Ana Sayfa Etiketler Güneş kremi

Etiket: güneş kremi


Sivilceli Ciltler İçin Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

0

Cildinize iyi gelecek ürünü bulabilmek için ardı ardına hepsini denersiniz. Ancak bu çok sık yapılan bir yanlıştır. Cildinizi analiz edip ona göre ürünler seçmeniz gerekir.

Gözenekleri kapamayan kremleri seçin

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir
Güneş kremi her gün kullanılması gereken bir üründür. UVA ışınları pencerelerden geçer ve cildinize işler. Etkiyi azaltmak için SPF değeri en az 15 olan ürünler tercih etmeniz gerekir. Ancak akne sorununu göz ardı etmeden, gözenekleri kapamayan ürünler seçmek de önemlidir.

Güneş akneye iyi gelir görüşü yanlıştır

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir
Güneşin akne sorununa iyi geleceği görüşü yaygın olmakla birlikte doğru değildir. Güneşe karşı cildinizi korumak gerekir. Ancak güneş koruması seçerken akne sorununa karşı da etkili olacak ve cilt tipinize uygun ürünler seçmek şarttır.

Cilt Tipi : Yağlı

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir
Yağ, cildinizin dostu değildir. Yağ parçacıkları gözenekleri kapatır ve akne oluşumuna uygun bir ortam yaratır. Çoğu güneş kremi yağ içerdiğinden, güneş kremlerinin akneye neden olduğu görüşü ortaya çıkmıştır. Halbuki yağsız ürünler akne yapmaz.

Günlük kullanılan kremlerin çoğu belirli bir SPF değeri içerir. 15 SPF’nin altına düşmemek önemlidir. Daha yüksek koruyucu kullanmanız gerekiyorsa seçtiğiniz ürünlerde şu noktalara dikkat edin:

Yoğun losyonlardan kaçının. Jel, az yoğun losyonlar, sprey veya köpük koruyucular doğru tercih olacaktır. Yüzünüzü yıkamadan asla güneş kremi sürmeyin. Yıkadıktan sonra güneş kremini sürün. Günlük kreminizi ve makyajınızı güneş kremi kuruduktan sonra uygulayın.

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir?

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir
Aşağıdaki maddeleri içeren güneş kremleri yağlı ciltler için pek uygun bulunmamaktadır:

Avobenzone
Benzophenones
Butyl Methoxydibenzoyl Methane
Isopropyldibenzoylmethane
Methoxycinnamate
Octyl Methoxycinnamate
Para-aminobenzoic Acid – PABA

Cilt Tipi: Kuru

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir

Kuru ve akneli cilt baş edilmesi gereken iki apayrı sorundur. Cildinizi nemlendirirken gözenekleri de kapamayacak bir ürün seçmeniz gerekir. Akne tedavisi için kullanılan ürünler cildi kurutabilir. Bu nedenle kuru ciltler için üretilmiş akne ürünlerini kullanmaya özen gösterin.

Güneşe maruz kalındığında cildiniz daha fazla kuruyacaktır. En iyi seçenek güneşten uzak durmaktır. Ancak mecbur kalındığı durumlarda uygun bir koruyucu istenilen etkiyi yaratabilir.

Krem veya yoğun losyonları tercih etmelisiniz. Geniş spektrumlu bir krem kullanarak hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlayabilirsiniz. 25-60 SPF değeri arasında bir ürün seçmelisiniz.

Uygulamadan önce yüzünüzü mutlaka yıkayın. Günlük nemlendiricinizi sürmeden önce güneş kreminin kurumasını bekleyin. Cildinizin fazla parladığını düşünüyorsanız SPF içeren bir pudra kullanabilirsiniz.

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir?

Sivilceli ciltler için güneş kremi nasıl seçilir
Aşağıdaki maddeleri içeren güneş kremleri kuru ciltler için pek uygun bulunmamaktadır:

Avobenzone
Benzophenone
Methoxycinnamate
Para-aminobenzoic Acid (PABA)

Akne, kıl köklerinin tıkanması sebebiyle görülebilir. Herhangi bir cilt sorunu, kızarıklık veya akne sayısında artış gözlemlediğiniz takdirde doktorunuza başvurun. Akne tedavisi gören kişilerin doktor kontrolünde bir güneş kremi seçmesi önerilmektedir. En doğru ürün önerileri cilt uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Bu Önerilerle Bronzlaşmak Çok Kolay!

0

Cilt uzmanlarının yaz aylarında yaptığı uyarıları dikkate alarak güneşin zararlarında korunup sağlıklı bir güneşlenme programı oluşturabilirsiniz! Örneğin; kızıl ve sarışın kişilerin güneşe karşı çok daha dikkatli olması gerektiğini belirten dermatologlar, esmerlerin bronzlaşma konusunda daha şanslı olduğunu söylüyor!

Güneşe ilk defa çıkanlar dikkat!
Açık bir tene sahipseniz ve güneşe ilk defa çıkıyorsanız, güneş ışınlarına maruz kalma sürenizi iyi ayarlamanız gerekiyor!
•    Açık tenli kişilerde ilk kalış süresi 5-10 dakikadır.
•    Kumral tenliler ilk çıkışlarında 10-20 dakika,
•    Buğday tenliler 20-30 dakika,
•    Esmerler ise 40 dakika kadar güneşte kalabilir.

Öğlen güneşinden kaçının!
Güneşlenme programınızdan öğlen saatlerini (12-16 arası)  çıkarın daha çok sabah saatlerinde güneş banyonuzu yapın! Güneş banyosu için sabah ve öğleden sonra saatleri seçilmelidir. Eğer çabuk ve hızlı yanmak uğruna öğle saatlerinde güneşlenirseniz, sonucunda yanık ve hasar görmüş bir ciltle karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olur!
Kızıllar ve sarışınlar
Bu gruba giren kişilerin ciltleri kolay ve acı verecek şekilde yanmaya müsaittir! Bu tür ciltler güneş altında korumasız kaldıklarında toksik bir melanin salgılayarak hücrelerini zehirler ve ciddi hastalıklara yol açabilir. Bu açıdan sık sık kremlenmeli ve en az 20 faktörlü güneş ürünlerini tercih etmeleri önerilir!
Kızıllar ve sarışınlar için güneş kremi önerileri;
•    Bioderma Photoderm SPF 20 Spray – 400 ml: 67,71 TL
•    Sebamed Multi Protect Sun Cream Spf 50: 28,73 TL
•    Vivatinell Enjoy Güneş Spreyi SPF 20: 37,29 TL

Kumrallar
Bu tip ciltlerin güneşten korunmaları önerilir! Özellikle öğlen saatlerinde gölgede kalmaları uzmanlar tarafından tavsiye edilir! Güneş hasarlarında korunmak adına 20 koruma faktörlü ürünlerle güneşe karşı önleminizi alabilirsiniz.
 Kumrallar için güneş kremi önerileri;
•    Vivatinell Enjoy Güneş Spreyi SPF 20: 37,29
•    Sebamed Multi Protect Sun Cream Spf 28 75 ml: 27 TL
•    Garnier Ambre Solaire Milk SPF High 30 – 200 ml : 19,41 TL

Esmerler- Koyu kumrallar
Bu tip cilt yapısına sahip kişiler kolay bronzlaşır ve uzun süre kalıcı bir bronzluk elde etmeleri daha kolaydır! Bu tip ciltlere sahip kişilerin güneş savunma sistemleri gelişmiş olsa bile kullanılan güneş koruma faktörü (SPF) en az 15 olmalıdır. Siz gene de öğlen saatlerinde 12.00-16.00 arası güneşe çıkmamaya özen gösterin ve kremlenmeyi ihmal etmeyin!

•    Hawaiian Tropic Oil SPF 15 Sprey 200ml: 21,10 TL
•    Lancaster Sun Sport SPF 15 Suya Dayanıklı Güneş Koruyucu Sprey 125 ml: 41,53

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0

Ancak herhangi bir mağazaya gidip rasgele bir ürün seçmek cildimizi yaşlandırabilir, yeterli koruma sağlayamaz ve hatta alerjilere bile yol açabilir. İşte güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gerekenler.

SPF 30 ve daha üzeri
Güneş Koruma Faktörü( Sun Protection Faktor) kelimesinin kısaltması olan SPF bize ürünün UVB ışınlarına karşı etkinliği hakkında bilgi verir. Bu ışınlar cilt yanıklarına neden olur.

SPF 15’lik bir güneş kremi UVB’ye karşı %93’lük koruma sağlarken, SPF 30 %97 başarı gösterir. Özellikle çok açık tenliyseniz kesinlikle 30 ve üzeri SPF içeren ürünleri tercih etmeniz gereklidir.

Geniş spektrumlu koruyucular
SPF sadece ürünün UVB ışınlarına karşı etkisini gösterir. Ancak Amerikan Dermatoloji Akademisi daha geniş kapsamlı bir güneş kreminin gerekliliğini vurgulamaktadır. Çünkü diğer zararlı bir ışın olan UVA ışını cildin yaşlanmasına yol açmaktadır. İstediğiniz gibi bir koruma için güneş kreminin etiketinin üzerinde hem UVB hem de UVA koruma faktörlü ibarelerinin yer almasına özen gösterin.

Suya dayanıklılık
Tüm güneş kremleri yıkanabilir, ter dolayısıyla vücuttan kayabilir ve sürtünme sonucu dağılabilir. Bu nedenle “su geçirmez” güneş kremleri mümkün değildir. Bir güneş kremi ancak “suya karşı dayanıklı” olabilir. Yani bu ürünler cildiniz ıslansa da uzun süre etkisini sürdürebilir.  Bu nedenle her 2 saatte bir güneş kreminizi yenilemeniz gerekmektedir. Ayrıca etkisini artırmak için iyice emilmesini beklemeniz gerekir.