Ana Sayfa Etiketler Cinsel yaşam

Etiket: cinsel yaşam


Bunları Yapıyorsanız Cinsel Sorununuz Olmaz

0

Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat bu özel günde cinsel sorunları en aza indirgemek için altın önerilerini sunuyor. Prof. Dr. Halim Hattat’a göre cinsellikte neden zevk aldığını bilmek, bunu partnere doğru ifade edebilmek ve partnerin de arzu ve isteklerini öğrenebilmek gerekiyor.  Doğru cinsel bilgilere sahip olmak, şehir efsanelerine kulak asmamak, cinsel sorunlarda hemen karşı tarafı suçlamamak da bu iletişimin bir parçası.  Kadın ve erkek vücutlarında cinsel uyarılma açısından oluşan farkları anlamak da kaliteli bir cinsel hayat için gerekli.

 Prof. Hattat konuyu şöyle özetliyor: “Doğru cinsel bilgi seviyesi ile cinsel iletişim yeteneğine cinsel zeka diyoruz.  Kadın ve erkeklerin cinselliğe bakışı pek çok açıdan değişiklik gösteriyor. Bu değişikliklere 14 Şubat öncesinde dikkat çekmek istiyoruz. Öncelikle unutulmaması gereken, kadın cinselliğinde psikoloji ve duygular çok ön planda.  Birçok kadın için cinsellik yatak odasından çok önce başlıyor.  Romantik sözler, duygusal bir yaklaşım kadınları cinsel olarak motive ediyor. İlişkisinde bu yakınlığı bulamayan kadınlar için cinsellikten alınan tatmin de azalıyor. İlişki çatışmaları, iletişim sorunları, günlük stresler cinsel sorunlara zemin hazırlıyor.  Bunun yanında, kadınlar çoğu zaman evlilik hayatına cinsel bilgi eksikliği içinde giriyorlar.  Kendi cinselliklerini eşle keşfediyorlar. Dolayısıyla, çoğu zaman eşlerinin cinselliği başlatmasını ve sürdürmesini bekliyorlar.  Eşlerinin içgüdüsel olarak kendisinin düşünce ve isteklerini anlamasını arzu ediyorlar.  Bu durum ise özellikle Sevgililer Gününde eşlere performansta başarılı olma baskısı şeklinde yansıyabiliyor.  Erkeklerde ise cinselliğin fiziksel yönü biraz daha ön planda oluyor.  Erkek vücudu kadınlara göre cinselliğe daha hızlı hazır hale geldiğinden, bu fark erkeklerde stres yaratabiliyor.  Hızlı uyarılmayan veya hızlı orgazm olmayan partnerler erkeklerin kendilerini yetersiz görmesine yol açabiliyor.  Bazı durumlarda ise erkek bu farktan dolayı eşini suçluyor.”

Sevgililer Günü Cinsellik Rehberi
Bütün bu bilgiler ışığında Prof. Dr. Halim Hattat, Sevgililer Günü için bir rehber önerisinde bulunuyor:

1.Duygusallığa odaklanın: Güzel bir söz, bir öpücük, bir kucaklama eşinize iyi duygular beslediğinizi göstermenin güzel yollarıdır. Ufak dokunuşların her zaman cinsel beraberlikle sonuçlanması gerekmez. Pek çok çift cinsel sorunlarının duygusal yaşamlarını da olumsuz etkilediğini fark eder. Bu nedenle eşinizle duygusallığınızı yaşamaya odaklanın.

2.Kendinize özen gösterin: Özellikle birlikteliğin ilk başladığı günlerde kendinize, giysilerinize, kişisel hijyen ve güzelliğinize özen göstermeniz, hem kendinize olan güveninizi artıracak hem de partnerinizin hoşuna gidecektir.

3.Ön sevişmeyi geçiştirmeyin: Cinsel uyarılma, orgazm süreçlerinde özellikle kadınlar için gerekli bir süre olduğunu unutmayın.

4.Kendinize zaman tanıyın: Sizi hem fiziksel hem de psikolojik ve duygusal olarak etkileyen cinsel problemlerinizin olumsuz etkilerinden kurtulmak için kendinize zaman tanıyın. Duygusallık, sabır ve anlayışla hem partneriniz hem de siz bir süre sonra cinselliğinizin ve ilişkinizin heyecanına kavuştuğunu fark edeceksiniz.

5.Birlikte eğlenin: Çift olarak eğlenebileceğiniz aktiviteleri ve hobileri araştırın. Dans etmek, yüzmek, Tenis oynamak, fotoğraf çekmek, tiyatro sinemaya gitmek veya hoşlandığınız başka bir aktiviteyi birlikte yapmak ilişkinizi kuvvetlendirecek ve iletişim yeteneğinizi geliştirecektir.

6.Yatak odanızı keyifli hale getirin: Yumuşak bir ışık, rahat bir yatak, sevdiğiniz bir müzik, mumlar, taze çiçekler… Bu gibi dokunuşlarla yatak odanızı sevdiğiniz, kendinizi rahat hissettiğiniz ve cinsel isteğinizi uyandıracak bir mekâna dönüştürmeniz cinselliğinizi olumlu etkileyecektir.

7.Onu sevindirin: Bir demet çiçek, bir dergi veya küçük bir not ile partnerinizi sevindirmeye, ona küçük sürprizler hazırlamaya vakit ayırın.

8.Neyi sevdiğinizi keşfedin: Cinsellikte nelerden hoşlandığınızı, partnerinizden beklentinizi, size eğlenceli ve keyifli gelen hareketleri, fantezileri, ortamları gözden geçirin. Önce kendi cinselliğinizi keşfedin, sonra bunları partnerinizle paylaşın.

9.Partnerinize kulak verin: Cinsel problemleriniz sizi etkilediği kadar partnerinizi de etkiler. Ondan gelen cinsel talepleri reddettiğinizde, karşılayamadığınızda, kendi problemleriniz nedeniyle stresli, öfkeli, endişeli olduğunuz zamanlarda onun da kırılabileceğini, üzülüp sinirlenebileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle konuşulması gereken olumsuz hisleri açığa çıkarmasında ona yardım olmalısınız. İletişim cinsel sorunların aşılmasında en önemli noktadır. Ona kendini anlatması için bir fırsat vermelisiniz.

10.Cinsel sorunları alınyazısı kabul etmeyin: Her türlü cinsel sorununuzun bir tedavisi olduğunu unutmayın. Önemli olan zamanında doktorunuza başvurmanızdır.

Cinsellik Sırasında Utanıyorsanız
Prof. Dr. Halim Hattat Utanma duygusu nedeniyle cinsel sorunlar yaşıyorsanız, duygularınızı mutlaka ifade etmeniz gerektiğinin de altını çiziyor: “Burada en önemli şey çiftlerin birbirleriyle olan iletişimlerini kaybetmemeleri. Bir cinsel problem yaşadığınızda mutlaka uzman bir hekimden yardım isteyin, çareyi eş dost komşu tavsiyelerinde aramayın. Uzman bir hekim cinsel problemlerin organik yani fiziksel sebeplerini araştıracak, soruna katkıda bulunan psikolojik faktörler varsa cinsellik konusunda uzmanlaşmış bir psikologla birlikte tedavi planı oluşturacaktır.”

G Noktası Bulunamadı!

0

G noktası, ilk kez 1950 yılında Dr. Grafenberg tarafından tanımlanan, uyarıldığında kadın orgazmını garanti ettiği belirtilen vajina duvarında fasulye şeklinde bir noktadır.Eski Hintli yazılarda da vajinada aşırı hassas bir bölge olduğuna değinilir.

Ancak Cinsel Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma bu bölgenin varlığının ispatlanamadığını gösteriyor.

Yale-New Haven Hastanesi’nden Dr. Amichai Kilchevsky tarafından yürütülen bir araştırmada uzmanlar, son 60 yıl boyunca konuyla ilgi yapılmış ve yayınlanmış makaleleri incelediler. İncelenenler arasında klinik deneyler, raporlar ve görüşler de yer alıyordu.

Tüm bu araştırmaların neticesinde hiçbir kayıtta kesin olarak G noktasının varlığının kanıtlandığına değinilmiyor.

2008 yılında yapılan bir araştırmada, orgazm yaşadığı iddia edilen kadınların vajina duvarları ultrason ile incelendi. Bu kadınların vajina duvarındaki bir bölgenin dokusunun daha kalın olduğu tespit edildi. Ancak görüntüleme sonucunda bu bulgu da kanıtlanamadı.

Bazı testlerde ise kadınların bir bölümünde G noktası diye adlandırılan bölgedeki sinirlerin diğerlerine oranla daha yoğun olduğu görülmüştü.

Dr. Odile Bouisson ve ekibi tarafından savunulan bir iddia ise vajina duvarının klitorise baskı yapması sonucunda orgazmın tetiklenmesi.

Araştırmalara göre kadınların çoğu asla yerini bulamamış olsa da G noktasının varlığına inanıyor.

Bizi Takip Edin

4,032BeğenenlerBeğen
125TakipçiTakip Et
39,885TakipçiTakip Et
161TakipçiTakip Et
Sivilcelere davetiye çıkaran 10 temel hata

Sivilcelere Davetiye Çıkaran 10 Temel Hata!

Memorial Etiler Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, akne konusunda sık yapılan hataları sıraladı.Akne 12-30 yaşları arasında sık rastlanan bir durumdur. Herkes...