Cildinize iyi gelecek ürünü bulabilmek için ardı ardına hepsini denersiniz. Ancak bu çok sık yapılan bir yanlıştır. Cildinizi analiz edip ona göre ürünler seçmeniz gerekir.

1Gözenekleri kapamayan kremleri seçin

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir


Güneş kremi her gün kullanılması gereken bir üründür. UVA ışınları pencerelerden geçer ve cildinize işler. Etkiyi azaltmak için SPF değeri en az 15 olan ürünler tercih etmeniz gerekir. Ancak akne sorununu göz ardı etmeden, gözenekleri kapamayan ürünler seçmek de önemlidir.

2Güneş akneye iyi gelir görüşü yanlıştır

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir


Güneşin akne sorununa iyi geleceği görüşü yaygın olmakla birlikte doğru değildir. Güneşe karşı cildinizi korumak gerekir. Ancak güneş koruması seçerken akne sorununa karşı da etkili olacak ve cilt tipinize uygun ürünler seçmek şarttır.

3Cilt Tipi : Yağlı

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir


Yağ, cildinizin dostu değildir. Yağ parçacıkları gözenekleri kapatır ve akne oluşumuna uygun bir ortam yaratır. Çoğu güneş kremi yağ içerdiğinden, güneş kremlerinin akneye neden olduğu görüşü ortaya çıkmıştır. Halbuki yağsız ürünler akne yapmaz.

Günlük kullanılan kremlerin çoğu belirli bir SPF değeri içerir. 15 SPF’nin altına düşmemek önemlidir. Daha yüksek koruyucu kullanmanız gerekiyorsa seçtiğiniz ürünlerde şu noktalara dikkat edin:

Yoğun losyonlardan kaçının. Jel, az yoğun losyonlar, sprey veya köpük koruyucular doğru tercih olacaktır. Yüzünüzü yıkamadan asla güneş kremi sürmeyin. Yıkadıktan sonra güneş kremini sürün. Günlük kreminizi ve makyajınızı güneş kremi kuruduktan sonra uygulayın.

4Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir?

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir


Aşağıdaki maddeleri içeren güneş kremleri yağlı ciltler için pek uygun bulunmamaktadır:

Avobenzone
Benzophenones
Butyl Methoxydibenzoyl Methane
Isopropyldibenzoylmethane
Methoxycinnamate
Octyl Methoxycinnamate
Para-aminobenzoic Acid – PABA

5Cilt Tipi: Kuru

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir

Kuru ve akneli cilt baş edilmesi gereken iki apayrı sorundur. Cildinizi nemlendirirken gözenekleri de kapamayacak bir ürün seçmeniz gerekir. Akne tedavisi için kullanılan ürünler cildi kurutabilir. Bu nedenle kuru ciltler için üretilmiş akne ürünlerini kullanmaya özen gösterin.

Güneşe maruz kalındığında cildiniz daha fazla kuruyacaktır. En iyi seçenek güneşten uzak durmaktır. Ancak mecbur kalındığı durumlarda uygun bir koruyucu istenilen etkiyi yaratabilir.

Krem veya yoğun losyonları tercih etmelisiniz. Geniş spektrumlu bir krem kullanarak hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlayabilirsiniz. 25-60 SPF değeri arasında bir ürün seçmelisiniz.

Uygulamadan önce yüzünüzü mutlaka yıkayın. Günlük nemlendiricinizi sürmeden önce güneş kreminin kurumasını bekleyin. Cildinizin fazla parladığını düşünüyorsanız SPF içeren bir pudra kullanabilirsiniz.

6Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir?

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir


Aşağıdaki maddeleri içeren güneş kremleri kuru ciltler için pek uygun bulunmamaktadır:

Avobenzone
Benzophenone
Methoxycinnamate
Para-aminobenzoic Acid (PABA)

Akne, kıl köklerinin tıkanması sebebiyle görülebilir. Herhangi bir cilt sorunu, kızarıklık veya akne sayısında artış gözlemlediğiniz takdirde doktorunuza başvurun. Akne tedavisi gören kişilerin doktor kontrolünde bir güneş kremi seçmesi önerilmektedir. En doğru ürün önerileri cilt uzmanları tarafından yapılmaktadır.