Yeşil mercimek çorbalarının, salatalarının yapıldığı hemen hemen Türk mutfağında herkes tarafından pişirilen bir bakliyat türüdür. Sağlık açısından çok faydalı olan yeşil mercimeğin kaynama suyu genellikle dökülür. Ancak beslenme uzmanları yeşil mercimeğin suyunun dökülmemesinden yana.

İşte yeşil mercimek suyunun sağlığımıza olan faydaları ve iyi geldiği sağlık sorunları…

Yeşil mercimeğin genellikle ilk suyunun gaz yaptığına inanılırdı. Ancak durum pekte öyle değilmiş. Gaz yaptığına inanılan yeşil mercimeğin suyu aslında gaz yapmıyor, üstelik sağlığımıza inanılmaz faydalar sağlıyormuş!

Yeşil mercimek suyunun diyabet, insülin direnci ya da hipoglisemi gibi durumlar için oldukça faydalıdır. Hem kan şekeri seviyelerini dengede tutmakta hem de sürekli bir enerji kaynağı olabilmektedir.

Yeşil mercimek suyunun lektin bileşenleri açısından zengin olması nedeniyle kanserle mücadele edici özelliği bulunduğu söylenmektedir.

Beynin ve hafızanın iyi bir şekilde çalışabilmesi için temel vitamin ve mineralleri düzgün bir şekilde alması gerekir. Yeşil mercimek suyu da bu vitaminlerin karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

Yeşil mercimek suyu sindirim sisteminin hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Böylelikle hızlı bir şekilde kilo vermeye yarar aynı zamanda tokluk hissi sağlar.

Sabahları sürekli yorgun bir şekilde uyanıyorsanız ve kendinizi gün içerisinde sürekli yorgun hissediyorsanız, bu durum kan değerlerinizin düşmesinden ya da bağışıklık sisteminizin çökmüş olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Ancak aç karnına içilen mercimek suyu kansızlık sorununu tedavi ederek, bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Böylelikle yorgunluk ve halsizlik hissi giderek yok olur.