Ana Sayfa Etiketler Akne

Etiket: akne


Sivilceli Ciltler İçin Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

0

Cildinize iyi gelecek ürünü bulabilmek için ardı ardına hepsini denersiniz. Ancak bu çok sık yapılan bir yanlıştır. Cildinizi analiz edip ona göre ürünler seçmeniz gerekir.

Gözenekleri kapamayan kremleri seçin

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir
Güneş kremi her gün kullanılması gereken bir üründür. UVA ışınları pencerelerden geçer ve cildinize işler. Etkiyi azaltmak için SPF değeri en az 15 olan ürünler tercih etmeniz gerekir. Ancak akne sorununu göz ardı etmeden, gözenekleri kapamayan ürünler seçmek de önemlidir.

Güneş akneye iyi gelir görüşü yanlıştır

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir
Güneşin akne sorununa iyi geleceği görüşü yaygın olmakla birlikte doğru değildir. Güneşe karşı cildinizi korumak gerekir. Ancak güneş koruması seçerken akne sorununa karşı da etkili olacak ve cilt tipinize uygun ürünler seçmek şarttır.

Cilt Tipi : Yağlı

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir
Yağ, cildinizin dostu değildir. Yağ parçacıkları gözenekleri kapatır ve akne oluşumuna uygun bir ortam yaratır. Çoğu güneş kremi yağ içerdiğinden, güneş kremlerinin akneye neden olduğu görüşü ortaya çıkmıştır. Halbuki yağsız ürünler akne yapmaz.

Günlük kullanılan kremlerin çoğu belirli bir SPF değeri içerir. 15 SPF’nin altına düşmemek önemlidir. Daha yüksek koruyucu kullanmanız gerekiyorsa seçtiğiniz ürünlerde şu noktalara dikkat edin:

Yoğun losyonlardan kaçının. Jel, az yoğun losyonlar, sprey veya köpük koruyucular doğru tercih olacaktır. Yüzünüzü yıkamadan asla güneş kremi sürmeyin. Yıkadıktan sonra güneş kremini sürün. Günlük kreminizi ve makyajınızı güneş kremi kuruduktan sonra uygulayın.

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir?

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir
Aşağıdaki maddeleri içeren güneş kremleri yağlı ciltler için pek uygun bulunmamaktadır:

Avobenzone
Benzophenones
Butyl Methoxydibenzoyl Methane
Isopropyldibenzoylmethane
Methoxycinnamate
Octyl Methoxycinnamate
Para-aminobenzoic Acid – PABA

Cilt Tipi: Kuru

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir

Kuru ve akneli cilt baş edilmesi gereken iki apayrı sorundur. Cildinizi nemlendirirken gözenekleri de kapamayacak bir ürün seçmeniz gerekir. Akne tedavisi için kullanılan ürünler cildi kurutabilir. Bu nedenle kuru ciltler için üretilmiş akne ürünlerini kullanmaya özen gösterin.

Güneşe maruz kalındığında cildiniz daha fazla kuruyacaktır. En iyi seçenek güneşten uzak durmaktır. Ancak mecbur kalındığı durumlarda uygun bir koruyucu istenilen etkiyi yaratabilir.

Krem veya yoğun losyonları tercih etmelisiniz. Geniş spektrumlu bir krem kullanarak hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlayabilirsiniz. 25-60 SPF değeri arasında bir ürün seçmelisiniz.

Uygulamadan önce yüzünüzü mutlaka yıkayın. Günlük nemlendiricinizi sürmeden önce güneş kreminin kurumasını bekleyin. Cildinizin fazla parladığını düşünüyorsanız SPF içeren bir pudra kullanabilirsiniz.

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir?

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir
Aşağıdaki maddeleri içeren güneş kremleri kuru ciltler için pek uygun bulunmamaktadır:

Avobenzone
Benzophenone
Methoxycinnamate
Para-aminobenzoic Acid (PABA)

Akne, kıl köklerinin tıkanması sebebiyle görülebilir. Herhangi bir cilt sorunu, kızarıklık veya akne sayısında artış gözlemlediğiniz takdirde doktorunuza başvurun. Akne tedavisi gören kişilerin doktor kontrolünde bir güneş kremi seçmesi önerilmektedir. En doğru ürün önerileri cilt uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Akneyle Savaşan 9 Yiyecek!

0

Kuruyemişler

Sivilcelere iyi gelen yiyecekler
Çinko ve selenyum eksikliği akneye yol açabiliyor. selenyum, E vitamini, bakır, magnezyum ve diğer pek çok minerali bol miktarda içeren kuruyemişler pürüzsüz bir cildin anahtarı olabilir.

Sarımsak

Sivilcelere iyi gelen yiyecekler
Kokusu nedeniyle sevilmese de sarımsak tam bir mucize bitkidir. Vücuttaki zararlı organizmalardan kurtulmanızı sağlar, virüs ve bakterileri öldürür.

Rezene

Sivilcelere iyi gelen yiyecekler
Cildinizin doğal yollardan temizlenmesini istiyorsanız rezeneyi tercih etmelisiniz. Sindirimi kolaylaştıran ve dolayısıyla şişkinliği önleyen rezene, zehirli maddelerin vücuttan atılmasını da sağlar. Bu sayede cildiniz toksinlerden arınmış olur.

Brokoli

Sivilcelere iyi gelen yiyecekler
A, B kompleks , C, E ve K vitaminleri içeren brokoli cildin parlak görünmesini sağlar.

Yağlı balıklar

Sivilcelere iyi gelen yiyecekler
Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerini bol miktarda içeren somon ve sardalye gibi balıklar, akneye sebep olan hücrelerin sınırlandırılmasını sağlıyor.

Esmer pirinç

Sivilcelere iyi gelen yiyecekler
B vitamini, protein, magnezyum ve çeşitli antioksidanlar içeren esmer pirinç, cildin rahatlamasına yardımcı bir besin maddesidir.

Enginar

Sivilcelere iyi gelen yiyecekler
Enginar neredeyse tamamen C vitaminden oluşan bir sebzedir. Bu lifli yeşil sebze toksinlerden kurtulmada size yardımcı olacaktır. Enginarı kaynattığınız suyu süzüp soğuduğunda içebilirsiniz.

Kara üzüm

Sivilcelere iyi gelen yiyecekler
Kara üzümün meyvesinde ve çekirdeklerindeki antioksidan maddeler mucize etkisi yaratır. Sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına karşı etkili olduğu söylenmektedir.

Avokado

Sivilcelere iyi gelen yiyecekler
Cilt güzelliği için çok önemli olan E vitamini bu lezzetli meyvenin içerisinde bol miktarda bulunur. Ayrıca bol miktarda C vitamini de ihtiva eden avokado, cildin nemini korur.

Sivilcelere Davetiye Çıkaran 10 Temel Hata!

0

Memorial Etiler Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, akne konusunda sık yapılan hataları sıraladı.

Akne 12-30 yaşları arasında sık rastlanan bir durumdur. Herkes hayatı boyunca en az bir dönem bu şikayeti yaşar. Bu durumun olağan olduğunu düşünenlerin sayısı hala çok fazladır fakat şiddetli vakalarda önlem alınmaz ve tedavi uygulanmazsa görüntüsel ve ruhsal kalıcı tahribatlara yol açar. Tedavi ve hastalığa yaklaşımla ilgili hekimleri yoran ve yanlış yapılan durumlar şöyle özetlenebilir

1. “Akne ile sivilce aynı anlama gelmez”

 Bazen hastalar durumunun akne değil sivilce olduğunu vurgular ki bu algı yanlıştır. Aknenin tipleri olduğundan bahsedilebilir. “Vulger” adı verilen basit akneden “nodulokistik” dediğimiz şiddetli akneye kadar değişik görünümler sergilerler.

2. “Sivilceyi sıkarsam yara olur ve iyileşir”

Her çıkan sivilcenin sıkılması tedaviye katkıda bulunmak bir yana, telafisi olmayan izlerin ortaya çıkmasına ve aknenin yaygınlaşmasına neden olur.

3. “Ergenlik dönemi geçince sivilceler de geçer”

Sivilceler konusunda ergenlik nedeni ile oluştuklarını düşünüp tedavi yoluna gitmemek son derece yanlıştır. Aknenin tedavisini geciktirmek, kendiliğinden düzelmesini beklemek, yapılacak en büyük ihmaldir. Üzerinden yılların geçmesini beklerken akne yerini kalıcı izlere bırakır.

4. “Yoğurt, diş macunu ve sabun köpüğü sivilceleri kurutan doğal ilaçlardır”

Son yıllarda daha az rastladığımız ama daha önceleri sıkça gördüğümüz yoğurt, diş macunu, sabun köpüğü sürerek saatlerce beklemek tedavi yöntemi değildir. Bu tür uygulamalar, deride enfeksiyonların artmasına, kalıcı kızarıklıklara ya da lekelenmelere neden olabilir. Deride alerjik reaksiyonlar görülebilir.

5. “Kapatıcı kullanmak hem güzel bir görünüm sağlar hem de sivilceyi kurutur”

Fondoten ya da pudra kullanımı sivilceyi sadece kapatır. Ancak güzel görünmek için yaptığınız bu uygulama yeni sivilce oluşmasına neden olur. Özellikle siyah nokta veya beyaz nokta tarzındaki komedojenik sivilcelerin ortaya çıkması kaçınılmaz olabilir.

6. “Sivilce için uygulanan tedaviler ciltte başka hasarlara neden olur”

Akne, farklı şekillerde tedavisi mükemmel sonuçlara varan bir hastalıktır. Tedavi sürecinde kızarıklık, kaşıntı, pullanma ve kurumanın yaşanması tedavinin yanlış olduğu anlamına gelmez. Bazı hassas ciltlerdeki aşırı tepki doktora tekrar başvurulduğunda alınacak önlemlerle düzelir. Bu sonuçlar hekimin ya da ilaçların yanlış olduğu anlamına gelmemelidir.

7. “Şiddetli vakalarda ağızdan kullanılan ilaçlar hastaya zarar verir”

Nodulakistik ya da daha şiddetli akne tiplerinde ağızdan verilen doğum kontrol veya retinoik asit tedavileri hastanın hayatını riske atmak demek değildir. Uygun vakada gerekli takipler yapılmak kaydıyla kullanılacak bu tedaviler, hastaya zarar yerine yarar getirir. Unutulmaması gereken faktör, her ilacın kendine göre yan etkileri olduğudur.

8. “Retinoik asit tedavisi sonrasında hamile kalamam”

A vitamini derivesi olan retinoik asit tedavisi bir kısım akneli hastalarda hayat kurtarıcıdır. Sık olarak bahsi geçen bu tedavi sonrasında hamile kalınamayacağı endişesi tamamen yersizdir. İlacın kesilmesinden 2 ay sonrasında hamile kalmak isteyenler için risk yoktur fakat doktorunuzun da belirteceği üzere tedavi sürecinde hamilelik yasaktır.

9. “Tek reçete tedavi için yeterlidir”

Sivilce problemi yaşayan ve çoğunluğunu sabırsız gençlerin oluşturduğu bazı hastalar mevcut şikayetlerinin bir iki gün içinde geçmesini beklerler. Ne yazık ki; akne kronik bir durumdur ve tedavisi uzun soluklu, takip gerektiren, hastalığın farklı dönemlerinde farklı ilaç kullanımına ihtiyaç duyulan bir hastalıktır.

10. “Arkadaşıma iyi gelen sivilce ilacı benim cildimi de düzeltebilir”

Akne bir dermatolog için her yönüyle çok iyi bilinen bir hastalıktır. Aknenin çeşidi, nedenleri, tedavileri basitçe planlanabilir. Güzellik salonlarında yapılan yanlış uygulamalar, komşulardan alınan öneriler, eczacıya danışılarak kullanılan tedaviler bazen isabetli olabilir; ama çoğunlukla derin ve tedavisi güç izler bırakmaya ya da sivilcenin artmasına neden olur.

Sivilcelere Karşı Etkili Besinler

0

Organik yeşil çay:
Antioksidan özelliği sayesinde zararlı kimyasallardan vücudu arındırır.

Zeytinyağı:
Doymamış yağ asitlerinden oluşan zeytinyağı veya susam yağı gerekli yağ asitlerini içerir. Bu yağ asitleri hücrelerin zarlarının oluşumunda etkilidir.

Ceviz:
Omega-3 yağ asitlerini bol miktarda ihtiva eden ceviz her konuda olduğu gibi cilt sorunları söz konusu olunca da faydalıdır.

 Limon suyu:

Doğal beyazlatıcı özelliği ile bilinen limon suyu, güneş lekeleri ve kırışıklıklarda etkilidir.Ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabileceği için dikkat edilmelidir.

Karpuz:
Bazıları karpuzun dış yüzeyini yüzlerine sürerek fayda sağladıklarına inanır. Aslına bakılırsa çok da yanlş bir düşünce değildir. Çünkü karpuz kabuğunda nemlendirici etki gösteren A, B ve C vitaminleri bol miktarda bulunur.

Az yağlı süt ürünleri
Süt akne tedavisi sürecinde pek tüketmemeniz gereken bir besin maddesidir. Ancak içerisindeki A vitaminine cildimiz ihtiyaç duyduğu için az yağlı süt ürünleri tüketilebilir.

Sivilcelere Karşı Argan Yağı

0

Akneler cildi üst tabakasını kaplar ve iltihaplı bir hal alabilir.Akne tedavisinde hem doğal ürünler hem de ilaçlar kullanılabilmektedir.

Akne neden oluşur?
Aknenin oluşum nedeni çok basittir. Yüz ve sırtta bulunan bezler sebum adı verilen yağlı bir madde salgılar. Bu madde cildin nemli kalması için gereklidir. Bu bezler kıl köklerine tutunmuş bir şekilde bulunur. Sebum, kıl kökünden başlayarak cildin üst yüzeyine ulaşır. Ancak eğer bu bezler gereğinden fazla sebum üretirse gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Tıkanmış gözenekler bakterilerin çoğalması için uygun ortam oluşturur ve sonuç olarak akne sorunu ortaya çıkar.

Argan Yağı Nedir?
Argan ağacının fındıklarından elde edilen bu yağ, cilt bakımı için önerilmektedir. E vitamini açısından zengin olan bu yağ düzenli olarak kullanıldığında egzema ve akne gibi cilt sorunlarının iyileştiği gözlemlenmiştir.

Argan yağı gerçekten akneye iyi geliyor mu?
Doğal bir tedavi yöntemi olan argan yağı, cilt sorunlarına iyi gelmektedir. Düzenli olarak argan yağı kullanan kişilerde akne sorununun büyük ölçüde azaltığı tespit edilmiştir.

Aşırı sebum üretimi cilt sorunlarını beraberinde getirir. Argan yağı uygulaması sebumun üretimini azaltır ve bu sayede gözeneklerin açılmasını sağlar. Açılan gözenekler akne probleminde azalmayı sağlar.

Akne yaralarına da Argan yağı
Bazı durumlarda akneler kaybolsa dahi geride yaralar bırakmaktadır. Kalan yaralar akne kökleridir ve cilt renginde değişikliğe sebep olur. Bu yaraların tamamen iyileşmesi için uzunca bir süre gerekebilir. Araştırmacılar her gün düzenli olarak kullanılan argan yağının bu yaraların iyileşmesinde de etkili olduğunu göstermektedir. Akne ve diğer cilt sorunları  düzenli argan yağı kullanımında gözle görülür derecede azalmaktadır.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

0

Ergenlik dönemi deri hastalığı olarak bilinse de hemen her yaşta kâbus gibi yüzümüzde beliren sivilcelerin iz bırakıp bırakmayacağı korkusu artık içinizi kemirmesin. Pek çok kişide ciddi psikolojik sorunlara yok açan, sosyal hayata ket vuran sivilce izlerinden doğru yöntemlerle kurtulmak mümkün.  Son yıllarda cilt hastalıkları hekimlerine ergenlik sonrası başlayan akne nedeniyle başvuran hasta sayısı giderek arttığını söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan uyarıyor:

Akne, uzun süreli ve sabır isteyen bir tedavi süreci gerektirir. İlaçlar aknelerin şiddetine ve nedenine göre düzenlenir. Derinleşmemiş hafif, yüzeyel olan çukur şeklindeki izlere kimyasal peeling etkili olmakla birlikte, derin ve geniş yüzeyli izlerde mikro iğnelerle yapılan dermaroller tedavisi, lazer, dolgu maddesi gibi farklı işlemler uygulanır.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan;  akneler,  ve akne izlerinden kurtulmanın yollarını anlattı:

· Akne yani halk arasında bilinen adıyla sivilce; ergenlik çağının doğal bir sorunu gibi düşünülse de aslında ergenlik sonrasında da karşımıza çıkabilir. Son yıllarda cilt hastalıkları hekimlerine ergenlik sonrası başlayan akne nedeniyle başvuran hasta sayısı giderek artmaktadır. Ergenlik akneleri, bazen ileri yaşlara kadar devam ederken, 20’li yaşların ortasında ani başlayan akne şikâyetleriyle de karşılaşılabiliyor. Dermatologlar bu tip akneleri ‘geç başlangıçlı akne’ olarak kabul etmektedir.

SOSYAL HAYATA DARBE VURUYOR

· Sivilce sonrası kalan izler, kişinin cilt yapısı, genetik yatkınlığı ve sivilcenin şiddeti ile doğrudan ilişkilidir. Cildinde ciddi sivilceleri olan kişilerin iz sorunu yaşama riskleri yüksektir. Sivilceler, sadece fiziksel değil psikolojik olarak da ciddi sorunlar yaratabiliyor. Kişi, yüzündeki izler nedeniyle dışarı çıkmayı ve sosyal ortama karışmayı reddediyor. Fakat yoğun sivilceli bir cilde sahip kişide hiçbir sivilce izi kalmayabileceği gibi, az sivilceli olup da yoğun izleri olan kişilerde bulunmaktadır.

· Sivilce izleri, maküler tipte izler ve skar tipi izler olmak üzere iki çeşittir. Maküler tarzda izler; leke şeklindedir, daha kısa sürede iyileşme özelliği gösterirler ve daha kolay tedavi edilebilirler. Skar tarzı izler ise deriden çöküklük ve kabarıklıkla kendini belli ederler, daha geç iyileşirler ve sabır gerektiren bir tedavi gerektirirler.

· Maküler tipte izler, kendini renk değişikliğiyle belli eder. Sivilceler iyileşirken renk değişikliği görülebilir. Lekeler kırmızı ya da kahverengi renkte olabilir. Açık renkli kişilerde genellikle kırmızı izler görülürken, esmerlerde kahverengi izler daha belirgindir.

İZLERİ PEELİNGLE HAFİFLETİN

· Lekeler hafifse harici uygulanan ilaçlarla tedavi edilir. Etkilerini geç gösterirler. Daha derin olan lekelerde kimyasal peeling işlemi yapılır. Peeling işlemi, cilt yüzeyine kimyasal madde sürülerek cilt yüzeyinin uzaklaştırılmasıdır. Sivilcenin ciltte yarattığı sorunun, izin, lekenin şiddetine göre peeling işlemi değişmektedir. Sivilce izlerinin maküler tarzda lekeli şekilde olanlarında en çok glikolik asitli peeling işlemi tercih edilir.  Kişinin cilt yapısı ve cildin kalınlığına göre kullanılacak asidin konsantrasyonu belirlenir.

· Kişinin peeling sonrası cildini nemlendirmesi ve güneşten koruması çok önemlidir. 21 gün arayla 4-6 seans arasında peeling işlemi yapılır. Peeling sonrası ciltte hafif soyulma, kepeklenme, kabuklanma gibi bulgular görülebilir. Kişilerin asla kabukları koparmamaları gerektiği uyarısı yapılmalıdır.

· Peeling sonrası sivilce lekelerinde hafiflemenin yanında, siyah noktalarda azalma, cilde parlak görünüm kazandırma, ince oluşan çizgileri hafifletme gibi faydaları da vardır. Yaz mevsimi peeling için uygun bir zaman değildir.

DERİN İZLERE  DERMOLLER ÇÖZÜMÜ

· Skar şeklinde izlerde deri bütünlüğü bozulmuştur. Atrofik ve hipertrofik olmak üzere iki farklı şekilde skar bulunmaktadır. Atrofik tipte olan izler deri yüzeyinden daha çökük, çukur şeklinde olan izlerdir. Çukurluk geniş alanda olabileceği gibi, kalem ucu gibi küçük bir alanda da bulunabilir. Derinleşmemiş hafif, yüzeyel olan çukur şeklindeki izlere kimyasal peeling etkili olmakla birlikte, derin ve geniş yüzeyli izlerde dermaroller, lazer, dolgu maddesi uygulaması, dermabrazyon işlemi gibi farklı işlemler yapılmaktadır. Bu işlemler tek başlarına yapılabilecekleri gibi bazı durumlarda kombinasyon şeklinde de yapılabilmektedirler.

· Hipertrofik şekilli izler deri yüzeyinden kabarık görüntüye sahiptirler. Kırmızı, kabarık şekilde ciltte görünmeye neden olmalarının yanında bazen kaşıntıya da neden olabilirler. Bu tip izlerin tedavisinde kabarıklık içine kortizon enjeksiyonu faydalı olmaktadır. 4-5 hafta aralıklarla dört beş seans tedavi gerekmektedir.

MİKROİĞNELERLE 6 SEANSTA İZLERE VEDA

· Dermaroller tedavisi, atrofik tarzda yani çukurlaşmış izlerde etkili olan ve sık tercih edilen bir tedavi yöntemdir. Üzerinde çok sayıda mikro iğnecik olan tekerlek ya da dikdörtgen şeklindeki mini tedavi cihazları yüz üzerinde hareket ettirilir. Bu küçük iğnelerin boyları 0.5 mm ile 2.0 mm arasında değişkenlik göstermektedir. İğnelerin uzunluğu arttıkça etki ettikleri derinlik de artar. Bu iğneler yardımıyla deride yara oluşturulması hedeflenir. Bu iğneler ile deride açılan mikro kanallar sayesinde derinin kan dolaşımı artar, beraberinde kullanılan tedavi edici ürünlerin emilimi artar ve deride yapmış olduğu hasar ile yara iyileşme sürecini başlatarak yeni bağ doku sentezinin oluşmasını sağlar.

·Açılan mikro kanallar 15-20 dakika içinde kapanır. İşlemde kullanılacak iğnenin boyu hasarın derecesi ve kişinin cilt yapısına göre ayarlanır. İşlem öncesi hastanın cildine ağrı kesici özelliği olan krem sürülür ve cildin uyuşması sağlanır, arkasından dermarolller işlemi yapılır. İşlem sonrası sadece bir iki gün süren kızarıklık olur arkasından cilt normal haline döner.  Seans aralıkları genelde birer ay olmakla birlikte 4-6 seans arasında uygulama yapılır.

SİVİLCENİZİ SIKMAYIN

· Sivilce izleri tedavisi uzun ve emek gerektiren bir süreçtir. Tedaviye başlamadan önce hekimler hastaları bilgilendirip arkasından tedavi başlanmalıdır. Tedavide tercih edilecek yöntem bireye özgüdür.  İz tedavisinde önemli olan izin oluşumuna neden olan sebebi tedavi etmektir. Sivilceli kişiler düzenli sivilce takiplerini yaptırmalı, sivilcelerini tedavisiz bırakmamalıdır. Asla sivilceler sıkılmamalıdır. Tedavi sonrasında izin derinliğine göre bazen sorun daha hafif şiddet de devam edebilmektedir. Kamuflaj özelliği gösteren kozmetik ürünler bu konuda yardımcı olmaktadır.

SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN…

· AKNELERİ SIKMAYIN: Kesinlikle aknelerinizi sıkmayın! Aknelerin sıkılması, o bölgelerde leke ve iz kalmasına neden olacaktır.

· MAKYAJLA UYUMAYIN: Mümkün olduğunca az makyaj yapın, gece yatmadan önce mutlaka temizleyin.

· HORMONLARINIZA BAKTIRIN: Akne şikâyetlerine ilaveten adette düzensizlik ve tüylenme artışı yakınmanız varsa, hormonal kökenli akneleriniz olabileceğini unutmayın.

· TONİK KULLANIN: Cildinizi akneli ciltler için uygun olan temizleyicilerle günde iki defa temizleyin. Cildi çok yağlı olanlar, temizlemenin ardından,  yağlanma baskılayıcı özelliği olan toniklerle tedaviyi devam ettirmeli.

· YEDİKLERİNİZE DİKKAT EDİN: Beslenmenize dikkat edin! Gıdalar aknenin tek nedeni olmasa da akneyi alevlendirici sebep olabilmektedir. Akneli hastalar yüksek glisemik indeksli gıdalardan uzak durup, düşük glisemik indeksli gıdaları tercih etmeli.

· DOĞRU YAĞI KULLANIN: Omega 3, omega 6 tüketimini arttırın. Balık, yeşil yapraklı sebzeler, soya yağı, deniz ürünleri bu açıdan yoğun gıdalardır.

· YAĞLI SÜTTEN UZAK DURUN: Akne üzerinde diğer etkili olan gıda çeşidi yağlı süt ürünleridir. Yağlı süt ürünleri hormon içeriklerinden dolayı akneleri alevlendirebilir.  Süt ürünlerinin yarım yağlı olanlarını tüketmeye özen gösterin.

· ŞÜPHELİ GIDALARI KESİN: Şüpheli gıdalarla aknelerinde artma tarif eden hastalar o gıdalardan uzak durmalı.

Bizi Takip Edin

4,032BeğenenlerBeğen
125TakipçiTakip Et
39,985TakipçiTakip Et
161TakipçiTakip Et

Dagi Yaza Merhaba Diyor

DAGİ şık ve rahat bir yaz vaat ediyor!DAGİ 2014 mayo koleksiyonuyla bu yaza renkli ve eğlenceli bir giriş yapıyor. Koleksiyonunda fuşya, turkuaz, sarı, turuncu...