Tüm kadınların hemfikir olduğu nadir konulardan bir tanesi şudur ki ruj candır. Kimi zaman hayat kurtarıcı, kimi zaman makyajı, kremanın üstüne koyulan çilek gibi tamamlayan en önemli dokunuş. Hele bir de ruj kadınıysanız, yani makyaj yapmadan bile tek bir ruj ile makyaj yapmış gibi görünmeyi başarabiliyorsanız vazgeçilmezinizdir.

İşte tüm bu nedenlerle size uygun ruju seçmek de hayati önem taşır. Ve hatta çoğu kadın ruj seçimine önem vermediğinden saatlerce de uğraşsa makyajı hep bir sönük kalır. Eğer siz de rujunuzu sürdüğünüzde tüm makyajınız ve cildiniz ışıldamıyorsa belki de doğru ruju seçemediğinizdendir. Çünkü doğru rujun böyle bir etkisi vardır.

Peki size uygun ruju nasıl bulacaksınız?

Ten Rengine Göre Ruj Seçimi

Öncelikle size uygun ruju seçebilmek için ten renginizin nasıl bir baza sahip olduğunu bulmalısınız. Çünkü uzmanlara göre temelde ten renkleri 3 baza ayrılıyor: Soğuk, sıcak ve nötr tonlar.

Bu tonları tanımanın ise birkaç pratik yolu var. Şöyle ki iyi ışık alan bir yerde aynaya bakın. Eğer cildinizde pembe-mavi tonları görüyorsanız soğuk tonda bir cilde sahipsiniz. Ve eğer sarı ve altın rengi yansımalar fark ediyorsanız sıcak tonlarda bir cildiniz var. Ben bu tonların hepsini görüyorum diyorsanız ise cildiniz nötr olarak sınıflandırılıyor.

Ben bu tonlamaları tam olarak bulamadım derseniz bir başka pratik yöntem daha var. O da damar renkleri üzerinden ton belirlemek. Eğer damarlarınıza baktığınızda mavi renk görüyorsanız soğuk, yeşil renk görüyorsanız sıcak ve iki rengi birden görüyorsanız nötr bir tene sahipsiniz. Cilt tonunuzu bulmak için takılardan da yararlanabilirsiniz.

Ten Rengine Göre Ruj Seçimi

Takı çekmecenizin ya da kutunuzun önüne oturun ve önce altın rengi takılarınızı bir takın, sonra da hepsini çıkarıp gümüş rengi takılarınızı deneyin. Eğer altın rengi size daha bir yakışıyor ve adeta cildinizi öne çıkarıyorsa sıcak tonlara, gümüş rengi takılar cildinizde ve siz de çok daha iyi duruyorsa soğuk tona sahip bir cildiniz olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer bana tüm takılar yakıştı diyorsanız ise şanslısınız çünkü nötr bir tonunuz var.

Sıra geldi ruj renginizi bulmaya!

Ten Rengine Göre Ruj Seçimi

Cilt tonunuz sıcak bir alt tona sahipse, şeftali pembe, mercan renkleri ve sıcak kırmızıları kullanarak makyajınızı göz alıcı bir hale getirebilirsiniz. Eğer soğuk tona sahip bir alt tonunuz varsa ise gül pembe, çilek tonları ve içinde mavi olan kırmızıları tercih etmelisiniz. Ve tabii ki şanslı nötr alt tona sahip kadınlar müjde! Siz her iki cilt tonunun renklerini de kullanabiliyorsunuz.
Hadi hemen size uygun ruju seçin ve makyaj çantanızı yenileyin.