Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, bu azalmanın, başka tedavilerle kötü kolesterol düzeyi kontrol altına alınmış hastalar için kalp krizi açısından koruyucu olabileceğine dikkat çekiyor.

Amerikan Plastik Cerrahi Derneği’nin yıllık kongresinde sunulan bir çalışmaya göre Liposuction kalp krizi riskini azaltabiliyor. Liposuction ve karın germe işlemi yapılan hastaların kandaki yağ miktarlarında belirgin düşme oluyor. Eğer hastaların kolesterol düzeyleri kontrol altına alınmış ise, bu düşme kalp hastalıkları açısından olumlu bir katkı sağlıyor. Buna dayanılarak, liposuction ve karın germenin kalp krizi ve inme gibi tehlikeler açısından geleceğe yönelik bir koruma sağladığı söylenebilir.

 Kalp hastalıkları ile kanda bulunan kötü kolesterol (LDL) arasında doğrudan bir bağlantı olduğuna dikkat çeken Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, Liposuction ve karın germe işlemleri ile vücuttaki yağ kitlesi azaltıldığında kandaki trigliserit seviyelerinin de azaldığını, bunun da kalp hastalıkları açısından ilave bir koruma sağlayabileceğini belirtiyor.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel konuyla ilgili soruları yanıtladı.

Liposuction’la kalp krizi arasında nasıl bir bağlantı var?
Liposuction vücudun belirli bölgelerinde biriken yağların alınması için gerçekleştirilen operasyondur. Genelde zayıflamak için kullanıldığı yönünde yaygın bir kanı vardır. Ama liposuction vücut şekillendirme operasyonudur. Amerikan Plastik Cerrahi Derneğinin yıllık kongresinde sunulan bir çalışma, Liposuction’ın kalp krizi riskini uzun vadede azaltabileceğini gösteriyor. Bunun nedeni; liposuction ve karın germe işlemlerinin kandaki yağ miktarlarında belirgin düşme sağlaması.

Kalp hastalıkları ile kanda bulunan kötü kolesterol (LDL) arasında doğrudan bir bağlantı bulunuyor. Diyet, spor ve ilaç tedavileri ile bu kolesterol seviyesini düşürmek mümkün. Kötü kolesterol oranları düzeltilmiş hastalarda kandaki trigliserit miktarları kalp hastalıkları için ayrı, ikincil derecede önemli bir risk faktörü oluşturuyor. Yani triglisertiler, kolesterole göre ikinci sırada önemli. Liposuction ve karın germe işlemleri ile vücuttaki yağ kitlesi azaltıldığında kandaki trigliserit seviyelerinin de neredeyse yarı yarıya azaldığı gösterildi. Bu da hastalarda kalp krizi, inme gibi tehlikeler açısından geleceğe yönelik bir koruma sağlayabilir. Ama bu koruma, başka tedavilerle kötü kolesterol düzeyleri kontrol altına alınmış hastalar için geçerli oluyor. Bu işlemlerin kalp krizi riskini uzun vadede azaltıp azaltmayacağını, ancak daha sonra yapılacak çalışmaların sonuçlarına bakarak söyleyebiliriz.

Araştırmalar, konuyla ilgili ne söylüyor?
Daha önceleri Liposuction işleminin kandaki yağ düzeylerini etkilemediği düşünülmekteydi. 2011 yılında yayınlanan bir çalışma, Liposuction ve karın germe yapılarak vücuttaki yağ hücrelerinin bir kısmı uzaklaştırılan 322 hastada kandaki trigliserit düzeylerinin % 43 oranında azaldığı gösteriyor. Bu diyet, egzersiz ve ilaç tedavileri ile elde edilen azalmadan belirgin bir şekilde daha fazla. Buna dayanılarak Liposuction ve karın germe işlemlerinin yalnız estetik açıdan değil, metabolik açıdan da kişileri olumlu etkilediği söylenebilir.

Liposuction ameliyatının detayları nelerdir?
Liposuction işlemi ince kanüller yardımı ile ve vakum kullanılarak vücuttaki yağın uzaklaştırılması anlamına gelir. Küçük deliklerden girilir, içerisinde kanamayı önleyici ve uyuşturucu etkileri olan içeren sıvılar yağ alınacak bölgelere verilir, daha sonra üzerinde delikler olan ince kanüller sokular yağ dokusu emilir. Bazı durumlarda emme işleminden önce ultrasound, radyofrekans ya da lazer enerjisi verilerek yağ hücreleri önce parçalanır, ardından emme işlemi yapılır. Liposuctionda amaç egzersiz ve diyetle eritilemeyen bölgesel yağlanmaları uzaklaştırmaktır, hastayı zayıflatmak değil. Liposuctionın sonucu esas olarak deri elastikiyetine bağlıdır. Bu nedenle ideal hasta grubu normal kilosuna yakın bir ağırlıkta olan genç hastalardır. Doğum yapmış, çok kilo alıp vermiş, aşırı kilolu ya da ileri yaşlı hastalar bu yöntem için iyi adaylar değildirler. İşlem sonrası bir süre korse giyilir. Deri elastikiyetinin daha hızlı kazanılması için lenf drenajı masajı, radyofrekans, LPG gibi işlemlerden yararlanılabilir.

Kalp krizi riski olan hastaya Liposuction öneriliyor mu?
Liposuciton kalp hastalıklarının tedavisi için kullanılabilecek bir yöntem değildir. Kalp krizi riski olan bir hasta hiçbir estetik ameliyat için uygun değildir. Ancak Liposuction işleminin, uzun vadede kalp krizi riskini azaltabileceği söylenebilir. Bu azalma ancak kolesterol seviyesini kontrol edebilen hastalar için geçerlidir.

Liposuction’ın kısa ve uzun vadede vücuda olan etkisi nedir?
Liposuction vücuttaki yağ kitlesini azaltarak hem estetik, hem de metabolik açıdan hastalara olumlu etkiler sağlar. Vücudu şekillendirerek yeni bir form kazandırır. Liposuction operasyonundan sonra hastalar bir miktar kilo alsalar bile, uygulama yapılan bölgelerde eskisi gibi bir yağlanma gözükmez. Ayrıca hastaları diyet ve spor konusunda motive ederek vücut formunun kazanılmasına yardımcı olur.