Nar kış mevsiminin altın meyvesi olarak bilinir. Narı ayıklamakla uğraşmak istemeyenler faydalarından nar suyu içerek de yararlanabilirler. Nar suyunun faydalarını merak ediyorsanız, nar suyunun kadınlarda olan faydası, nar suyunun cilde olan faydaları, nar suyu ne zaman içilmelidir gibi soruların cevaplarını sizler için araştırıp bir araya getirdik. İşte nar suyuna dair tüm bilinmeyenler.

Nar suyu adından da anlaşalıcağı gibi nar meyvesinden elde edilir. Kabuğundan içindeki meyvesine kadar sağlığımız için sayısız faydası bulunmaktadır. Ancak narı yerken zorlananlar, tanelerini ayıklamak için saatlerce uğraşmak istemeyenler, nar suyunun faydalarından yararlanabilirler.
Genellikle nar suyuna dair insanların kafasında çeşitli soru işaretleri bulunmakta: Nar suyunun faydaları, nar suyunun kadınlara olan faydaları nelerdir, nar suyunun zararları, nar suyunun cilde faydaları, nar suyu ne zaman içilmeli gibi.

Biz de bu soruların cevaplarını sizler için araştırıp bir araya getirdik. İlk olarak nar suyunun genel olarak faydalarından bahsedeceğiz.

Nar suyunun faydaları
İçerisinde zengin miktarda bulunan C vitamini, potasyum ve demir mineralleri açısından zengin olan nar suyunun sağlığımız açısından birçok faydası bulunmaktadır. Nar suyunun faydalarını genel olarak sıralamak gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz:

Zayıflamaya yardımcı olur
Nar suyu günde 2 bardak içildiğinde özellikle göbek bölgesinde ki yağların erimesine yardımcı olur. Günde 2 bardak nar suyu ile sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Kansere karşı koruyucu etkisi var
Nar suyunda yer alan bileşenlerin kanser hücreleriyle savaşma etkisi ve prostat kanserinde metastaza neden olan bir kimyasalın etkisinin azalmasına yardımcı oluyor. Nar suyu kolon kanseri, lösemi gibi kanser türlerinin oluşmasını engelliyor.

Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada nar suyunun, meme kanserinin ilerlemesini durdurma etkisi ve prostatın da büyümesini yavaşlatma etkisi olduğu bilinmektedir.

Adet söktürücü
Nar suyunun adet döneminde meydana gelen şikayetlerin azalmasını sağlaması , aynı zamanda da adet söktürücü etkisi olduğu bilinmektedir.

Kalp krizi riskini azaltır
Kalp hastalıkları tedavisine ve kan dolaşımına yardımcı olmaktadır. Kalp tıkanıklığını önler. Kalp krizi riskini azaltır.

Yeşil çaydan bile faydalı
Yapılan araştırmalar sonucunda nar suyunun yeşil çaydan 3 kat daha fazla antioksidan içerdiği ortaya çıkmıştır. Sağlık açısından tadını sevmeyerek yeşil çay tüketmek zorunda kalıyorsanız eğer onun yerine nar suyu tüketebilirsiniz.

Kan basıncını düşürür
Bu konuyla ilgili olarak insanlar üzerinde yapılan bir çalışma 2 hafta süreyle günde 150 ml nar suyu tüketiminin kan basıncını azalttığını ortaya koymuştur.

Diş eti iltihabını azaltır
Düzenli olarak nar suyu tüketmenin diş etinde meydana gelen iltihaplara aynı zamanda da ağızda meydana gelen enfeksiyonlarında kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlamaktadır.

Nar suyunun cilde faydaları nelerdir?
Çeşitli hastalıklara şifa olarak tüketilen nar suyunun cilt açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Nar suyu içerdiği bileşenler sayesinde kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır.

Sivilcelerin azalmasını sağlar
Nar suyunun düzenli olarak tüketilmesi ve cilde tonik olarak uygulanmasının sivilceleri azaltıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

Cilt üzerindeki kırışıklıkları azaltır
Nar suyu içerdiği yüksek miktarda antioksidan sayesinde cilt üzerinde anti aging etkisi yaratmaktadır. Nar suyu cildin kolajen dengesini koruyup, cildin kırışmasını önlemeye yardımcı olur.

Yaraları iyileştirme özelliği
Nar suyunun cildimize sağladığı yararlar kadar nar çekirdeğinin de cildimize oldukça faydası bulunmaktadır. Özellikle cilt üzerinde meydana gelen yaraların ve tahrişlerin tedavisini nar çekirdeği ile iyileştirebilirsiniz.

Nar içerisinde bol miktarda B5 ve C vitaminleri ve yüksek miktarda antioksidan içermesi nedeniyle cilt açısından oldukça faydalıdır. Bu elementeler sayesinde cildinizde akne oluşumunu engeller, kırışmasını ve sarkmasını engellemeye yardımcı olur.

Nar suyu ne zaman içilmeli?
Nar suyu Sabah kahvaltısından bir saat sonra içilmelidir. Hamilelerin, böbrek rahatsızlığı olanların, onkoloji hastalarının nar suyu tüketmeden önce muhakkak uzman bir doktora danışması gerekmektedir.