Prof. Hattat öncelikle kalbi etkileyen her şeyin cinselliği de etkilediğinin altını çiziyor ve şöyle açıklıyor: “Kalbi etkileyen her şey cinselliği de etkiliyor.  Yani kalp damarlarını etkileyecek herhangi bir sorun (şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol problemi, plak oluşumu, sigara kullanımı, aşırı Alkol tüketimi, hareketsiz bir yaşam)  cinsel bölgeye giden damarlarda da hasar yaratıyor.  Bu nedenle kalp hastalıklarında, şeker problemi, tansiyon ve damar sertliğinde başta sertleşme sorunları olmak üzere çeşitli cinsel sorunları daha sık görülüyor.  İstek azlığı, sertleşme sorunu, tatminsizlik yaşayan erkekte performans endişesi gelişerek kısırdöngü şeklinde sertleşme problemi daha da artabiliyor.”

Prof. Dr. Halim Hattat Kalp krizi veya Bypass sonrasında sertleşme sorununun hem fiziksel hem psikolojik nedenlerle ortaya çıkabildiğini anlatıyor: “ Bir erkek eforlu bir hareket esnasında veya seks yaparken kalp Ağrısı yaşıyorsa korkup psikolojik olarak sertleşme sorunu yaşayabiliyor.  Bu durumda damarları rahatlatan nitrat grubu ilaçlar kullanılabiliyor (ancak bunlar da sertleşme ilaçları ile alınamaz).  Kalp krizinden ve ölümden korkmak da, performans endişesi yaratarak sertleşmeyi bozabiliyor. Kalp hastalıklarında kullanılan ilaçlar  da cinsel isteği azaltıp sertleşme sorununa neden olabiliyor.  Biz bu durumda eğer hasta için uygunsa kalp hekimi ile görüşüp cinselliği daha az etkileyen ilaçların kullanılıp kullanılamayacağını tartışıyoruz.  Ancak bu ilaçların muhakkak kullanılması gerekirse o zaman hastaya bunun hayatı için önemli olduğunu anlatıyoruz.  Bu durumda hastalara başka öneriler sunuyoruz.  Cinselliğin farklı boyutlarını öğretiyoruz.  Bypass sonrasında korkular nedeniyle nitrat grubu ilaçlara psikolojik bir bağımlılık gelişebiliyor.   Bu durumda da psikolojik yardım sunuyoruz. Bazen anksiyete veya depresyona yönelik ilaçlardan yardım alıyoruz.”

Prof. Dr. Halim Hattat Bypass ameliyatı sonrası birçok hastanın eskiye oranla daha sinirli, daha sabırsız olduğunu, kalp krizi yaşayan bir çok kişinin endişeli, depresif ve sıkıntılı hissedebildiğini, hatta partnerlerinin onları beğenmediğini düşünebildiğini belirtiyor:
“  Bir başka durum da partnerin aşırı korumacı hale gelmesidir ki bu durum da hastanın moralini bozabiliyor.  Bir de cinsel sorunlar ortaya çıkmışsa hastanın kendine güveni iyice zedelenebiliyor.  Kişi cinselliğe başlamaktan hatta olası bir ölüm ihtimalinden korkabiliyor.  Bazen de hastalar eski cinsel performanslarını gösterip göstermeyecekleri konusunda performans endişesi denilen bir durum yaşayabiliyor. Bu da psikolojik sertleşme sorununa yol açabiliyor.  Tüm bu durumlar hastanın cinsel isteğini azaltabiliyor, onu partnerinden uzaklaştırabiliyor.  Bu nedenle kalp damar hastalığı geçirenlerin cinsel sıkıntıları konusunda mutlaka bir uzmana başvurması gerekiyor.  Cinsel sorunların altında yatan faktörlerin incelenmesi, organik faktörlerin medikal tedavilerle, performans endişesi gibi sorunların cinsel terapiyle tedavi edilmesi yardımcı olabiliyor.  Bazen sadece doktorla endişeleri paylaşmak, partneriyle sıkıntılarını konuşmak bile hastanın üzerinden büyük bir yük kaldırıyor.   Biz özellikle eşleri bypass olan veya kalp krizi geçiren kadınlarda da aşırı bir endişe hali görüyoruz.  Bununla birlikte hasta iyileşme sürecinden geçip cinselliğe hazır olduğunda eğer beraberlikten kaçınıyorsa eşler suçu kendilerinde arayabiliyor.  Kendilerini eskisi kadar çekici hissetmiyorlar.  Bu durumda iletişim çok önemli.  Çift olarak böyle bir ameliyat sonrası yaşadıklarını, korkularını, isteklerini, duygularını açık bir dille konuşmalarını öneriyoruz.  Böyle bir iletişim çifti yakınlaştırıyor ve çözüm yolları aramaya teşvik ediyor.

Kalp Hastalarına 5 Altın Öneri ile Cinsellik Yol Haritası

Prof. Dr. Halim Hattat özellikle şu önerilerde bulunuyor: 

1. Kalp krizi sonrasında veya bypass ertesi çiftlerin cinsellikten vazgeçmelerinin en büyük nedeni bilgisizlik.  Normal olarak kalp krizi sonrasında yaklaşık 16 hafta sonra cinselliğe geri dönebiliyor.  Bir çok uzman yaklaşık 8-14 haftalık bir bekleme süresinin yeterli olduğunu düşünüyor.  Bu süre tabii ki hastanın isteğine, genel fitness seviyesine ve bilgisine göre değişiyor. Kalp hastalığı sonrası seks yapıp yapamayacağınızın en güzel testi şudur:  Eğer göğsünüzde rahatsızlık, ağrı, çarpıntı, nefes darlığı gibi belirtiler olmadan yaklaşık 15-20 dakika yürüyebiliyorsanız sekse hazırsınız demektedir.  Ancak tabii burada hekime danışmayı unutmamak şart! Sonuçta By-pass ameliyatı sonrasında hastalar göğüs kemiklerini zorlamadan hangi ve ne şiddetteki aktiviteleri yapabileceklerini öğrenmelidir.  Bir çok kişi ameliyat sonrasında hemen yürümek ve hareket etmeye teşvik edilir.  By-pass sonrası cinsel aktiviteye geri dönülmesi için öncelikle iyi bir kalp kapasitesine sahip olunmalıdır.  İyi bir beslenme ve egzersiz programı gerekir.

2. Cinsel beraberlikten çekinen çiftler ilişkilerine önce bireysel uyarılarla başlayabilir. Aslında seçilen pozisyonlar arasında efor açısından bir fark yok.  Yani çiftin seçtikleri tarzda rahatlık hissetmeleri yeterli.  Ancak zamanla doktor kontrolünde yapılan doğru bir egzersiz ve kondüsyon programı ile erkeğin fitness seviyesi düzeltilerek eski pozisyonlara geri dönülebilir. Tabii seksi bıramayı gösteren bazı uyarı işaretleri var:  Seks sırasında veya sonrasında göğüs ağrısı oluşursa,  15 dakika veya daha fazla süren kalp çarpıntıları varsa, cinsellik sonrasında beklenmedik bir uykusuzluk, rahatsızlık hissi varsa, öteki güne kadar devam eden yorgunluk hissi varsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.

3. Eğer bypass geçiren kişi sertleşme sorunu da yaşıyorsa sertleşmeyi sağlayan ilaçlardan yardım alınabilir. Sertleşme sorununun tedavisinde ilaçların yanında enjeksiyon tedavilerinden, üretra içine yerleştirilen ilaçlardan, daha ileri vakalarda ise mutluluk çubuğu olarak bilinen penis protezlerden de yardım alabiliyoruz.

4. Kalp damar sorunu yaşayan kişilerde sertleşme sorununda kullanılan ilaçlar oldukça yüz güldürücü sonuçlar verebiliyor. Ancak nitrat grubu ilaçları kullanan hastaların bu ilaçları kullanmamaları gerekiyor.  Bir de bu tip ilaçların yalnızca cinsel istek olduğunda işe yarayacağının altını çizmek gerekiyor.  Yani partnerine karşı isteği olmayan kişilerde bu ilaçlar işe yaramaz.  Bazı hastalar ilaçları bu şekilde alıp işe yaramadığını görünce psikolojik olarak etkilenip cinsellikten tamamen uzaklaşabiliyor.

5. Sertleşme sorununda kullanılan ilaçlar konusunda partnerin de eğitilmesi gerekiyor.  Sonuçta bu ilaçlar belli bir süre içinde etkili oluyorlar.  Bu da çiftin cinsel hayatında birtakım değişikliklere gitmesine neden olabiliyor.  Erkek ilacı alıp hazır oluyor oysa kadının uyarılması için daha uzun süre gerekiyor.  Veya kadın erkek sadece ilaç nedeniyle onu arzuluyor sanıyor.  Oysa bu ilaçlar yalnızca erkek istekli ise işe yarıyor.  Bu nedenle ilaç kullanımını hastalarla birlikte partnerlerine de öğretiyoruz.