Hafif makyaj ya da doğal makyaj, aslında makyaj yokmuş gibi görünen fakat oldukça güzel duran, sadeliğin ön plana çıktığı, doğal tonlar ile genelde gündüz tercih edilen bir makyaj tekniğidir. Hafif makyajı ten renginize en yakın tonlarda makyaj melzemelerini kullanarak yapabilir ve doğal güzelliğinizi ön plana çıkartabilirsiniz. Sizin ihtiyacınız, ten renginize en yakın tonda hafif mat fondöten, hafif toprak rengi tonunda far, dudak renginize en yakın tonda bir ruj. Tercihinize bağlı olarak da rimel veya çok ince çekilecek eyeliner.

Peki hafif makyaj, doğal makyaj nasıl yapılır? Malum bu makyajın asıl amacı, makyaj yokmuş gibi bir görünüm ile mümkün olan en güzel görünüşü elde etmek. İlk olarak cildinizi güzelce yıkayarak temizleyin, kurulayın. Genelde kullandığınız nemlendiriciyi kullanarak cildinizi nemlendirin, yumuşatın. Bir süre bekledikten sonra (Yaklaşık 15-20 dakika), sizin için en kolay yöntem hangisi ise (Parmaklarınızla, makyaj süngeriyle veya fondöten süngeriyle) o yöntemle bir miktar fondöteni yüzünüze uygulayın.

Fondöteni uyguladıktan sonra göz makyajına başlayabilirsiniz. Göz kapaklarınıza krem tonlarında hafif bir far uygulayın ve ardından yukarıda bahsettiğimiz toprak rengi farı gözlerinizin dış kısmından iç kısma doğru hafifçe yayarak uygulayın. Gereken rengi, yani istediğiniz rengi elde edene kadar bu işlemi tekrar uygulayabilirsiniz.

Dudaklara geçelim. Uygun tonda bir dudak kalemi ile dudak çevresini boyayın. Aynı renk ruju da dudaklarınıza sürün. Rujun daha kalıcı olmasını isterseniz, dudak kalemiyle dudaklarınızın tamamını boyadıktan sonra ruju sürebilirsiniz.

Hafif Makyaj Teknikleri, Doğal Makyaj

Sırada kirpikler ve eyeliner var. Bu iki işlemin hangi sırayla olduğunun bir önemi yok tabii ki. Hangisi kolaysa ondan başlayabilirsiniz. Kısa bir eyeliner tercih edebilirsiniz. Bu adım da isteğe bağlı. İsterseniz göz şekline göre eyeliner yazımızdan da göz şeklinize göre eyeliner uygulayabilirsiniz. Eyeliner kullanmak istemiyorsanız bu adımı geçebilirsiniz. Rimel uygularken de dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi, rimeli kirpik diplerinden kirpik uçlarına kadar tarıyormuş gibi sürmektir. Eğer kirpikleriniz birbirine yapışıyor ise rimelinizi biraz daha kalitelisi ile değiştirebilirsiniz. Kirpikleri mümkün olduğunca doğal göstermek için tek tek ayrıştıran ve uzatan kaliteli bir rimel tercih etmelisiniz.

Basit bir hafif makyaj, doğal makyaj uygulaması bu şekildedir. Yine isteğe bağlı olarak ruj sürülmeden de yapılabilir, sadece göz makyajı da yaplabilir. Genel olarak gündüz yapıldığını yazının başında belirtmiştik. Gideceğiniz ortama göre, yerine göre, kıyafetinize göre hafif makyaj yapıp yapmayacağınız tabii ki sizin kararınıza bağlı. Doğal makyajınızın biraz daha detaylı görünmesini isterseniz bronz tonlarında bir allık veya bronzlaştırıcı pudra kullanarak yüz şeklinizi farklı gösterebilirisiniz. Yüzünüze ihtiyacınıza göre kontür de uygulayabilirsiniz. Kontür makyajının püf noktaları için de kontür makyajı nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.