Yüz için yararlı otlar, maskeler, bitki özleri artık günümüzde kozmetiğin vazgeçilmezi oldu. Durum böyle olsa da kendinizin yapacağı maskeleri veya losyonları cilt tipinize göre seçmelisiniz.

KURU CİLDİ OLANLAR civanperçemi, rezene, melisa, maydanoz, papatya, ıhlamur çiçekleri, karahindiba, gül ve şerbetçiotu gibi otlardan yararlanabilirsiniz. Bu bitkilerin hepsiyle yıkama losyonu veya maskeler yapabilirsiniz

YAĞLI CİLTLER için ahududu, adaçayı, nane, atkuyruğu, kırlangıçotu, papatya, aloe vera, nergis, meşe kabuğu ve sarı kantaron kulanılabilir.

3 GÜN İÇİNDE KULLANIN!

Otlar yaşlanma sürecini yavaşlatır. Bunların düzenli kullanımı ve uygun bir maske seçimi lekelerden kurtulmayı ve çevresel faktörlerden cildi korumayı sağlar. Önemli olan kullanım özelliklerini bilmek ve uygun tarifleri seçmek. Evde hazırladığınız bitkisel yüz maskeleri ve bitki sularının kullanım süresine dikkat edin. Onlar buzdolabında saklanırsa, bu süre maksimum üç gün olmalı.

Kırışıklıklar için farklı kremler ve diğer çeşitli yöntemler kullanarak zamana direnmeye çalışırken, büyük bir miktarda paralar harcıyorsunuz. Oysa gençleştirme için mükemmel bir krem yapabilirsiniz.

Doğal malzemelerden üreteceğiniz bu krem, tüm cilt tipleri için uygundur. Cildi nemlendirir, kırışıklıkları azaltır, yaşlanma sürecini yavaşlatır. Sadece yedi gün kullandıktan sonra bile gözle görülür sonuçlar verir.

Malzemeler: 1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, yarım yemek kaşığı bal, iki yemek kaşığı vazelin.
Bu kremi yapmak çok basittir. Vazelini benmari yöntemiyle eritin. (Bir tencereye su koyun içine küçük bir tas yerleştirin. Bunun içine vazelini koyun. Alttaki su kaynadıkça vazelinin erimesi yöntemidir, benmari). Eriyince alın kabı. Diğer malzemeleri erimiş vazelin içine ekleyin. Homojen bir kitle elde edene kadar iyice karıştırın. Bir cam kaba koyun ve üzerini kapatın. Dairesel hareketlerle temiz cilt üzerine kremi uygulayın. Ciltte yaklaşık bir saat boyunca kalsın bu krem. Genellikle yatmadan önce sürmeniz daha iyidir. Buzdolabında saklayın. Bitince aynı malzemeleri kullanarak yeniden yapın. Bir günde 2 kez sürmeyin. Kapta bitene kadar kulanın, yenisini tekrar yapın.

KARAHİNDİBA MASKESİ

Üç yemek kaşığı doğranmış karahindiba yapraklarını az miktarda ılık su ve bir çay kaşığı balla karıştırın. 10 dakika beklettikten yüze sürün ve yarım saat sonda yıkayın. Bu maske kuru ciltler için yararlıdır

Doğaya sevgisinin temelinde onu korumak vardır. Bize bunca armağanı veren doğayı gözümüz gibi koruyalım