1Saç masajı

Yaz aylarında saç bakımı nasıl olmalı


Daha kaliteli saçlar için her banyodan sonra saç masajı yapın. Bu sayede kan dolaşımı hızlanacak ve saçlar çok daha iyi beslenecektir. Saç masajı derideki yağ dengesinin düzenli çalışmasına ve gerginliğinizin azalmasında sebep olacaktır.

Saçlarınızın yıkanmış ve kuru olmasına özen gösterin. Ellerinizi kafanızın yanlarına yerleştirin ve parmaklarınızı açın. Saç ortasından başlamak üzere yuvarlak şekiller çizerek hafif şekilde masaja başlayın. Parmaklarınızın kafa derisine mümkün olduğu kadar fazla temas etmesini sağlayın. Kepek sorununuz varsa çay ağacı yağı veya lavanta yağı iyi gelecektir. Saç dökülmesine karşı ise nane yağını deneyebilirsiniz. Saçlarınızın kuruluğundan şikayet ediyorsanız papatya yağı kullanabilirsiniz.

2Tatilde saç bakımı

Yaz aylarında saç bakımı nasıl olmalı


Güneş, kum ve deniz herkesin hakkı. Aşırı güneş, tuzlu ve klorlu sular saçlarımız için açık bir tehdittir. Aşırı güneşte kalan saç nemini kaybeder ve sonucunda ise çabuk bir şekilde kırılmaya başlar. Bu süre ne kadar uzarsa saç renginiz de o oranda değişecektir.

O yüzden özellikle öğlen saatlerinde aşırı güneşte durmamaya dikkat edin. Zorunlu kalınan durumlarda ise hava alan şapkalar tercih edin ve sık sık saçınız havalandırın. Deniz ve havuza girdikten sonra hızlı bir şekilde saçınızı yıkayın. Uzun süre saçınızda kalan tuzlu su ve klor, ciddi saç kayıplarına neden olur.

Yazın saçlar ister istemez nem kaybına uğrar. Bu yüzden özellikle yaz aylarında kabak çekirdeği, badem gibi kuruyemişler tüketerek saçınızın nem dengesini koruyabilirsiniz.

3Kurutma makinasından uzak durun

Yaz aylarında saç bakımı nasıl olmalı


Saç kurutma makinaları saçın nem dengesini bozan bir numaralı düşmandır. Saçlarımızı yıkadıktan hızlı kurutma için kullanılan kadınların da “fönsüz sokağa çıkmam” düşüncesinin mahsulü olan saç kurutma makinalarının keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin. Hızlı bir şekilde kuruyan saç şoka girer, ani ısı değişikliği saçta direnç kaybına, saç derisinde ise nem kaybına sebep olur.

Banyoda saçlarınızı yıkarken sıcak su kullanmayın. Mümkünse ılık suyla yıkamaya dikkat edin. Banyodan sonra bir havlu yardımıyla hafif bastırarak kurulama yapın. Nemli olan saçı oda sıcaklığında kurumaya bırakın. Argan, hindistancevizi, zeytinyağı yada badem yağı gibi doğal yağlar ile saçlarınıza hafif masaj yapın.

4Kozmetikten uzak durun

Yaz aylarında saç bakımı nasıl olmalı


Size kötü bir haberimiz var, hiçbir şampuan ve krem giden saçın yerine yenisini getirmez. Kozmetik ürünlerden uzak durun.

Kullandığınız her kozmetik ürün saçın yapısını ve direncini zamanla bozar, zaman içerisinde dökülmesine hatta yok olmasına sebep olur. Yediğiniz besinler saç sağlığına direkt etki eder. Ayrıca saç sağlığınız için kontrollü bir şekilde spor yapmak son derece faydalıdır.

5Yumuşak kil kullanın

Yaz aylarında saç bakımı nasıl olmalı


Hatırlar mısınız bilmem ama anneanne ve dedelerimiz saçlarını kil ile yıkardı. Kellik ve saç dökülmesi sorunu yaşayanlara yumuşak kil kullanabilir. Yumuşak kil kadın erkek herkesin saç bakım menüsünde olması gerekir.

Kili doğal ürünler satan yerlerden rahatlıkla satın alabillirsiniz. Yıpranmış ve kuru saçlar ve ile çoğu saç problemlerinin kil ile ortadan kalktığını göreceksiniz. Yumuşak kil, yıpranmış saçların bakımında kullanıldığı gibi saçların sağlıklı uzamasına da imkan tanır.