20’LER…

Bakım yapmaya zaman ayıramasanız bile saçlarınızın parlak ve sağlıklı göründüğü harika yıllardasınız. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey fazla yapılı ve özenilmiş görünmemeleri.

Şekil verirken

Uzun katları tercih edin

Saçınız ister Blake Lively’ninki gibi uzun ve bohem görünümlü, ister Anne Hathaway’inki gibi şık ve omuz hizasında olsun, önemli olan katlı bir kesime sahip olmasıdır. Reese Witherspoon’un saç modellerini yaratan ünlü saç stilisti Mark Townsend, “Saçlarınız kısa bile olsa, katlarınızın mümkün olduğunca uzun kesilmiş olmasına dikkat edin. Böylece hareket kazanırlar,” diyor. “Good to Great Hair” kitabının yazarı ve Salma Hayek’in saç stilisti Robert Vetica ekliyor: “Kısa bir saç modeli tek boyda kesilmişse saç ağırlaşır, bu yüzden uçlarda mutlaka katlar olmalı.”

Her gün yıkamayın

Townsend, “Saçınızı her gün yıkarsanız saç derisinin daha fazla yağ üretmesine neden olursunuz,” diyor. Egzersiz yapmış bile olsanız duş alın fakat şampuan kullanmayın. Bunun yerine parmaklarınızla başınıza masaj yapın. Böylece saçınızı yağdan arındırarak temizlemiş olursunuz. Ayrıca, kullandığınız şampuanın hacim verme özelliğinin olmasına dikkat edin.

Doğru ürünleri seçin

Büyük, yuvarlak bir fırça ve hacim verici sprey kullanarak saçlarınızda maksimum hareket yaratabilirsiniz – kimse başının üstünde hareketsiz bir saç kütlesiyle görünmek istemez! Saç diplerinize ve tüm saçınıza hacim verici sprey uygulayarak işe başlayın. Önce saçınızı iki yanda, başın üst bölümünde ve arkada olmak üzere dört parçaya ayırın. Yumuşak ve pürüzsüz saçlar için fön makinesi ve yuvarlak fırçayla her bir bölüm üzerinden defalarca geçin. Saçınız kuruduğunda, ayırdığınız bölümleri bükerek tokayla tutturun. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra tokaları çıkarın ve saçınızı açarak parmaklarınızla şekillendirin. Eğer zamanınız kısıtlıysa, saçınızı henüz nemliyken ortadan ayırın ve iki yandan gevşek bir şekilde örün. Saçlarınız tamamen kuruduğunda, örgülerinizi açın ve parmaklarınızı kullanarak dağınık dalgalar yaratın.

Renk önerileri

Jessica Alba dahil pek çok ünlü isme hizmet veren renk uzmanı Robert Ramos, “Gençken çekinmeden farklı renklerle deneyler yapabilirsiniz,” diyor. New York’taki ünlü Anthony Leonard Salon’un Renk Direktörü Anthony Palermo, eğer saçınızda radikal bir renk değişikliği yapacaksanız, bunu belli bir zaman içinde ve iki, üç işlemde tamamlamaya çalışmanızı öneriyor. Böylece saçınızın zarar görmesini ve kırılmasını en¬gellersiniz.

Ekstra nem

Boya saçınızın nem kaybetmesine neden olur, bu yüzden saçınızı ağırlaştırmadan yoğun nem veren ürünleri tercih edin. Organix Greyfurt&Mango nemlendirici şampuanı deneyin.

Yoğun bakım

Eğer saç renginizi açtırmayı düşünüyorsanız, haftada en az bir defa yoğun bakım maskesi uygulamayı ihmal etmeyin. Çünkü işlem sırasında saçınızın rengiyle beraber doğal savunma mekanizmaları da akıp gidecektir.

20 & 30’lar…

Unutmayın, saçlarınız ne kadar parlak olursa o kadar genç görünürsünüz. Bu yaşlarda önceliğiniz, canlı ve ışıltılı bir saç rengine sahip olmak olmalı.

Şekil verirken

Usta işi

Biri saçlarınıza baktığında, kuaförünüzün makasının tam olarak nerelere değdiğini anlamamalı. Diğer bir deyişle, eğer saçlarınızdaki katlar usta bir elden çıkmamışsa saçınız kesinlikle kötü görünecektir. Mark Townsend, saça hareket kazandırmak için uzun katlar kestirmenizi öneriyor ve özetliyor: “Ama bu katların uca doğru inceltilmesi gerek. Aksi takdirde küt bir görünüm yaratırlar. Yüzü çevreleyen katlar da çok güzel görünürler.”

Kısa kesimler için doğru zaman

Katie Holmes’unki gibi kısa kesimler, bu yaşlarda son derece şık ve sofistike bir görünüm yaratırlar. Saçınızı kestirirken, ön kısımlarının arkalara kıyasla bir parça daha uzun olmasını ve uçlarının katla inceltilmesini isteyin. Robert Vetica, “Uçlar inceldiğinde saçınız hafifleyecek ve yumuşak bir şekilde yüzünüzü çerçeveleyecektir,” diyor.

Yoğun bakım kürü

Senelerdir yaptırdığınız boyama ve şekillendirme işlemlerinin etkileri artık iyice belirginleşmiş olmalı. Saçınızın gördüğü zararı minimuma indirmek ve kırılmalara karşı direncini artırmak için haftada bir defa yoğun bakım maskesi uygulayın. Yoğun nem veren Tigi S-Factor Serious Conditioner’ı deneyin.

Hacim kazandırın

Townsend, “20’li yaşlarda saçınızın üst kısımları basık ve hacimsiz olsa bile kötü görünmezsiniz ama 30’lu ve 40’lı yaşlara geldiğinizde, hacimsiz saçlar yüzünüzün yorgun görünmesine neden olacaktır.” diyor. Saç diplerinize John Frieda Luxurious Volume spreyle hacim verip, Osis Magic gibi ağırlık yapmadan yoğun ışıltı veren bir serum uygulayın.

Sıcak bigudilerini deneyin

Bu yaşlarda saçınız eskisine oranla incelmiş olabilir, bu da hacim konusunda ekstra çaba göstermeniz anlamına geliyor. Elektrikli bigudi veya saç kıvırma maşasıyla saçınıza kolayca hacim verebilirsiniz. Saçınızı nemliyken dört eşit parçaya ayırın ve büyük bigudilerle sarın. 15-20 dakika sonra parmaklarınızı kullanarak şekillendirin. Eğer düz kullanmak istiyorsanız saçınızı büyük ve yuvarlak bir fırçayla kurutun. Ardından da saçı ağırlaştırmadan elektriklenmeyi önleyen bir serum kullanın.

Renk önerileri

Ramos, “30’lu ve 40’lı yaşlardaki kadınlar da saç renkleriyle oynamaktan keyif alırlar. Ama artık çok sıradışı tonlara yönelmek yerine, kendilerine en çok yakışan rengin farkına varmış olmalı ve o rengin tonlarıyla oynamalıdırlar,” diyor. Palermo ise saç renginizde radikal değişiklikler yapmak yerine, görünümünüze ışıltı katacak balyajlardan destek alabiliceğinizi belirtiyor.

Beyazları kamufle edin

Saçlarınızda birkaç beyaz tele rastlamış olabilirsiniz. Eğer onları kapatmak istiyorsanız Beverly Hills’deki Gavert Atelier Salonu’nun sahibi Stuart Gavert’e kulak verin: “Beyazları kapatmanın en iyi yolu saça esas renginden birkaç ton açık balyaj yaptırmaktır. Eğer beyazlan saç renginize boyatarak kapatma yolunu seçerseniz, saçınızın tamamını kimyasal işleme maruz bırakmış olursunuz. Üstelik balyajla yaratılan gölgeler tok ve düz bir renkten çok daha doğal görünür.”

Saç renginizi koruyun

Saç renginizin çabucak solmasını istemiyorsanız, içinde saçınızın rengiyle uyumlu pigmentler bulunan bir şampuan ve saç kremi kullanmayı deneyebilirsiniz. Elidor Renk Canlandıncı serinin şampuan ve saç kremleri kuaför ziyaretleriniz arasındaki sürede saçlarınızın rengini ve ışıltısını korumak için başvurabileceğiniz etkili ürünler.

Balyajlarınıza uv kalkanı

Tıpkı cildiniz gibi saçınız da güneşin zararlı ışınlarından etkilenir. Güneş altında geçirilen saatler, saçların incelmesine, kırılmasına, kurumasına ve renginin solmasına neden olur. Kerastase Brume Jour Protectrice sprey gibi ürünlerle saçınızı güneşin zararlı etkilerinden koruyun.

40’lar & 50’ler…

Bu yaşlarda saçınızı yüzünüzden uzak tutmaya özen gösterin. Çünkü yüzünüze düşen perçemlerin yaratacağı gölgeler daha yaşlı görünmenize neden olur.

Şekil verirken

Perçem kesitrmeyi deneyin

Vetica, “Saçların ön kısmındaki birkaç perçem hem kırışıklıkları gizler, hem de yüzü çerçeveleyerek daha canlı ve taze görünmesini sağlar,” diyor. Perçemlerinizi kaşlarınızın altına gelecek şekilde kestirin. Ama küt ve düz bir kesim yerine katlı ve hafif modelleri tercih edin.

Daha genç görünmek için

Normant, “Belli bir yaştan sonra saçlarınızı kısa kestirmeniz gerektiğini düşünmüyorum,” diyor. Önemli olan yüz şeklinize yakışan bir modele sahip olmanız. Ama tercihiniz ne olursa olsun – çene hizasında veya daha uzun – saçlarınız mutlaka hacimli görünmeli. Çünkü yaş ilerledikçe saç telleri incelir ve bu nedenle saç basık, hacimsiz görünebilir. Bunu önlemek için çene hizasındaki katlardan destek alabilirsiniz. Böyle bir kesim hem saçlarınızın gür görünmesini sağlar, hem de çizgilerin görünümünü hafifletir.

Saçı besleyin

Townsend, “Saç yaşlandıkça besin ve vitaminlerden faydalanma özelliklerini kaybeder.” diyor. Bu da cansız ve donuk görünmesine neden olur. John Frieda Root Awakening Strength Restoring şampuan ve saç kremi gibi saçlardaki hasarı onarma özelliğine sahip aktif maddeler içeren ürünleri tercih edin.

Renk önerileri

Robert Ramos, “Bu yaşlarda daha klasik bir görünümü tercih etmelisiniz,” diyor. 50’lerinize veya 60’larınıza geldiğinizde saç renginiz daha çabuk solmaya başlar. Bu yüzden, koyu renkler yerine cilt renginize yakışan, daha açık ama zengin bir tonda karar kılın.

Palermo, “Bu yaşlarda küllü tonlardan kaçınmalısınız. Çünkü sizi yorgun ve yaşlı gösterirler,” diyor. Çok koyu renkler yüz hatlarını sertleştirir ve kırışıklıkların belirginleşmesine neden olur. Ramos, bu yaşlarda balyaj yaptırmanızı öneriyor. Saçınızda güneşin yansımalarını yaratan balyajlar sayesinde yüzünüz daha aydınlık, taze ve genç görünür.

Dümdüz modellerden kaçının

Özellikle 50’li yaşlardan sonra, düz modeller yüz hatlarınızı aşağı doğru çekerek sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir. Bunun yerine doğal görünümlü, yumuşak dalgaları tercih edin. Charlize Theron’un saç stilisti Enzo Angileri, parlak ve belirgin bukleler için nemli saçlara Aveda Brilliant Humectant pomat sürmenizi öneriyor: “Fön makinesiyle kuruturken saçınızı büyük bir fırçaya sarın. Saçınız tamamen kuruduğunda, fırçayı çıkarıp ellerinizle şekil verin.”

Beyaz saçlar

Beyaz saçlarla yaşamak mı? Neden olmasın? Beyaz saçlar – özellikle modem bir kesimle birleştiğinde – size son derece şık ve sofistike bir hava katabilir. Tabii doğru tonda olmaları şartıyla. Ramos, “Beyaz saçlar bazen sarımsı bir görünüm alabilirler. Bu sarılığı etkisizleştirmek için gümüş rengi pigmentler içeren bir şampuan kullanın,” diyor. Rene Furterer Okara Mild Silver şampuanı deneyebilirsiniz.

Küçük yuvarlak fırça

Townsend, “Küçük ve yuvarlak bir fırçayla saç diplerine daha kolay odaklanabilirsiniz,” diyor. Saçınızı kuruturken önce köklere hacim verici sprey sıkmayı ihmal etmeyin.

Doğala dönüş
Sülfat ve paraben gibi kimyasal maddeler içermeyen şampuanlar kullanmaya özen gösterin. Ramos bu tip bir şampuanın saça daha az zarar verdiğini ve yıpratmadan temizlediğini belirtiyor.