Ana Sayfa Etiketler Fondöten

Etiket: Fondöten


İnternetten Fondöten Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

0

Çünkü elinizde kolunuzda ya da yüzünüzde deneyip, bekleyip sonucu görme şansınız yoktur. Ancak diğer yandan da devir değişti ve internet ortamından ulaşılabilecek ürün sayısı mağazaları geçmiş durumda. Bu nedenle bu seçeneğe uzak kalmak yerine nasıl doğru fondöteni bulacağınıza odaklanmak çok daha iyi bir çözüm. Bu noktada ise size bir kaç önemli tavsiyemiz var.

Cilt tipinizi belirleyin
Öncelikle olaya cilt tonunuzu belirlemekle başlayın. Çünkü günün sonunda mat ve körelmiş bir ürünle saatlerinizi geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle nelere dikkat etmelisiniz? Öncelikle cildiniz öğlen saatlerine kadar bir hamsiden daha yağlı görünüyorsa ya da burnunuzun ya da yanaklarınızın etrafındaki pul pul kuruluklar yüz metre öteden seçiliyorsa öncelikli seçiminiz cilt tipinize göre olmalı. Eğer kuru bir cildiniz varsa nemlendirici temelli içinde cilt bakım formülleri bulunan bir fondötenolmalı. Bunun için ürünün içeriğine bakın ve E vitamini, hiyalüronik asit gibi bileşenleri arayın. Eğer yağlı bir cildiniz varsa matlaştırıcı ve düzeltici formülleri seçmelisiniz.

Cilt tonunuzu öğrenin
Üç tip cilt tonu vardır: Sıcak, soğuk ve nötr. Altın ve daha koyu bir ten sıcak, serin bir pembe veya beyaz tenler soğuk ve ikisinin arasında bir tonunuz varsa da nötr olarak nitelendirilirsiniz. Bunu ruj deneyerek ya da altın gümüş takılar takarak öğrenebilirsiniz. Eğer turuncu tonlarında bir ruj cildinizi yumuşak gösteriyorsa altın tonlarına yakınsınız demektir. Eğer pembe bir ruj sizi daha parlak gösteriyorsa ise soğuk tonlara sahipsiniz. Tabii iki ruj da bana çok yakıştı derseniz şanslısınız çünkü nötr bir cilt tonuna sahipsiniz. Aynı şekilde altın rengi takılar sıcak ciltlere gümüş takılar ise soğuk ciltlere daha çok yakışır ve ciltlerine ışıltı katar. Siz de bu yöntemlerle cildinizin tonunu belirleyip bu tona uygun bir fondöten seçmelisiniz.

Yorumları okuyun
Sizin beğendiğiniz ürünü emin olun ki sizden önce denemiş onlarca başka insan bulabilirsiniz. Bu nedenle bir ürünü beğendiğinizde hemen o ürünle ilgili başka insanların ne düşündüğüne bakın. Bu yorumlar size ürünün sertliği, tonu, cilt tipine uygunluğu konusunda önemli bilgiler verecektir. Bu nedenle farklı makyaj sitelerinden bu ürünleri bulun ve yorumları dikkatlice okuyun. Eğer ürünle ilgili YouTube vidosu varsa onları izleyin. Böylece uygulanışı ve sonucu hakkında daha net bilgi almış olursunuz.

Daha önce kullandığınız ürünleri temel alın
Daha önce kullandığınız ve memnun kaldığınız ürünlerin isimlerine ve içeriklerine bakın. Beğendiğiniz yeni üründe bu içeriklere sahip mi ya da ürününüzün adına bir benzerlik taşıyor mu bunu kontrol edin. Açık, orta ve sıcak bej, porselen fildişi ve doğal fildişi gibi etiketler sizi yönlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca sıvı bir fondöten tercih etmek her zaman renkle oynama yapabilmek açısından avantajlıdır.

Fondöten Nasıl Doğru Sürülür?

0

Fondöten Nasıl Sürülür
Her şeyden önce fondöten uygulamasında kullanacağımız fırça ve süngerlerin temiz olmasına dikkat etmemiz gerekir. Temiz olmayan fırçalar ve süngerler ciltte sivilce ve akne gibi pek çok probleme yol açar.

Fondöten Nasıl Sürülür
Başka makyaj malzemeleriyle (örneğin allıkla) kullandığımız bir fırça yüzümüzde lekeli, dalgalı bir görünüm oluşturur.

Fondöten Nasıl Sürülür
Fondöteni yüzümüze sürerken ince bir tabaka halinde sürmeye özen göstermeliyiz. Kalın fondöten tabakası kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterir. Eğer cilt çok gözenekliyse o zaman dolgu malzemeli ve silikon içeren fondötenler daha iyi duracaktır. Kalın tabakalar yerine bu tür kozmetiklere yönelmek gerekir. Aynı durum pudra için de geçerli.

Fondöten Nasıl Sürülür
Fondöteni yüzünüzdeki kılların iniş yönüne doğru uygulayın. Tersi uygulamada çok ince kıllar bile kalkarak yüzünüzde dalgalı bir görünüme sebep olur. En doğrusu iki kaş arasında yukarı, alında ve yanaklarda aşağı, çenede de iki yana doğru aşağı uygulama yapmaktır. Yuvarlak hareketler uygulamayın.

Fondöten Nasıl Sürülür
Eğer silikonlu bir fondöten ya da BB krem kullanıyorsanız bunun cildinize oturması için biraz zaman geçmesi gerekecektir. Çünkü silikon cilde göre yapılanan bir maddedir. Bu kozmetikleri kullanırken erken uygulama yapmak ve makyaj için 10 dakika kadar beklemek en iyi sonucu verir.

Fondöten Nasıl Sürülür
Pudra uygulamasında da sünger yerine iri, yuvarlak bir fırça kullanmak çok daha doğal bir görünüm yaratır. Pudra da tıpkı fondöten gibi yüz kıllarının yönüne göre uygulanmalıdır.

Fondöten Nasıl Sürülür
Göz kapakları ve göz altları için aynı renkteki bir kapatıcı kullanılın. Fondöten ve pudrayı bu alanlara uygulamamak en iyisidir, çünkü erken kırışıklara neden olabilir.

Fondöten Nasıl Sürülür
Fondöten ve pudra gün boyu ciltte durdukları için kaliteli olmaları da ayrıca dikkat edilmesi gereken bir konudur. İçinde talk gibi dolgu malzemeleri bulunan ürünler ve kalitesinden emin olmadığınız ürünlerden kaçınarak cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Kalitesiz dolgu malzemeleri ciltteki gözeneklerin zaman içinde daha da genişlemesine ve siyah noktalara yol açar.

Fondöten Nasıl Sürülür
Hassas bir cildiniz varsa o zaman mineral fondötenler ve pudralar sizin için daha uygundur. Ayrıca sadece özel günlerde fondöten kullanıyorsanız o zamanda da mineral ürünler daha ekonomik olacaktır çünkü bunların son kullanma tarihleri çok uzundur.

Fondöten Nasıl Sürülür
Eğer fondöten ve pudra fazla geldiyse kağıt havlu ya da peçete gibi bir şeyle fazlasını almaya çalışmayın. Bu sert maddeler cildinizi irrite edecektir. Onun yerine yumuşak bir bez havluyu ya da pamuğu yüzünüzde gezdirmeden, sadece dokundurarak fazla pudradan kurtulabilirsiniz.

Fondöten Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

0

Ünlülerin fotoğraflarına baktığımda giyimlerinden ziyade hep kusursuz ciltleri dikkatimi çeker. Kaç yaşında olursa olsunlar ciltleri her zaman pürüzsüz, lekesiz ve en doğru parlaklıktadır. İşte o anda hep aynı soruyu kendime sorarım: Bizler için kusursuz bir ten makyajı hayal mi? Doğru fondöteni seçmek için illa makyaj artisti mi olmak gerekiyor? Aslında cevap çok basit. Cildimize uygun ürünler kullanarak, istediğimiz görüntüyü yakalayabilir ve kendimizin özel makyaj artisti olabiliriz.

Çoğu insan hayatı boyunca doğru fondöteni arar durur. Bir türlü istediği sonucu yakalayamaz. Ya rengi tutmaz ya da matlığı. Aslında bu kadar çok marka ve çeşit varken kafamızın karışması normal. Yapılması gereken ise cildinizle ilgili kendinize 3 soru sormak ve cevaplara göre fondöten seçmektir.

Fondöten Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Fondöten seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

1.Cilt tipine göre fondöten seçimi

Her şeyden önce cildinizi tanımanız ve ona uygun temizlik ve makyaj ürünleri kullanmanız en önemli adım olacaktır. Cildiniz yağlı mı, kuru mu yoksa karma mı? Cilt yapınıza göre fondöten seçmeli ve uygun baz veya nemlendirici kullanmalısınız.
Yağlı cilt tipine sahipseniz, gün içinde cildinizde makyaj istediğiniz kadar kalıcı olmayacak ve yüzünüzde belirli bölgelerde yağ dengesizliğinden dolayı parlamalar meydana gelecektir. Tüm bunları engellemek için matlık özelliği olan su bazlı fondötenleri kullanmalısınız.

Su bazlı ürünler, cildinizin yağ dengenizi de bozmayacak, sivilce gibi cilt problemlerine neden olmayacaktır. Ayrıca matlaştırıcı mendiller ve baz kullanımı, fondötenizin kalıcılığını arttıracaktır.

Fondöten Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Kuru cilt tipine sahipseniz, cildinizdeki makyajın pul pul dökülmesini önlemek için ince yapılı ve nem veren fondötenleri tercih edebilirsiniz. Özellikle ıslak görünümlü/bitişli fondötenler, cildinizi daha canlı gösterecektir.
Ayrıca haftada bir mutlaka peeling uygulamanız ve makyaj altına yoğun nemlendirici krem veya baz kullanmanız dikkat etmeniz gereken önemli adımlar.

Karma cilt tipine sahipseniz, fondöten seçimi için en şanslı gruptasınız demektir. Geniş ürün yelpazesinden istediğiniz fondöteni seçebilecek olmanıza rağmen cildinizi iyi analiz etmeli ve mevsimsel olarak değişimlerini takip etmelisiniz.
T bölgesi yağlı karma ciltlerde, bu bölgelere öncesinde matlaştırıcı baz uygulamak veya özellikle ağız çevresi mevsimsel olarak çok kuru olanların, bu bölgelere özel yoğun nem veren ürünleri kullanmaları gerekmektedir.

Fondöten Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

2. Cilt rengine göre fondöten seçimi

Fondöten renginin seçimi, yapısı kadar büyük önem taşımaktadır. Fondötenin, boyun ve dekolte rengimizle uyumlu olması doğal ve kusursuz bir görüntü için olmazsa olmazımız. Sarı alt tonu iken pembe alt tonlu bir fondöten kullanmanız sizi canlı göstermeyecek, tam tersine gri bir sonuç elde etmenize neden olacaktır. Aynı şekilde pembe alt tonlu bir kadının, sarı alt tonlu fondöten kullanması yüzün canlılığını ve ışığını engelleyecektir.

Alt tonunuzu anlamak için ufak bir kaç test yapabilirsiniz. En basiti, kol içi damar rengine göre alt tonunuzu belirlemek olacaktır. Damarlarınız yeşile dönükse Sarı Alt Tonlu, maviye dönükse Pembe Alt Tonlu bir cilde sahipsiniz demektir.

Cildiniz sarı alt tonlu ise, sıcak renkleri tercih etmeli ve sarı alt tonlu (NC) fondötenleri kullanmalısınız. Pembe alt tonlu bir cilde sahipseniz de soğuk renkleri tercih etmeli ve pembe alt tonlu (NW) fondötenleri satın almalısınız.
Her fondötenin mutlaka aynı tonda NC ve NW ürünleri bulunmaktadır.

Fondöten Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

3. Cilt kusurlarına göre fondöten seçimi

Aslında hepimizin ilk dikkat ettiği konu genellikle fondötenin kapatıcılık özelliği oluyor. Günlük hayatta, ince ve kapatıcılığı daha düşük ürünleri tercih etmemiz cildi yormayacaktır. Özel günlerde ise kapatıcılığı daha yüksek, HD özellikli fondöten seçimi yapabilirsiniz.

Unutulmaması gereken nokta, fondötenin kapatıcılığı ne kadar yüksek olursa olsun, cilt tipimize ve rengimize uygun olmadığı sürece asla istediğimiz sonucu elde edemeyecek olmamız.

Eğer ki, hala cildinizin yapısı ve rengi konusunda kafanızda soru işaretleri varsa uzmanlardan yardım alabilir ve cildinizi tanıyarak, sizin için en doğru fondöteni seçebilirsiniz. Artık kusursuz bir ten makyajı bizler için hayal değil

Bizi Takip Edin

4,032BeğenenlerBeğen
125TakipçiTakip Et
39,526TakipçiTakip Et
161TakipçiTakip Et

Sonbaharda Giyilebilecek Ceketler

Evet sonbahar seni seviyoruz, düşen yapraklar, yarattığın o romantik hava her şey çok güzel ama sanırız en çok ceketlerimize kavuştuğumuza seviniyoruz!Geçiş mevsimlerinin olmazsa olmazı...