazırlanışı ve Uygulanışı
Kakao ve kahveyi bir kaba ekleyip karıştırın. Sonrasında yavaş yavaş su ekleyin ve hamur gibi bir kıvama gelene kadar karıştırmaya devam edin. Göz çevresi hariç, yüzünüze sürün. 15-20 dakika kadar kurumasını bekleyin ve soğuk suyla durulayın. 15 günde bir kere uygulanması yeterlidir.