G noktası, ilk kez 1950 yılında Dr. Grafenberg tarafından tanımlanan, uyarıldığında kadın orgazmını garanti ettiği belirtilen vajina duvarında fasulye şeklinde bir noktadır.Eski Hintli yazılarda da vajinada aşırı hassas bir bölge olduğuna değinilir.

Ancak Cinsel Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma bu bölgenin varlığının ispatlanamadığını gösteriyor.

Yale-New Haven Hastanesi’nden Dr. Amichai Kilchevsky tarafından yürütülen bir araştırmada uzmanlar, son 60 yıl boyunca konuyla ilgi yapılmış ve yayınlanmış makaleleri incelediler. İncelenenler arasında klinik deneyler, raporlar ve görüşler de yer alıyordu.

Tüm bu araştırmaların neticesinde hiçbir kayıtta kesin olarak G noktasının varlığının kanıtlandığına değinilmiyor.

2008 yılında yapılan bir araştırmada, orgazm yaşadığı iddia edilen kadınların vajina duvarları ultrason ile incelendi. Bu kadınların vajina duvarındaki bir bölgenin dokusunun daha kalın olduğu tespit edildi. Ancak görüntüleme sonucunda bu bulgu da kanıtlanamadı.

Bazı testlerde ise kadınların bir bölümünde G noktası diye adlandırılan bölgedeki sinirlerin diğerlerine oranla daha yoğun olduğu görülmüştü.

Dr. Odile Bouisson ve ekibi tarafından savunulan bir iddia ise vajina duvarının klitorise baskı yapması sonucunda orgazmın tetiklenmesi.

Araştırmalara göre kadınların çoğu asla yerini bulamamış olsa da G noktasının varlığına inanıyor.