Fondöten Nasıl Sürülür
Her şeyden önce fondöten uygulamasında kullanacağımız fırça ve süngerlerin temiz olmasına dikkat etmemiz gerekir. Temiz olmayan fırçalar ve süngerler ciltte sivilce ve akne gibi pek çok probleme yol açar.

Fondöten Nasıl Sürülür
Başka makyaj malzemeleriyle (örneğin allıkla) kullandığımız bir fırça yüzümüzde lekeli, dalgalı bir görünüm oluşturur.

Fondöten Nasıl Sürülür
Fondöteni yüzümüze sürerken ince bir tabaka halinde sürmeye özen göstermeliyiz. Kalın fondöten tabakası kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterir. Eğer cilt çok gözenekliyse o zaman dolgu malzemeli ve silikon içeren fondötenler daha iyi duracaktır. Kalın tabakalar yerine bu tür kozmetiklere yönelmek gerekir. Aynı durum pudra için de geçerli.

Fondöten Nasıl Sürülür
Fondöteni yüzünüzdeki kılların iniş yönüne doğru uygulayın. Tersi uygulamada çok ince kıllar bile kalkarak yüzünüzde dalgalı bir görünüme sebep olur. En doğrusu iki kaş arasında yukarı, alında ve yanaklarda aşağı, çenede de iki yana doğru aşağı uygulama yapmaktır. Yuvarlak hareketler uygulamayın.

Fondöten Nasıl Sürülür
Eğer silikonlu bir fondöten ya da BB krem kullanıyorsanız bunun cildinize oturması için biraz zaman geçmesi gerekecektir. Çünkü silikon cilde göre yapılanan bir maddedir. Bu kozmetikleri kullanırken erken uygulama yapmak ve makyaj için 10 dakika kadar beklemek en iyi sonucu verir.

Fondöten Nasıl Sürülür
Pudra uygulamasında da sünger yerine iri, yuvarlak bir fırça kullanmak çok daha doğal bir görünüm yaratır. Pudra da tıpkı fondöten gibi yüz kıllarının yönüne göre uygulanmalıdır.

Fondöten Nasıl Sürülür
Göz kapakları ve göz altları için aynı renkteki bir kapatıcı kullanılın. Fondöten ve pudrayı bu alanlara uygulamamak en iyisidir, çünkü erken kırışıklara neden olabilir.

Fondöten Nasıl Sürülür
Fondöten ve pudra gün boyu ciltte durdukları için kaliteli olmaları da ayrıca dikkat edilmesi gereken bir konudur. İçinde talk gibi dolgu malzemeleri bulunan ürünler ve kalitesinden emin olmadığınız ürünlerden kaçınarak cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Kalitesiz dolgu malzemeleri ciltteki gözeneklerin zaman içinde daha da genişlemesine ve siyah noktalara yol açar.

Fondöten Nasıl Sürülür
Hassas bir cildiniz varsa o zaman mineral fondötenler ve pudralar sizin için daha uygundur. Ayrıca sadece özel günlerde fondöten kullanıyorsanız o zamanda da mineral ürünler daha ekonomik olacaktır çünkü bunların son kullanma tarihleri çok uzundur.

Fondöten Nasıl Sürülür
Eğer fondöten ve pudra fazla geldiyse kağıt havlu ya da peçete gibi bir şeyle fazlasını almaya çalışmayın. Bu sert maddeler cildinizi irrite edecektir. Onun yerine yumuşak bir bez havluyu ya da pamuğu yüzünüzde gezdirmeden, sadece dokundurarak fazla pudradan kurtulabilirsiniz.