Ana Sayfa Etiketler Seks

Etiket: seks


Kadınların Orgazm Süresini Uzatacak 6 Seks Tüyosu

0

Orgazm seks sırasında meydana gelen bir oluşumdur. Orgazm gerçekleşmediğinden çift arasında bir takım sıkıntılar meydana gelir ve girilen cinsel ilişkiden zevk alınamaz. Özellikle kadınlarda meydana gelen orgazma ulaşabilme problemi veya orgazmın kısa sürmesi gibi sorunlar oldukça bilindiktir.

Ancak size vereceğimiz bir takım ip uçları ile kadınlarda meydana gelen orgazm süresini uzatabilecek, ayrıca partnerinizin kısa süre içerisinde orgazma ulaşmasını sağlayabileceksiniz.

İşte kadınların orgazm süresini uzatacak ve orgazma ulaşmasını sağlayacak seks tüyoları…

Ses çıkarmak


Cinsel ilişki sırasında ses çıkarma eylemini kadınlarda en az erkekler kadar sevmektedir. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında erkeğin ses çıkarması kadını daha fazla şevklendirecektir.

İlişki sırasında G noktası aramayın


İlişki sırasında G noktası aramak yerine, kadınlarda vajinal orgazmı uzun sürdürecek olan hafif eğimli olarak yukarı-aşağı sürtünmeyi deneyin.

Odaklanın


Stresli bir gün geçirdiyseniz ve sadece eşiniz istiyor diye cinsellik yaşamaya eğilimindeyseniz sakın bunu yapmayın.

Günün stresini hala üzerinizde hissediyor olmanız o an cinselliğe odaklanmanızı engelleyecektir. Bu cinsel deneyim de orgazma uzatmanın yanı sıra orgazma ulaşmayı bile güç hale getirecektir.

Erotik filmler


Cinsel ilişkiye girmeden önce erotik filmler izlemek kadınlarda orgazm süresinin uzamasına yardımcı olur.

Kegel egzersizleri


Bu durumda görev biraz kadınlara düşüyor. Eğer çok çabuk orgazm oluyor ve orgazm süresi çok kısa sürüyorsa bunun tek çaresi kegel egzersizleridir. Kegel egzersizlerini düzenli olarak yapmak ve devam ettirmek,

Kadınlardaki orgazm süresinin uzamasına ve cinsel ilişki sırasında daha sık orgazmı sağlacaktır.

Ön sevişmeyi uzun tutun


Özellikle erkekler, ön sevişmeyi boşalmadan uzun süre sürdürmeye dikkat etmelisiniz.

Düzenli Seksin Yeni Faydası Keşfedildi

0

Cambridge’in Anglia Ruskin Üniversitesi’nde yapılan araştırma, çiftlere yatakta daha çok vakit geçirmek için yeni bir bahane verdi.

Ekonomist Dr. Nick Drydakis, 7 bin 500 Yunan üzerinde seks hayatları ve işleri arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırma yaptı.

 Araştırmacı, daha çok seks yapanların daha çok para kazandığını gözlemledi.

Dr. Drydakis, teorisinin insanların cinsel ve cinsel olmayan sevgiye ihtiyaç duygularını gösterdiğini ve bunun yokluğunda insanların yalnızlığa ve depresyona girdiğini, iş hayatlarının da bundan etkilendiğini söyledi.

Kadınları Seksten Soğutan 10 Sebep!

0

Doğumkontrol hapı kullanmak

Bazı kadınlar doğum kontrol hapı kullanarak seksüel güdülerinin kaybolduğunu düşünürler.
Kadınları seksten soğutan 10 sebep!

Antidepresan kullanmak

Herkes seks isteğinde bir düşüş görmez ama bazı insanlarda bu geçerlidir.
Kadınları seksten soğutan 10 sebep!

Bebek emzirmek

Prolaktin hormonu sekse olan ilgiyi azaltıyor.
Kadınları seksten soğutan 10 sebep!

Uykusuzluk

Çoğu kadın için uyku seksten önce gelir.
Kadınları seksten soğutan 10 sebep!

Stres

Ekonomik sıkıntılar, iş yerindeki problemler ve hayattaki bazı önemli olaylardan dolayı stres yapabiliriz. Stresimiz arttığında çoğu kadın seksi bir çözüm olarak görmez.Kadınları seksten soğutan 10 sebep!

Partnerler arası anlaşmazlıklar

İlişkiler içinde anlaşmazlıklar seks içinde bir rol oynar.
Kadınları seksten soğutan 10 sebep!

Testesteron hormonunun azlığı

Vücudumuzdaki toplam testesteron hormonunu bilmek yararlı olabailir. Testesteron hormonunun az yada çok salgılanması cinsel isteklilikle doğru orantılıdır.
Kadınları seksten soğutan 10 sebep!

Yüksek SHBG

Bir kadında yüksek derecede seks hormonu varsa seks isteği düşebilir. Bunun nedeni testeron hormonu ile birleşmesi ve libidoyu düşürmesidir.
Kadınları seksten soğutan 10 sebep!

Samimiyetten korkmak

Seks sırasında olan samimiyet ile başa çıkamamak ilişkilerin temel sorunudru ve seks arzusunun azaltır.
Kadınları seksten soğutan 10 sebep!

Dış görünüm

Bayanlar aynada kendilerine baktıklarında kendilerini çekici bulmuyorlarsa partnerlerinin de onları beğenmediklerini düşünürler.
Kadınları seksten soğutan 10 sebep!

Kadınları seksten soğutan 10 sebep!

Bazı problemler okuma yaparak, ruhlarınızı ele alarak ve birbirinizle iletişim kurarak ele alınabilir. Bazı çiftler de bu sorunları çözmek için seks terapistlerinden ya da psikologlardan yardım almayı tercih ederler.
Kadınları seksten soğutan 10 sebep!

Orgazm Taklidi Yapmaya Son

0

Kadınları, cinsel arzularıyla gerçek hayatta yaşa(ma)dığı cinsellik arasındaki bariyerleri yıkmaya çağıran  Hipnoz ve Bilinçaltı Değişim Uzmanı Mehmet Başkak, zevk almayı öğrenmenin, mutlu ilişkiler geliştirmenin ve  orgazmın doruklarına ulaşmanın önündeki engellerin kaldırılmasının  hipnoz desteğiyle mümkün olduğunu söylüyor.

Hipnozla, yarım asırlık hayatında hissetmediği duyguları ilk kez yaşayan kadınların bile olduğunu belirten Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, birçok cinsel sorunun bilinçaltındaki yanlış kayıtlardan kaynaklandığını ve sorunun hipnoz desteğiyle bilinçaltı düzeyde çözümlenebildiğini vurguluyor.

“ORGAZMI YAŞAMADAN ÖLMEK İSTEMİYORUM”
Hipnozla birlikte cinsel hayatı değişen çiftlerle ilgili çok sayıda vaka örneği bulunduğunu belirten Hipnoz Uzmanı Başkak, 65 yaşındaki eşi ile müracaat eden 58 yaşındaki B.B. isimli hanımefendinin  orgazmı öğrenme sürecini şöyle anlatıyor.

“40 yaşına gelmeden menopoza giren B.B., “Dergilerden, televizyondan eş-dosttan hep duyuyorum. Bir orgazm lafıdır gidiyor. Normalde şen şakrak biri olduğum halde ne zaman bu konu açılsa suskunlaşıyorum. İki çocuk annesiyim, yakında kızımın bir bebeği de olacak. 25 yılı geçti evliliğimiz ve ben orgazmın ne olduğunu yaşamadan ölmek istemiyorum. En sonunda eşimi de razı ettim ve uzman desteği almaya karar verdik, bu yaşta olabilir mi?” diyerek müracaat ediyor.

Çift ile yapılan ayrıntılı görüşmede her ikisi de benzer bir ilişki seyrini anlatıyor. Hep erkek başlıyor, kadın ise sürece dahil olup eşinin işini bitirmesini bekliyor. Eşi boşaldıktan sonra da duş alıyor ve böylece cinsel aktivite tamamlanıyor. Yıllardır 5 dakikanın altında tamamlanan bu süreçte B.B. sadece uzanıp eşinin rahatlamasını bekliyor, kendisi asla bir zevk hissetmediğini beyan ediyor.

10 SEANSTA HİPNOZLA ORGAZM BECERİSİ
10 seans süren hipnozla orgazm becerilerinin geliştirilmesi eğitiminde, 5. seanstan itibaren fark oluşmaya başladığını beyan eden çift, görüşmelere bazen ikisi birlikte, bazen ayrı ayrı katılıyor. Cinsellikle ilgili toplumsal tabuların neredeyse tamamına sahip olan B.B.’ye verilen eğitim süresinde, eşiyle birlikte cinsel mitlerin tamamından kurtuluyor. Hayal gücü tamamen pasif olan B.B.’nin hayal gücü aktif hale getirilerek; bilinçaltı düzeyde var olan ve hep bastırılmış olan haz duygusunun serbest kalması sağlanıyor… Sürecin sonucunda B.B.; eşinin her dokunuşunda yüksek bir haz algısı hissetmeye dönük bir  gelişim yaşayarak, sahip olduğu bedenin bir haz kaynağı olduğunu öğrenip, cinsel arzularının hep arttığını, boşalma anını giderek artan bir yoğunlukta yaşadığını, ilk defa sık sık kendisinin de ilişki  istediğini belirtiyor.

“KARIMI ESKİ AYARLARINA DÖNDÜRÜN”
Taze ve doğru bir bakış açsına sahip olan çift “25 yıllık evlilikten sonra  birbirimizi ilk kez tanıyoruz sanki” diyerek ilişkilerinin tazelendiğini anlatıyor. Süreç tamamlandıktan bir süre sonra, beyefendinin eşinden gizli müracaat ederek durumdan şikayetçi olması ise oldukça şaşırtıcıydı…

Koca, “Ben 65 yaşındayım, bu kadına ne olduysa beni bunalttı. Akşamları evime  gitmek istemiyorum. Ya bunu eski haline getirin ya da bana da bir çözüm bulun” diyor. Karısının performansına yetişebilmesi için beyefendi ile de performans geliştirme seanslarına başladık…”

Libidosu yüksek bir toplum olmamıza rağmen cinsel hayatımızdaki performansı düşük bulan Başkak, bu tabloda bilinçaltımızdaki önyargıların etkili olduğuna dikkati çekiyor ve cinsel mutluluk için profesyonel destek alınmasını öneriyor.

Çalışan Kadının Seks Hayatı

0

Önceleri sadece sosyal yaşantımızın işimizden etkilendiğini düşünüyorduk. Oysa yoğun iş temposu ve stres, seks hayatımızdan da çalıyormuş farkında değilmişiz…

Kadınların kariyerde adım adım yükselmesi, sadece evde çocuklarını ve kocasını ikinci plana koymasını getirmedi, seks hayatını da olumsuz etkiledi. Mükemmeliyetçi, şehirli kariyer kadınları, akşam evde özel hayatına vakit ayıramaz oldu. Oysa aradaki dengeyi çok iyi kurmak gerekiyor. Kendinize şöyle bir bakın, hanginizin eve gidince enerjisi eskisi gibi yerinde oluyor? Bırakın seks yapmayı, birlikte film izleyecek hatta onu da bırakın sohbet edecek haliniz kalıyor mu? Uzmanlar uyarıyor, bu durum ilişkinin katili bile olabilir!

Cinsellik, iletişimi besliyor
Cinsellik, ilişkinin en önemli sahası. Her ne kadar, bir ilişkinin kalitesi salt cinsellikle ölçülmese de, seksin tutkal görevi gördüğü açık. Sekssiz bir ilişki, tutkudan da yoksun bir hale bürünüyor. Eh, bir yerden sonra iş arkadaşlığına dönüşüyor. Kadın Doğum Uzmanı ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ, evliliğin dört temel unsuru olduğunu söylüyor: Sevgi, saygı, güven ve iletişim. Cinsellik bunun neresinde diyorsanız, onu iletişimin ta m da içinde aramalısınız. Cinsellik iletişimi besleyen en önemli unsur; ilişkinin sağlıklı devam etmesini sağlıyor. Birbiriyle konuşmayan çiftlerin cinselliği, buna paralel olarak olumsuz etkileniyor. Ve iletişim azaldıkça, çiftler cinsel açıdan da birbirinden uzaklaşmaya başlayabiliyor.

Çalışan kadın, çalışan erkek ve hemen ardından gelen ‘çok yorgunum’ mesajlarıysa, doğal olarak ilişkiyi birçok yönüyle zorlayan bir durum halini alıyor. Psikiyatrist Prof. Dr. Mehmet Sungur, “her ilişkinin canlılığını sürdürebilmesi için beslenebilmesi gerekiyor. Çiçek susuz büyümediğine, otomobil bensinsiz gitmediğine göre ilişki de emek verilmeden gelişmez. İletişimin olmadığı yuvalarda eşler giderek aynı evi paylaşan iki arkadaş biçimine dönüşmekte, cinselliğin olmadığı birlikteliklerdeyse, yakınlık ve sıcaklık duygusu giderek azalıyor” diyor.

Yatakta güç gösterisi olmaz!
Kadınların kariyer sahibi olması, bunun yanında bir de karakter olarak dominant olması, erkek cinsiyeti üzerinde negatif etkiler oluşturabiliyor. Özellikle günümüz çalışan kadını gibi katı kuralcı, mükemmeliyetçi, hayatındaki her şeyi kurallara göre yaşayan kadınların hayatlarındaki bütün alanlar bu durumdan etkileniyor.

Operatör Dr. Süleyman Esredağ, “Bir kişinin sosyal hayatındaki tutum ve davranışları, cinsel hayatında da paralellik gösteriyor. Bu tip kadınlar cinselliğini de kendi kurallarına göre yaşamaya çalışıyor. Erkek de kendini daha geri planda hissedebiliyor. Dolayısıyla aşırı dominant kadınların, eşlerinin kendilerini aldatma potansiyelinin daha yüksek olduğunu görüyoruz” diyor.  Bu durumu çözebilmek için önerisiyse, mükemmeliyetçi kadınların stres yaratan yaşam şartlarını değiştirmesi, stresi azaltmaya yönelik bir yaşam biçimi oluşturmak için çabalamaları. Bu durum cinselliğe de sağlıklı şekilde yansıyor.

Stres, seksi etkiler mi?
Uzmanlar, kronik stresin insanlardaki merkezi sinir sistemi, mide-bağırsak sistemi ve genital üriner sistemi gibi bütün sistemlerin çalışma düzenini olumsuz etkilediğini söylüyor. Dolayısıyla kişi stres altındayken, salgıladığı hormonlar zaman içinde cinsel ilişki sıklığını azaltabiliyor. Bu da zamanla cinsel isteksizlik sorununa yol açıyor. Peki stresi olmayan bir iş var mı? Elbette yok! Öyleyse, stresin olumsuz etkilerini azaltmak için Prof Mehmet Sungur’un söylediklerine kulak vermek gerekiyor: “ Yaşamda her zaman sevdiklerimizi yapamadığımıza göre, öncelikle yaptıklarımızı sevmemiz gerek. Sanırım stresörlere dayanma gücümüz arttıkça y ada stresörlerin hep var olacağını kabul ettiğimiz zaman, stresin olumsuz etkisi azalabiliyor. Başka bir deyişle, seksin stresten ne kadar etkileneceği, bu stresörlerle başa çıkıp çıkamadığımız ve onları nasıl algıladığımızla doğrudan ilgili.”

Artık erkeklerin de başı ağrıyor

0

Fıkralara ve karikatürlere de konu olan bir bahanedir; kadınların başının ağrıması. Bu esprinin altında ise erkeğin hep seks isteyen, kadının da reddeden taraf olduğu varsayımı yatar. Gerçekten de genel yargı böyledir çünkü en yaygın cinsel mit’lerimizden de biridir; erkeğin her an sekse hazır olması. Oysa günümüzün değişen şartlarında, bu mit şimdi dönüp dolaşıyor ve ‘başı ağrıyan’ erkeklerin başını ağrıtıyor. Nasıl mı? Uzman Psikolog Treysi Kazmirci Özsezikli, konuyu aydınlatırken, aslında erkeklere de anlayış gösterilmesini istiyor.

Erkekler stres altında
Şehir hayatında stres günden güne artıyor. Trafik artık daha yoğun, iş saatleri daha uzun, para kazanmak daha zor, talepler daha çok, kaygı daha fazla…

Kadınlar da artık çalışıyor ama gerçek şu ki erkeklerin hissedilen yükü yine de daha ağır. Evlerin birinci geçim kaynağı hala erkekler. Bütün bunlar haliyle cinsel hayata da yansıyor. Günümüzde özellikle yeni evli çiftlerde sık rastlanan şikayetlerden biri, erkeğin isteksizliği… Erkeğin hep hazır olduğu inancıyla büyüyen, hele evliliğin ilk aylarında (balaylarında) kendisinden sürekli seks talep edileceğini bekleyen kadın, bu durumu kişisel algılıyor ve sürekli niye istenmediğini sorguluyor , ‘yorgunum’ cevabını ise kabul etmiyor. Neden? Çünkü erkek her şartta seks yapmak ister yargısıyla yetiştiğinden, ‘demek ki sorun bende’ gibi bir düşünce geliştiriyor. Bu süreçte de çiftler arasında konu, gittikçe büyüyen bir tartışma nedeni haline geliyor.

Kavga çıkarmak yerine, anlayış gösterin
Oysa penisin arkasında bir erkek olduğunu unutmamak gerek. Cinsellik bir keyif işidir. İşteki sorunlardan dolayı belki de doğru düzgün uyuyamayan bir erkek cinselliği nasıl düşünsün? Kadınlar, erkeklerin cinsel istekleriyle ilgili beklentilerini gerçekçi düzeyde tutarlarsa, bu konuyu açıkça konuşma cesareti gösterebilirler. Ayrıca erkeğin yaptığı açıklamaları da açık fikirlilikle dinleyip, durumun onlara duyulan aşk veya sevgiyle ilgili olmayabileceğini kabul ederlerse, çift olarak bunun üstesinden çok daha kolay gelebileceklerini unutmamalılar.

Erkek bir girişimde bulunmadı diye kavga çıkarmanın daha uzun süre seks yapmamaya yol açabileceğini de göz önünde bulundurmak gerek. Anlayış, sevgi ve huzurla geçen bir akşamın ardından keyfi yerine gelen erkeğin isteğinin artması, ‘Sen beni artık sevmiyorsun’ diye tepki verilen bir erkeğin isteğinin artmasından daha olası…

Sevgisini ifade etme yolları farklı olabilir
Bir de belki şunu sorgulamamız gerekiyor: Sevgi eşittir cinsel istek midir?  Eğer öyleyse erkekler her arzuladıkları kadını severler veya sevdikleri kadınla her an yatmak isterler diyebilir miyiz? Eğer okurken size de saçma geliyorsa, fazla söze zaten gerek yok. Evet, artık erkeklerin de başı ağrıyor. Bu durumla baş etmenin en kolay yolu da kabullenme gibi görünüyor.

Erkekler seks sırasında ne düşünür?

0

Erkekler seks öncesinde birçok şey düşünür. Genel olarak düşünceleri gecenin sonunu sekse nasıl getirebilecekleri, ne yerseler performanslarının artacağı ve partnerlerini nasıl etkileyebilecekleri yönündedir.

Seks esnasında erkeklerin karmaşık beyni yaşadıkları her şeyi doyasıya hissetme isteğine saplanır. Ancak zihinlerinin diğer yarısı ve bilinçaltları onlara gerçekliği hatırlatan bir mekanizma şeklinde çalışır.

Çoğu erkek eşlerinin mutlu olmasının orgazm sayesinde olduğunu düşünür. Ancak bu doğru değildir. Kadınlar birlikte geçirilen zamanın kalitesine önem verir. Eşlerinin onları öpüşü ve dokunuşu çoğu zaman gecenin sonundan daha önemli ve etkilidir.

Erkekler seks sırasında zamanı nasıl uzatacaklarını düşünür durur. Bir taraftan orgazm olma isteği taşırlarken diğer taraftan da mümkün olduğu kadar ertelemek isterler çünkü bu eğlencenin sonu demektir. Sınırlarda gezinmek ve o eşikte kalmaya çalışmanın hem onları hem de eşlerini daha mutlu ettiğini düşünürler. Erken boşalma söz konusu olmadığı durumlarda kadınlar süreye erkekler kadar takılmazlar. Onlar için seks esnasında özel hissetmek ve ona söylediğiniz güzel sözcükler çok daha önemlidir.

Erkekler boşalmayı geciktirmek için türlü oyunlara ve düşüncelere başvururlar.Erkeklerin ilişki sırasında garip yüz ifadesi takınmalarının nedeni boşalmayı geciktirmek için akıllarına getirdiklerinden başka bir şey değildir.  Kadınlara göre daha görsel bir beyne sahip olan erkekler bu amaç uğruna matematik denklemlerini çözmeye çalışabilir, evcil hayvanlarını düşünebilir ve daha birçok yöntem kullanabilirler.

Yüzündeki garip ifade sorulduğunda ise gerçeği söyleyemedikleri için bir anlığına donup kalırlar. Ancak bu düşünce şekli tamamen süreyi uzatmak maksatlı olduğundan çoğu kadın farkında olmasına rağmen görmezden gelir.

Seks Migren Habercisi

0

Geldiği zaman insanı 4 saatten 72 saate kadar iş göremez hale getirebilen migreni tetikleyen 18 sebep var. Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, sık sık idrara çıkmaktan esnemeye, kokulardan seks yapmaya kadar migren habercisi olan ancak pek fazla bilinmeyen nedenleri sizler için araştırdı:

 AURA

Migrene sahip bazı insanlar aura deneyimi yaşar. En yaygın auralar; titrek ışıklar, noktalar ya da çizgiler gibi görseldir. Küçük tırtıklı çizgiler, çapraz çizgiler, hareket eden dalgalı çizgiler görebilirsiniz. Aura migren başlangıcı öcesi son 5 dakika ile bir saat arasında görülebilir. Bazı hastalar migren tipi baş Ağrısını aurasız yaşarlar. Veya migren ağrısı çekmeden sadece aura görebilirler.

DEPRESYON, SİNİRLİLİK, HEYECAN
Bunlar migren belirtisi olabilir. Bazı hastalar çok depresiftir  veya aniden sebepsiz yere moralsiz hissederler. Bazılarının ise morali yüksektir mutlu hissederler. Hollandalı araştırmacılar son zamanlarda depresyon ve migren arasında olası bir genetik bağlantıyı, özellikle auralı migrende bildiriyor. Başka bilimsel çalışmalar da şiddetli depresyonun epizodik migrenin, kronik olma riskini arttırdığını destekliyor.

DİNLENDİRİCİ UYKU EKSİKLİĞİ
Uykuya dalarken sorun  yaşamak veya yorgun uyanmak migreni olan kişilerde ortak sorunlardan. Çalışmalar, uyku eksikliği ve uyku bozukluğu ile migren  arasında şiddetli bir ilişki olduğunu gösteriyor. Migren atağı ile gece iyi bir uyku almak zordur. Migrene sahip bir çok insan insomnia (uykusuzluk) problemi de çeker. Araştırmalar bu uyku eksikliğinin de migreni tetikleyebileceğini ve bir kısır döngü oluşacağını söylüyor.

BURUN TIKANIKLIĞI VEYA GÖZ SULANMASI
Burun tıkanıklığı, burun drenajı problemi, sarkık göz kapakları, sinüs problemleri de migreni tetikleyebilir.  Migren ilacı yapan Glaxo Smith Kline tarafından desteklenen araştırmalar, sinüs problemi olanlar ile baş ağrısı şikayeti arasında yaklaşık % 90 oranında ilişki olduğunu gösteriyor.

İSTEK
Bazı migren atakları meydana gelmeden önce bazı insanlar bazı gıdaları yemek ister. Genellikle migreni olanlar çikolataya özlem duyar.

BAŞIN BİR VEYA HER İKİ TARAFINDA AĞRI
Ağrı titreşim tarzı veya zonklama tarzı olabilir. Zonklama genellikle başın bir tarafında hissedilir. Migren hastalarına yapılan online bir ankete göre, hastaların % 34’ünde sık sık, % 50’sinde her zaman, bir tarafta zonklama oluyor.

GÖZ AĞRISI
Migren genellikle göz arkasına vuran bir ağrı yapar. Dr Messina ‘İnsanlar göz yorgunluğunu suçlarlar ve birçoğu gözlerini kontrol ettirir, ama bu onların baş ağrısını daha iyi yapmaz.’ diyor.

BOYUN AĞRISI
Bir çok insan ‘Boynum sertleşir  ve sonra bir baş ağrısı olur’ der. Evet, muhtemelen bu migrenin erken evresinde olur.

Bir başka online ankette her zaman boyun ağrısı olan migren hastalarının oranının % 31, sık sık boyun ağrısı olan migren hastalarının oranının ise % 38 olduğunu ortaya çıkmıştır.

SIK İDRARA ÇIKMA
Çok idrara çıkma varsa bu bir migren geliyor anlamına gelebilir. Bu sadece bir migren öncesi  yaşanan birçok belirtiden biridir. Bu uyarı işaretleri, baş ağrısı başlamadan bir saat önce veya en fazla iki gün öncesinde görülebilir.

ESNEME
Esneme migren atağı  hakkında başka bir ipucu olabilir. Normal yorgunluk esnemesinin aksine aşırıdır ve her birkaç dakikada bir ortaya çıkabilir.  Migren hastalarının yaklaşık % 36’sı esnemenin, yaklaşan bir migren atağı belirtisi olduğunu söylüyor.

UYUŞMA VE KARINCALANMA
Migrenli bazı hastalar duyusal auraya sahiptir. Tipik olarak vücudun bir tarafında kol boyunca ve yüze yayılan geçici duyu eksikliği, iğnelenme, uyuşma ve karıncalanma şeklinde görülür.

BULANTI VEYA KUSMA
Amerikan Migren Çalışması II tarafından yapılan bir çalışmaya göre, 3 bin 700 kişilik migren hastası üstünde yapılan anket verilerine göre, hastaların % 73’ünde bulantı ve % 29’unda kusma var. Ulusal Başağrısı Vakfı Amerikan Migren Yaygınlığı ve Önleme Kurumu  analizine göre sık sık migren bağlantılı bulantılı hastalar daha az şiddetli ağrı ve bulantısı olanlara göre ilaç tedavisinden sonuç almakta sorunlu bulundu.

IŞIK, GÜRÜLTÜ, KOKU
Işık, gürültü ya da kokular ağrıyı tetikleyebilir hatta kötüleştirebilir. Bir migren krizi sırasında kişi karanlık ve sessiz bir yere sığınma eğilimindedir. Parlak ışıklar ve yüksek sesler bir migreni tetikleyebilir ya da ağrıyı yoğunlaştırabilir. Bu bazı kokular için de geçerlidir. Kokularda migren atağını tetikleyebilir veya var olan ağrıyı arttırabilir.

AKTİVİTE
Etkinlik ağrıyı tetikler ya da kötüleştirir. Merdiven tırmanma veya yürüyüş gibi rutin faaliyetler migren ağrısı yapabilir. Bazı hastalarda migren, egzersiz (koşu, ağırlık kaldırma) veya efor (cinsel aktivite) tarafından uyarılmaktadır. Efor kaynaklı baş ağrıları olan kişiler beyin anevrizması gibi altta yatan nedenleri ekarte etmek için ayrıntılı bir tetkik yaptırmalıdır.

KONUŞMA ZORLUKLARI
Kelimeler çıkmıyor veya konuşma zorluğu oluyorsa bu migrenin bir işareti olabilir. Eğer ilk kez konuşma problemleri yaşıyorsanız, inme gibi daha ciddi bir sorun olmadığından emin olun yani bir doktora başvurun.

VÜCUDUN BİR TARAFINDA ZAYIFLIK
Bir kol zayıf hissedildiğinde bu bir migren belirtisi olabilir. Bazı insanlar bir migren atağından  önce vücudun bir tarafında kas zayıflığını deneyimlerler. Bu bir inme belirtisi de olabilir, bu nedenle bir doktora danışılmalıdır.

VERTİGO VEYA ÇİFT GÖRME
Baziler tip migren denilen migrenin  tipinde, baş dönmesi, çift görme ya da görme kaybı olabilir. Migrenli  bazı insanlar da denge problemleri yaşayabilir.

AKŞAMDAN KALMA BAŞAĞRISI
Migren geçtikten sonra vücudu pelte gibi ve halsiz hissedebilirsiniz.  Migren sonrası dönemde yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, halsizlik, baş dönmesi, sersemlik ve denge kaybı gibi belirtiler görülebilir.

Seks, Beyinde Farklı Etkilere Sahip!

0

İnsanlarda ve diğer memelilerde seksle ilgili beyin bölgelerinde büyüklük farklılıkları olduğu biliniyor. Erkeklerde büyük olan bu bölgelerden birinin sekse bağlı olarak değişip değişmediğini merak eden Tokyo Saitama Üniversitesi’nden Shinji Tsukahara ve ekip arkadaşları, daha önce hiç seks yapmamış farelerle daha tecrübeli olanların beyinlerini karşılaştırdı. Uzmanların verilerine göre sinir sinapsislerinde bulunan dikenli yapıların çiftleşmiş olan farelerde daha düşük seviye olduğu görülüyor.

Tsukahara, bu yapılardaki azalmanın dişinin varlığına bağlı olarak veya penisten gönderilen sinyaller nedeniyle salgılanan hormonlar sonucu meydana gelebileceğini düşünüyor. Bu bölgelerin “çiftleşmenin öğrenilmesi”ni sağlayan bölümler olabileceğini de düşünüyor. Çünkü bir kez aktif olduklarında ve hayvan çiftleştiğinde  ihtiyaç kalmadığı için zamanla kaybolmuş olabilecekleri üzerinde duruluyor.

Bu yapılar dişi farelerin cinsel davranışları üzerinde de önemli bir rol oynuyor. Kaliforniya Üniversitesi’nden Paul Micevych tarafından yürütülen başka bir araştırmada, cinsel döngü esnasında dişi farelerin beyinleri incelenmişti. Göze çarpan noktalardan biri her 4 günde bir östradiol üretiminin artışıydı. Döngüyü kontrol etmek için ekip farelerin rahimlerini almış ve östradiol enjekte etmişti.

Bunun sonucunda araştırmacılar, östradiol salgılanma miktarına bağlı olarak dişi farelerin ilgili beyin bölümündeki dikenli yapıların sayısında ve farelerin davranışlarında değişiklik gözlemlemişti. en yüksek dozun verildiği farelerde hem daha fazla dikene rastlanmış hem de tüm erkek farelere karşı %80 oranında cinsel açıdan aktif davranmışlardı. En az dozu alanlarda ise daha az dikenli yapıya rastlanmış ve erkek popülasyonun sadece %10’una cevap vermişlerdi.

Uzmanlar ayrı bir grup faredeki bu yapıların oluşumunu bloke edecek bir ilaç kullandıklarında ise cinsel açıdan aktivitelerinde düşüş gözlemlediler. Bu gelişmeler yeni dikenli yapıların oluşmasının cinsel açıdan aktif olmakla yakından ilişkisi olduğunu gösteriyor.

Micevych ayrıca östradiolün hangi reseptör üzerinden etkili olduğunu da bulmayı başarmış. Teoride bu reseptörleri hedef alacak bir ilaç üreterek insanlardaki libidonun da değiştirilebileceğine dikkat çekiyor.

Seks İlaç Gibi Geliyor!

0

1. Kilo vermenin en güzel yoludur. Vücuttaki her kasın normal kapasitesinin bir kaç katı çalışmasını sağlar ve kalori yakımını hızlandırır.

2. Sevilen eşle yaşanan yakınlık kişinin kendine güvenini arttırır. Bayan atletlere yarışmalardan önce önerilmektedir. Çünkü seks “yasal” dopingtir.

3. Seks esnasında östrojen ve diğer hormonlar daha fazla salgılanır. Bu sayede cilt esneklik kazanır ve kırışıklık karşıtı kremlerin gösterdiği etki görülür.

4.Bağışıklık sistemi cinsel ilişki sayesinde güçlenir. Çeşitli hastalıklara karşı en etkili yöntemlerden biridir. Ayrıca düzenli seksin kanser riskini de azalttığına inanılmaktadır.

5. Yatakta geçirilen romantik dakikalar sayesinde stres yakınınıza bile yaklaşmayacaktır. Salgılanan oksitosin hormonu sayesinde sakinlik ve rahatlama duygusu yaşanır. Ayrıca etkili bir antidepresandır.

6. Seks sırasında bol miktarda endorfin salgılanır. Endorfin fiziksel acıların azalması için vücudun salgıladığı doğal bir ağrı kesicidir.

7.Seks ömrü uzatma özelliğiyle de bilinir. Cinsel açıdan aktif olan kişilerin kalp krizi geçirme oranı aktif olmayanlara göre daha azdır.

Bizi Takip Edin

4,032BeğenenlerBeğen
125TakipçiTakip Et
39,990TakipçiTakip Et
161TakipçiTakip Et

V Yakalı Elbiseyle Seksi Bir Görünüm

Kıvrımlarınızı ön plana çıkarıp kadınsı bir görünüm elde etmek isityorsanız V yakalı bir elbise tercih edebilirsiniz. İşte dünyaca ünlü yıldızların V yakalı elbise tercihleri...