Dudaklarınızda veya ağzınızın çevresinde çıkan bir uçuk resmen bir kabus olabilir sizin için. Ama bu uçuklardan kolayca kurtulma imkanınız da var. Hem de kendi hazırlayabileceğiniz bitkisel çözümlerle. Birlikte bakalım dudak uçuğuna ne iyi gelir?

Bu gibi uçuklar herpes virüsünün vücuda girmesiyle ortaya çıkar. Özellikle halka açık alanlarda çok daha kolay bulaşabilir, insandan insana geçebilir. Bitkisel yağlar ile uçuğu kontrol altına alabilirsiniz.

Papatya
Papatya yağı uçuk virüsüne karşı oldukça etkilidir. Ayrıca sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır.

Karanfil
Sadece lezzetinden değil, yağından da faydalanabileceğiniz karanfil, uçuk ağrılarında oldukça etkili sonuçlar veriyormuş.

Çay Ağacı
Çay ağacı yağı uçuk virüsüne karşı antivirüs etkisi gösteriyor. Dudakta oluşan uçuklar için iyi bir çözüm kaynağı olan çay ağacı yağını deneyebilirsiniz.

Melisa Yağı
Halk arasında limon balsamı olarak da bilinen melisa yağı oldukça etkili bir antiviraldir. Fiyat olarak diğerlerine göre biraz daha pahalı olsa da etkisini görünce ücrete değdiğini göreceksiniz.

Kekik
Yapılan bir araştırmada, hemen hemen herkesin en sevdiği antimikrobiyal yağın kekik yağı olduğu ortaya çıkmış. Herpes virüsüne karşı hafif antiviral aktivite gösterdiği keşfedilen kekik yağı çok umut verici gelmiyor olabilir, ancak herpes virüsünü hızla uyuşturucu etkiye sahip.

Lavanta
Lavanta yağı da uçuklar ve şişlikler için en etkili seçeneklerden birisidir.