Sarımsak, en yaygın kullanılan şifalı bitkilerden birisidir. Peki, sarımsağın faydaları nelerdir? Sütle tüketildiğinde ne olur? Sarımsak nasıl tüketilmelidir?

Kanseri Önler
Sarımsağın Faydaları Nelerdir
Çalışmalar sarımsak yemenin göğüs kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiş. Çin populasyonunda yapılan bir çalışmada haftada 2 kez çiğ sarımsak yiyenlerin kansere yakalanma riskleri yarı yarıya azalmış.

Kan Şekerini Düşürür
Sarımsağın Faydaları Nelerdir
Klinik bir çalışmada, Metformin ve sarımsak özü alan hastalarda tek başına metformin alanlara göre daha iyi bir glisemik kontrol sağlanmış. Ayrıca sarımsak alan grupta düşük trigliserid ve total kolesterol seviyeleri varmış.

Besin Zehirlenmelerine Karşı Savaşır
Sarımsağın Faydaları Nelerdir
Bilim adamları besin zehirlenmelerinde sıklıkla karşılaşılan Campylobacter jejuni bakterisine karşı geleneksel antibiyotiklerden ziyade sarımsağın yüz kat daha etkili olduğunu saptamışlardır.

Kalp Üzerinde Olumlu Etkileri Vardır
Sarımsağın Faydaları Nelerdir
Kuru veya toz sarımsak yerine sevilen yemeklerde taze olarak kullanılmalıdır. Ezildiğinde hidrojen sülfit açığa çıkar bu da sağlıklı kan basıncı seviyelerini destekler ve kalp üzerinde sayısız olumlu etkisi vardır.

Artiriti Önler
Sarımsağın Faydaları Nelerdir
Araştırmacılar allium sebzelerinden (soğan, sarımsak, pırasa ) yüksek bir diyet tüketen kadınlarda kalça artiritinin görülme oranı daha az olduğunu saptamış. Bu sebzelerde bulunan dialil disülfür denilen bileşik eklemlerde kıkırdak yıkımını büyük oranda engelliyor.

Ağız Kokusunu Azaltır
Sarımsağın Faydaları Nelerdir
Sarımsak kötü kokusundan ötürü çiğ yenmez diyorsanız; yapılan bir çalışmada sütle birlikte tüketiminin ağız kokusunu azalttığı bulunmuş.

Hidrojen Sülfit Oluşumunu Engeller
Sarımsağın Faydaları Nelerdir
Tadını seviyorsak pişmiş yemeklere koymak yerine çiğ tüketilebilir çünkü pişirme işlemi hidrojen sülfit oluşumunu engeller.