Zirve Üniversitesi’nde; Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencileri ve Sağlık Bilimleri Fakültesi akademisyenleri ile bir araya gelen Türkiye Diyetisyenler Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayhan Dağ, halk sağlığı ve diyetisyenlikle ilgili bilgilerini paylaştı. “Her önüne gelenin televizyonlara çıkarak beslenme konusunda konuşmasını ve vatandaşı yanlış beslenmeye yönlendirmesini doğru bulmuyoruz” diyen Dağ, “Yapılan son derece yanlış açıklamalar toplumda beslenme ve diyetle ilgili kafa karışıklığına neden oluyor. Bakanlık bu konuya el koymalı. İnsanlar kendi bir takım subjektif görüşlerini bilimsel gerçeklermiş gibi toplumla paylaşıyorlar bu son derece tehlikeli.” şeklinde konuştu.

“Ekmek zehirdir dememizi istiyorlar”

Prof. Dr. Ayhan Dağ, halkı bilgilendirmede en etkili yöntemin kitle iletişim araçları olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Son zamanlarda kitle iletişim araçları üzerinden bilgilendirme yapmak da biraz zorlaştı. Beni arıyorlar ‘hocam röportaj yapalım’ diyorlar. Tamam yapalım, diyorum ‘Değişik ne söyleyebilirsiniz’ diyorlar. Bu çok yanlış. Bir takım bilimsel gerçekler var, o bilimsel gerçeklerden bir şeyler söyleyebilirim. İlginç olması için çıkacaksınız, ‘ekmek zehirdir’, diyeceksiniz. Haberin ilgi çekici olması için bunu yapıyorlar. Sansasyonel, olmasını istiyorlar. Benim vereceklerim bilimsel gerçekler doğrultusunda olabilir. Saçma sapan şeyler söyleyemeyiz.”

Sahte diyetisyene hapis cezası

Diyetisyen olmadığı halde kendini diyetisyen olarak lanse eden, diyet listeleri vermeye kalkan kişilerin olduğunu söyleyen Dağ, “Bunlarla mücadele ediyoruz. Bu bitmeyecek biz bu mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz. 6225 sayılı yasanın 13. maddesi, diyetisyen olmadığı halde diyetisyen unvanını takınanlar ve bu meslek grubunun uhdesinde olan işleri yapanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası veriyor. Bununla ilgili herhangi birine ihtar çektiğimizde caydırıcı oluyor.” diye konuştu.