1. Hayalet orgazm

Hayalet Orgazm Var mı


Zincirleme orgazm nedir? Hayalet orgazm diye bir şey gerçekten var mı? Seks, erkeklerin olduğu kadar kadınların hayatının da ayrılmaz parçası, işte orgazm hakkında yanlış bilinen doğrular.

2. Hayalet Orgazm Var mı?

Hayalet Orgazm Var mı


Aslında orgazm hayatın doğal parçası olmasına rağmen ne kadınlar, ne erkekler bu konuda yeterli bilgiye sahipler. Üstelik duyacağımız daha pek çok şey var. Bunlardan biri de “hayalet orgazm”. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği’nin (Cİ-SED) verilerine göre bu konuda doğru bilinen en büyük yanlış orgazm olmakla boşalmanın aynı şey gibi algılanması.

Orgazmın tıptaki gelişmelere rağmen halen bilinmezliklerle dolu olduğunu söyleyen CI-SED Başkanı Dr. Cem Keçe, “Orgazm olmakla boşalmak aynı şey değil. Çok yanlış şekilde bu ikisi aynı anlamda kullanılıyor. Boşalma bedensel bir rahatlamayken, orgazm bedensel rahatlamaya ruhun eşlik ettiği yüksek haz veren hedonik bir durum. Orgazm sanılan durumların çoğu sadece boşalmadır.

3. Hayalet ağrılar

Hayalet Orgazm Var mı


Veriler cinsel tatminsizliğin altında, boşalırken orgazm yaşanamamasının bulunduğunu gösteriyor. Son yıllarda kulağımıza çalman hayalet orgazm da, cinsel tatminsizlikle bağlantılı.

Hayalet orgazmın ne olduğunu anlamak için, önce “hayalet ağrı”nın ne olduğunu bilmek gerek. Hayalet ağrı, bir uzvunu kaybetmiş İnsanlarda da, dışarıdan tamamen sağlıklı duran kişilerde de görülebiliyor.

4. Hayalet Orgazm Var mı?

Hayalet Orgazm Var mı


Hayalet ağrı, kesilen veya doğuştan olmayan bir organın yerinde hissedilen acı için kullanılan bir kavram. İngilizcesi ‘phantom pain’. Örneğin bacağı olmayan bir kişi, bacağının olduğu yerde dayanılmaz bir ağrı hissedebilir. Çünkü her şey beyinde başlar ve biter. Bu, sinir sistemindeki bir rahatsızlıktan kaynaklanan psikolojik ve fizyolojik bir durum. Gerçek olmayan bir ağrı.

Hayalet orgazm da aynen böyle. Birinci hayalet orgazm tipi, cinsel ilişki sırasında genital bölgeler yerine, kesilen veya doğuştan olmayan bir uzuvda hissedilen hazzın ardından kasılmalarla ortaya çıkan rahatlama hali. Cinsel birleşme sırasında olabildiği gibi, rüyada boşalma biçiminde de ortaya çıkabiliyor. Daha çok bacak ve omurilik yaralanması geçiren kişilerde görülüyor.

5. Komşu erojen bölgeler

Hayalet Orgazm Var mı


Vücudumuzda genital yerler dışında çok sayıda erojen bölge bulunuyor ve sinirsel uyarılar komşu olan diğer bölgeye sıçrayabiliyor. Ayrıca örneğin beyin korteksi üzerinde cinsel organlar ve bacakların uyarılma bölgeleri komşu. Bu nedenle bacakları olmayanlar, bazen bu bölgelerinde orgazm yaşayabiliyorlar.

Bacaktan beyne duyu iletecek sinirler olmadığı halde, beyinde bacakla ilgili duyuları hissedecek sinir hücreleri hala sağlam olduğu İçin, bu sinirlerin psikolojik ya da fizyolojik gereksinimlerle uyarılması ağrı ya da zevk duyusunu ortaya çıkarıyor. Hatta bazı vakalarda, omurilik kesişi olsa dahi, o bölgeden beyne cinsel uyarı gidebiliyor. Bu orgazmlarda en olası bölgeler yemek borusu, gırtlak, mide, bağırsaklar, akciğerler ve kalbi kontrol eden iç organ sinir yolları.

6. Hayalet Orgazm Var mı?

Hayalet Orgazm Var mı


İkinci hayalet orgazm tipi ise, sünnet ya da doğum sırasında oluşabilecek yırtıkların önlenmesi için yapılan kesiler gibi genital bölge ameliyatları veya travmalar sonrası ortaya çıkıyor. Herhangi bir cinsel uyarı olmadan ya da ameliyatlı bölgelere ritmik temaslar sonrası saniyeler içinde cinsel organlarda oluşan ritmik kasılmalar ve buna eşlik eden tatlı duyumlar görülüyor.

Böyle durumlarda kişi orgazm oluyormuş hissine kapılıyor. Oysa yeni iyileşmeye başlayan bir yaradaki tatlı kaşınma veya gıdıklanma gibi kendini gösteren bu durum, hayalet orgazmdan başka bir şey değil.

7. Beynin insana oyunları

Hayalet Orgazm Var mı


İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre hayalet orgazm, aslında beynin oynadığı bir oyun. Yani kişinin hissettikleri beyin tarafından farklı algılanabiliyor ve aslında var olmayan bir görüntü ortaya çıkıyor.

Diğer bir görüşe göre ise genital bölgelerdeki travmalardan veya ameliyatlardan sonra serbest sinir uçlarındaki ağrı reseptörlerinden (çeşitli uyanları alabilen, duyu organlarının yapısında bulunan özel hücre grupları veya sinir uçları) yani beyin dışındaki diğer tüm doku ve organlardan gelen uyarılar, bağımsız şekilde hayalet orgazma neden oluyor. Bunun, ezik sinir ucundaki aşın büyüme nedeniyle oluşan sinir yumağı kaynaklı olduğunu bildiren çalışmalar da bulunuyor.

8. Hayalet Orgazm Var mı?

Hayalet Orgazm Var mı


Baskı altındaki sinir yumakları bir epileptik odak gibi davranıp beyne sinyaller gönderiyor. Böylece orada elektrik çarpar tarzda orgazm hissi yaşanıyor. Tıbbi araştırmalara göre hayalet orgazmla cinsel temas sonrası yaşanan gerçek orgazm arasındaki farklar bunlarla bitmiyor.

Seks sonrasında çoğu kez insanda yarım bırakılmış gibi ekşi bir tat da bırakan hayalet orgazmda, en heyecanlı noktaya ulaşmak mümkün olmadığı gibi boşalma sonrasında gerginlik de oluşuyor. Ayrıca hayalet orgazm hem kadında, hem erkekte genellikle erken boşalmayla birlikte görülüyor. Bu nedenle doktorlar cinsel ilişkilerinde tatmin olamayanların, nedenleri başka yerde aramadan önce orgazmlarının kalitesine yoğunlaşmaları konusunda danışmanlık almalarını öneriyorlar.

9. Hayalet orgazm benzerleri

Hayalet Orgazm Var mı


Hayalet orgazm yaşamak için bir uzvun eksikliği şart değil. Hayalet orgazm, özellikle gençlerde ve beklenmedik genital travmalar veya ameliyatlar sonrası oluşan ağır ruhsal sıkıntılardan sonra daha sık görüldüğü için, psikolojik kökenli olarak değerlendiriliyor.

Sünnet, doğum sırasında oluşabilecek yırtıkların önlenmesi için yapılan kesiler gibi genital bölge ameliyatlan veya travmalar, çocukluktan başlayan ruhsal ve cinsel gelişim bozuklukları, abartılı cinsel değer yargıları, yanlış cinsel tutum ve davranışlar, cinsel partnere yönelik olumsuz duygular ve kişinin fizyolojik özellikleri de hayalet orgazm benzeri durumlara yol açabiliyor.

10. Hayalet Orgazm Var mı?

Hayalet Orgazm Var mı


Ayrıca gençlik yıllarından itibaren cinsellik içeren tüm konulardan rahatsızlık duyanlar, mastürbasyonu çok itici ve kaygı verici bulanlar, cinsel duygularını bastıranlar, cinselliğin zevk vermekten uzak olduğunu düşünenler ya da cinsel performanslarının iyi olmadığını sananlar, bu psikolojik baskılar nedeniyle orgazm sorunları yaşayabiliyorlar. Bu kişilerde hayalet orgazm benzeri durumlar veya bastırılmış dürtüler sonucu hayali orgazmlar yaşanabiliyor.

Hayalet orgazm yaşayanların, doğal olarak bu duruma anlam vermekte zorlandıklarını söyleyen Dr. Cem Keçe “Hayalet orgazmlar genellikle ciddi sorun yaratmaz ve zamanla azalma eğilimine girer ya da kaybolurlar. Ancak bazen sıkıcı bir karaktere bürünerek büyük sorunlara neden olabilirler. Bu durum, çoğunlukla gün boyu belirli uyaranlarla (klitorise veya penise dokunma, bacak arasına bir cisim yerleştirme gibi) kronikleşebilir. Hatta bazı yurtdışı olgularda depresyon ve intihar nedeni olabileceği bile bildirilmiştir” diyor.