Piyaz tarifi et yemeklerinin yanında kolayca hazırlanabilen salata tarifleri arasında yer alır üzerine limon ve maydanoz ekleyip misler gibi yiyebileceğiniz piyaz tarifini size vermiş olduğumuz yöntemlerle kolayca hazırlayabilirsiniz.

Piyaz tarifleri yöreden yöreye farklılık göstermektedir. Tahinli piyaz, domates soslu piyaz en çok kullanılan tarifler arasında yer almaktadır. Ancak biz sizlere bu tarifimizde soğanlı sade olarak yapılan piyaz tarifinden bahsedeceğiz.

İşte sade olmasına rağmen lezzeti asla damağınızdan düşmeyecek piyaz tarifimiz…

Piyaz malzemeleri
2 su bardağı kuru fasulye
1 tane soğan
Yarım demet maydanoz

Sosu için
1 türk kahvesi fincanı zeytinyağı
Sumak
Pul biberi
Tuz
Yarım limonun suyu

Piyaz nasıl yapılır?
Fasulyeleri akşamdan tencereye koyun ve üzerini geçecek kadar su içinde bekletin.
Ertesi gün şişen fasulyeleri süzün ve yeniden su ekleyerek orta ateşte haşlayın.
Soğanları ve maydanozları ince ince kıyın.
Haşlanan fasulyeleri süzün ve bir kaba boşaltın, üzerine soğan ve maydanozu ekledikten sonra sos malzemelerini de ekleyin ve iyice karıştırın.

Kuru fasulye hazırlanan piyazın sağlığımıza da birçok çeşitli faydası bulunmaktadır. Bu faydaları maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz;

Piyazın faydaları
Kuru fasulye piyaz halinde yani haşlanmış olarak tüketildiğinde sağlığımıza oldukça faydalı hale gelir.

1- Piyaz kuru fasulye ile yapılan bir salata çeşidi olması nedeniyle içerisinde sodyum, magnezyum, demir, potasyum gibi mineral ve bileşenler açısından zengin mineraller barındırmaktadır.
2- kuru fasulye protein kaynağı bir besin olmasından dolayı et yerine tüketilebilir.
3- Bunun yanında fasulye, bilişsel işlevin ve beyin hücrelerinin fonksiyonlarını yerine getirmek için ihtiyaç duydukları vitamini karşılamaktadır.
4- Fasulyenin içerdiği lifler metabolizma hızının dengelenmesini sağlarlar. Yemek sonrası yürüyüş kan şekerini düşürdüğü gibi, fasulye de kan şekerini düşüren protein açısından zengindir.
5- Fasulye sindirim sistemi hareketini sağlıklı şekilde arttırır ve artıkları dışarı atmak için gerekli olan çözünmez lifler aşısından olukça zengindir. Bu özelliği, bizim kalın bağırsakta diyet lifi fermantasyonuna yardımcı olur ve sindirim sisteminde bulunan yararlı bakterilerin sayısını arttırır.