En çok hangi müzik türünü dinleyenler aldatıyor? Aldatan bazı erkekler neden bu sırrı ele verecek ipuçları bırakıyor ya da insanlar sadece mutsuz olduğu için mi aldatıyor? İşte yanıtları.

1. Aldatmak bir yardım çığlığı mı?

Aldatan insanlar hakkında şaşırtan gerçekler


Aldatan bazı erkekler bu sırlarını açığa çıkaracak izler bırakabiliyorlar. Ortak kullanılan bilgisayarda açık bırakılan e-mailler, yakadaki ruj izi, telefonunu bir dakika bile yanından ayırmaması gibi… Acaba aldatmak için dahi olsa yeterince zeki değiller mi? The Secret of Happy Married Men kitabının yazarı Scott Haltzman buna farklı yaklaşıyor. Ona göre, aldatan kişiler aslında bu durumu partnerlerinin fark etmesini istiyorlar. Aldatmanın, bazen “Yardıma ihtiyacım var” şeklinde bir çığlık olabileceğini söylüyor. Kişinin aldatmaya son vermek istediğini, ancak bunu nasıl yapacağını bilemediği belirtiyor.

2. Mutsuz oldukları için mi aldatıyorlar?

Aldatan insanlar hakkında şaşırtan gerçekler


Her aldatan kişinin, ilişkisinde katlanılamaz bir noktada olduğu anlamına gelmiyor. Ancak mutlu bir ilişkisi olduğu halde aldatmak da herkes için geçerli değil. Yapılan bir araştırmada, aldattığını belirtenlerin büyük bir çoğunluğunun, gerek hayatlarında gerekse de ilişkilerinde mutlu olduklarını gösteriyor. Bu kişiler, ayrılma peşinde olmadıklarını söylüyorlar.
Rutgers Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, partnerlerini aldatan erkeklerin yüzde 56’sı partnerleriyle mutlu olduklarını belirtiyor. Bu oran kadınlarda yüzde 34.

3. Hangi tür müzik dinleyenler daha çok aldatıyor?

Aldatan insanlar hakkında şaşırtan gerçekler


Araştırmacılar, cinsiyet farkı olmaksızın aldatanların yüzde 41’inin rock müzik sevdiğini ortaya koydu. Aldatanların yüzde 16’sı ise pop müzik seviyor. Country tutkunlarının yüzde 11, klasik müzik dinleyicilerinin oranı ise yüzde 7 olarak belirtiliyor. Listenin en sonunda ise yüzde 2 ile hip-hop var. Yani en az hip-hop seveler aldatıyor.

4. Kadınların aldatma nedeni duygusal

Aldatan insanlar hakkında şaşırtan gerçekler


Kadınların aldatma nedenleri erkeklerden farklılık gösteriyor. Aldatma üzerine cinsiyet farklarının etkileri araştırıldığında, kadınları aldatmaya iten temel etken, fiziksel ihtiyaçlardan çok duygusal açlığı kapatmak. Ancak bu durum ilişkinin sonuna gelindiğini de gösteriyor. Duygusal açlık aslında ilişkinin ömrünün sonuna yaklaştığının önemli bir kanıtı.

5. Kadınlar hamileliğe uygun dönemde daha fazla aldatıyor

Aldatan insanlar hakkında şaşırtan gerçekler


UCLA araştırmacısı Dr. Martie Haselton, “Bulgularımıza göre, kadınlar partnerlerinin haricindeki erkeklerden en çok adet döngüsündeki hamile kalma şansının en yüksek olduğu dönemlerde etkileniyor. Bu da yumurtlamanın başladığı ya da takiben geçen birkaç gün içerisinde oluşuyor” diyor. Ayrıca, kadınlar bu dönemlerde kendilerini daha seksi hissediyorlar. İki etken birleştiğinde de aldatma isteği perçinlenebiliyor.

6. Tanıdıklarla aldatma çoğunlukta!

Aldatan insanlar hakkında şaşırtan gerçekler


Yapılan bir araştırmada, aldatmaların yüzde 85’inin iş arkadaşları, arkadaşlar ya da komşular arasında meydana geldiği gösteriyor. Çünkü aldatanlar, hedeflerini öncelikle yakın yerlerden belirliyorlar. İş hayatında bu ihtimal daha da güçleniyor.

7. Erkekler evliliklerini düzeltmek için aldatıyor!

Aldatan insanlar hakkında şaşırtan gerçekler


Evlilik ve aile terapisti Susan Mandel, eşlerini seven erkeklerin, evliliğin dışına çıkarak evliliklerini koruyabileceklerini düşünebildiklerini belirtiyor. Kabul edilmesi zor ve saçma gelebilir fakat böyle bir mantık da seçilebiliyor.