Kalıcı Makyaj Uygulamalarında Enfeksiyon RiskiZamandan tasarruf olarak görülen kalıcı makyaj uygulamaları, aynı zamanda yeni bir güzellik trendini oluşturuyor. Her gün tekrarlanması gerekmeyen, su ile çıkmayan ve güzelliği sabitleyen bu teknik ne yazık ki enfeksiyon riskini de içeriyor.

Kalıcı makyaj uygulamasının tıbbı komplikasyonları olan estetik bir uygulama olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoli Bölümü Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Safiye Koçulu, “Yoğun tempolu, hızla akan hayatlar yaşıyoruz. Haliyle bu tür uygulamalar, daha çok talep görüyor. Ancak iğne vuruşlarının yapıldığı yerden çok azda olsa bir miktar kan çıktığını ve bunun da kan yoluyla bulaşan hastalıklara zemin hazırladığını unutmamak gerek. Aynı iğnenin farklı kişilerde kullanması, cilt florasında bulunan bakteri kaynaklı yumuşak doku enfeksiyonlarına sebep oluyor. Hepatit B, C, AİDS sözü edilen hastalıklardan sadece birkaçı. Tıbbı komplikasyonu olan bu estetik uygulamaların klinik ortamında, doktor denetiminde olması ve sertifikalı uzmanlar tarafından yaptırılması gerekir. İğne ile yapılan işlemde risk almayın” şeklinde konuştu.

Kalıcı Makyaj Uygulamalarında Enfeksiyon RiskiKalıcı Makyaj ve Tıbbi Kamuflaj Uzmanı Demet Tecir ise, “Bakanlık tarafından denetlenen ve sertifikalı uzmanların çalıştığı yerlerde bile zaman zaman tek kullanımlık iğnelerle birden fazla uygulama yapıldığını görüyoruz. Bu da riski, çarpan etkisiyle artırıyor. Aynı şekilde ucuza yapılan işlemlerde, bu işi yeni öğrenen bir uzman adayının pratik yaptığı bir model olup olmadığınızı da düşünmeniz gerekiyor. Kobay olmak da risk faktörü” dedi.

Stok eritmek için tarihi geçmiş boyaların kullanıldığına dikkat çeken Tecir, “Ne yazık ki, özellikle grup indirimli yerlerden işlem alan kişilerin bu faktörü göz önünde bulundurması gerek. İşlem sırasında uzmanınızın iğneyi sizin yanınızda açtığından emin olun. Boya kutularını kontrol edin. Eldivensiz işlem yaptırmayın. Uygulamadan sonraki 24 saat içinde banyo yapılmaması, işlemin kalıcılığını sağlamak ve cilt tahrişini önlemek için doktorunuzun önereceği bir kremle bölgenin nemli tutulması önemli. Kremi el ile değil pamuk yardımı ile sürün. Güzellik önemli ama sağlığınız daha değerli, sağlıkla güzelleşmek de mümkün. Kaş yaparken göz çıkarmayın” dedi.