Ana Sayfa Etiketler Zayıflama

Etiket: zayıflama


“Bölgesel Zayıflatan Diyetler Sahtedir”

0

Zirve Üniversitesi’nde; Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencileri ve Sağlık Bilimleri Fakültesi akademisyenleri ile bir araya gelen Türkiye Diyetisyenler Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayhan Dağ, halk sağlığı ve diyetisyenlikle ilgili bilgilerini paylaştı. “Her önüne gelenin televizyonlara çıkarak beslenme konusunda konuşmasını ve vatandaşı yanlış beslenmeye yönlendirmesini doğru bulmuyoruz” diyen Dağ, “Yapılan son derece yanlış açıklamalar toplumda beslenme ve diyetle ilgili kafa karışıklığına neden oluyor. Bakanlık bu konuya el koymalı. İnsanlar kendi bir takım subjektif görüşlerini bilimsel gerçeklermiş gibi toplumla paylaşıyorlar bu son derece tehlikeli.” şeklinde konuştu.

“Ekmek zehirdir dememizi istiyorlar”

Prof. Dr. Ayhan Dağ, halkı bilgilendirmede en etkili yöntemin kitle iletişim araçları olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Son zamanlarda kitle iletişim araçları üzerinden bilgilendirme yapmak da biraz zorlaştı. Beni arıyorlar ‘hocam röportaj yapalım’ diyorlar. Tamam yapalım, diyorum ‘Değişik ne söyleyebilirsiniz’ diyorlar. Bu çok yanlış. Bir takım bilimsel gerçekler var, o bilimsel gerçeklerden bir şeyler söyleyebilirim. İlginç olması için çıkacaksınız, ‘ekmek zehirdir’, diyeceksiniz. Haberin ilgi çekici olması için bunu yapıyorlar. Sansasyonel, olmasını istiyorlar. Benim vereceklerim bilimsel gerçekler doğrultusunda olabilir. Saçma sapan şeyler söyleyemeyiz.”

Sahte diyetisyene hapis cezası

Diyetisyen olmadığı halde kendini diyetisyen olarak lanse eden, diyet listeleri vermeye kalkan kişilerin olduğunu söyleyen Dağ, “Bunlarla mücadele ediyoruz. Bu bitmeyecek biz bu mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz. 6225 sayılı yasanın 13. maddesi, diyetisyen olmadığı halde diyetisyen unvanını takınanlar ve bu meslek grubunun uhdesinde olan işleri yapanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası veriyor. Bununla ilgili herhangi birine ihtar çektiğimizde caydırıcı oluyor.” diye konuştu.

Spor yapmadan zayıflamak mı?

0

Bu hormon hem farelerde hem de insanlarda yağ yakım hızını arttırıyor. Uzmanlar bu keşif sayesinde obezite ve diyabeti tedavi edebileceklerine inanıyor.

Spor yapmanın en önemli faydalarından biri PGC1-alfa isimli proteindir. Bu protein metabolik rahatsızlıklara karşı direnci arttırmasıyla bilinir. Boston Dana Faber Kanser Enstitüsü’nden bir grup araştırmacı, kaslarda gizlenen ve PGC1-alfa tarafından düzenlenen faktörleri inceledi. Bu faktörlerden birinin kompleks bir molekülde gizlenen ve bu nedenle fark edilmeyen bir hormon olduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırmaların devamında bu hormon seviyesinde hem farelerde hem de insanlarda spor sonrasında büyük artış gözlemlendi. Bu hormon farelerin der altı beyaz yağ hücrelerine eklendiğinde bu yağ hücrelerinin, ısı üretmek için vücutta bir nevi yakıt görevi gören kahverengi yağ hücrelerine dönüştüğü görüldü.

 Araştırmacılardan Pontus Bostrom, “Bu hormon kaslardan yağ dokusuna bir mesaj iletmekle görevli” diyor. Laboratuarın yöneticisi olan Bruce Spiegelman, hormona bu nedenle Yunan tanrıça İris’ten esinlenerek “irisin” adını verdi.

Yüksek miktarda yağlı yiyecekler tüketen farelere irisin verildiğinde daha fazla enerji yaktıkları ve zayıfladıkları gözlemlendi. İrisin almayan farelerde hiçbir değişiklik kaydedilmedi.

Kışın Alınan Kiloları Şimdi Verme Zamanı!

0

Günlük yaşamın koşuşturması içinde dengeli ve sağlıklı beslenme fırsatı bulamıyorsanız, açlığınızı atıştırmalık besinlerle bastırıyorsanız vücudunuzdaki yağ miktarını gün geçtikçe çoğaltıyorsunuz demektir. Hele hele kış mevsiminde farkında olmadan zamanla alınan kilolar yaz gelince büyük dert olur… Ama artık hem kalori yakımını  hızlandırmak hem de alınan kalori miktarını en az seviyede tutmak için bir yardımcınız var!

Ne yaparak kaç kalori yakılır?
Mesela 1,5 saat yürüyerek yaklaşık 350 kalori yakabilirsiniz. Ya da 30 dk. koşarak 400 kalori sarfedebilirsiniz. 45 dakika ip atlamak ise 370-380 kaloriye eşdeğer. İyi de benin bunları yapacak ne vaktim var ne de zaten yapabilirim diyorsanız, şimdi size 2011 yazına damgasını vuracak bir teklifimiz var.

Kendinizi yormadan daha fazla kalori yakmaya ne dersiniz?
İnsanın bazal metabolizması (en az aktivite ile yakılan minimum kalori miktarı), günlük ortalama olarak, 1800-2200 aralığında kalori yakar. Aktivitenin yoğun olduğu günlerde bu rakam 3500’e kadar çıkar. Kilo almanın asıl sebebi de, alınan kalorinin yakılan kaloriden fazla olasıdır. Bu açıdan 3500 kalorinin üzerindeki her rakam kilo ve yağ olarak kendisini göstermektedir.

Limon Suyu, etkisiyle vücuttaki yağ yakımı süreci hızlandırıcıdır!
Sabahları kalktığınızda ılık suya katılmış limon suyu içmek sindirim sisteminizi harekete geçirecektir. Kanı temizleyen bir madde olan limon dolaşım sistemine de iyi gelir. Limon kapsülü  size bu konuda yardımcı olacaktır.

Limon suyu kullanımı sırasında özellikle dikkat edilmesi ve önem verilmesi gereken bol su tüketimidir. Su vücut için son derece yararlı ve sağlıklı zayıflamayı sağlayan bir besindir ve zayıflama sürecinde çok önemli rolü vardır.

Özellikle C vitamini içeriği ile bilinen portakal, kabuk ekstresinde bulunan 150’den fazla etken madde ve 60’dan fazla flavanoid türevleri ile sağlık açısından son derece önemli rollere sahiptir. 1 portakal günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık % 135’ini karşılayabildiğini biliyor muydunuz?

Bizi Takip Edin

4,032BeğenenlerBeğen
125TakipçiTakip Et
39,611TakipçiTakip Et
161TakipçiTakip Et
Kuru cilde iyi gelen bitkiler

Kuru Cilde İyi Gelen Bitkiler

Cilt kuruluğu, genetik faktörlere, yaşanılan bölgenin şartlarına, hava durumuna, mevsimlere, sürekli suyla temasa bağlı olarak gelişen ve istenmeyen bir durumdur. Cilt kuruluğu sonucunda derimiz...