Olumlu düşünmek, kendi düşüncelerinize müdahale ederek, üretken olmayan düşünceleri ve tavırları yok etmenin, bunları üretken ve pozitif düşüncelerle değiştirmenin bir yoludur. Bu sayede uzun dönemde hem fiziksel hemde psikolojik faydalar elde edilebilir. Eğer doğru bir şekilde uygularsanız ilişkilerde olumlu düşünme, ilişkinin kalitesini önemli oranda artırabilir.

Olumlu düşünme ilişkinizi dönüştürmenin basit bir yoludur. Bu fikrin temelinde, insanların mutsuzluğunun üretken olmayan düşünce modellerine dayandığı yatmaktadır. Olumlu düşünen biri olma yolunda göreviniz düşünce modelleriniz üzerinde anbean farkındalığa sahip olmak, negatif düşünce modellerini tanımlamak ve değiştirmektir. Düşünce modelleri sadece kelimeler değil görüntüler şeklinde de olabilirler.

İlk adım, kendinize günün farklı anlarında “şu an ne düşünüyorum?” diye sormaktır. Kendi düşüncelerinizle ilgili farkındalığınız otomatik hale gelene kadar bunu yapın. İkinci adım lafları cımbızlama, felaket haline getirme, kutuplaştırma veya kişisel algılama gibi negatif düşünce modellerini tanımlamaktır. Son adım ise bu olumsuz modelleri, olumluları ile değiştirmektir. Daha gelişmiş seviyelerde yaratıcı görselleştirme gibi tekniklerle zihinsel imgeleminizi de değiştirebilirsiniz.

Olumlu düşünme konusunda başarılı olduğunuzda bunu ilişkinize uygulamaya başlayabilirsiniz. İşe yarayan tekniklerden biri partnerinizinidealizasyonudur. Mutlu ilişkilerde genellikle partneri, kişiyi kendinin gördüğünden daha iyi bir şekilde görür. Bir aşamaya kadar partnerinizin karakterini, kendisinin hak ettiğini düşündüğünden daha olumlu olarak görürseniz ilişkiniz gelişecektir. Özellikle o da aynı şeyi sizin için yaparsa.

Kendinize iyi bakmak ve kendinize yatırım yapmak ilişkileri geliştiren bir faktördür. Özellikle de duygusal sağlığa iyi gelecek şeyler başkalarıyla kurulan ilişkilerin daha olumlu olmasını sağlar. Spora ya da gitara başlayabilir, sigarayı bırakabilir ya da kendinizi sevdiğinizi gösteren başka bir şey yapabilirsiniz. Bu sayede ilişkiye duygusal açıdan duyduğunuz bağımlılık azalır ve partnerinizin de sizin de üzerinizdeki yük hafiflemiş olur.

İlişkilerde olumlu düşünmenin önemli bir aşaması da affedici olmaktır. Herkesin kusuru vardır, dolayısıyla herkes bir gün affedilmeye ihtiyaç duyacaktır. Partnerinize karşı affedici olmak konusunda açık olun. Bunu yapmanın iyi bir yolu partnerinizin erdemlerini düşünmek ve sizi kızdırdığında veya üzdüğünde bunları hatırlamaktır. Erdemleri, kusurlarına ağır bastığı sürece affedici olmak kolaylaşacaktır. Aynı zamanda siz de ihtiyaç duyduğunuzda, o da size benzer muamele gösterecektir.