Kış havasının cansızlaştırdığı cilt, bahar aylarında yenilenmeye başlar. Ancak yaz aylarında güneş ve sıcağın zararlı etkilerinden de cildi korumak gerekiyor. Her mevsim cildin canlılığını korumak bazı vitaminlerle mümkün.

1. Q-10 cildi yeniler

İyi bir serbest radikal avcısı olan, Ubikinon ya da daha bilinen adıyla Koenzim Q 10 yaşlanmanın yavaşlatılmasında, doku elastikiyetinin korunması ve yeniden kazanılmasında önemli faydalar sağlar. DNA hasarını onararak yaşlanmayı geriletir ve kollajen gibi cildin temel yapıtaşlarının üretimini destekler.

2. Hidroksi asitler ölü deriyi temizler

AHA ve BHA olarak da adlandırılan “hidroksi asitler” cildin en üstünde yer alan ölü tabakanın soyulmasını ve renk tonunun eşitlenmesini sağlar. Ancak hassas ciltli insanlarda reaksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle sadece doktor kontrolünde dikkatli ve düşük dozlarda kullanılması gerekir.

3. K vitamini göz çevresini yeniler

K vitamini, kılcal damar duvarına destek sağlayarak özellikle gözaltı morlukları ve torbalanmalarının giderilmesinde çok fayda sağlar. Ayrıca botoks, dolgu gibi estetik müdahaleler sonrası iyileşme süresini de kısaltır. Göz çevresi anti-aging kremleri seçerken, K vitamininin içerik ve miktarına dikkat etmek gerekir. Göz çevresi anti-aging kremlerinde; kafein ile K vitamini kombine edilerek kullanmak morluk, torbalanma ve kırışıklıkların giderilmesine daha etkili olur.

4. E vitamini erken yaşlanmaya karşı etkili

E vitamini, cilt sağlığını korumada en etkili vitamin. Güneşin cilt yaşlanması hatta kanser gibi zararlı etkilerinden korunmak için vazgeçilmezdir. Cildin onarımı ve kuruluğun giderilmesinde, erken yaşlanmada ve kanser gelişiminde etkin rol oynayan serbest radikallerin, bu zararlı etkilerinin giderilmesinde mücadele eder. Bugün nemlendiricilerin ve güneş sonrası kremlerin hemen hepsi E vitamini içerir.

5. C vitamini ince kırışıklıklara engel olur

C vitamini, kollajen üretiminin olmazsa olmazlarından ve hücre yaşlanmasına karşı en etkili vitamin. Sigara kullanımı, vücudumuzun bu kıymetli vitamini kaybetmesine neden olur. Bu nedenle sigara kullanan kişilerin destek amaçlı C vitamini alması gerekir. Sarkan cildin toparlanmasında ve ince kırışıklıkların açılmasında güvenle kullanılabilir. İdeal uygulama zamanı ise, sabahları güneş koruyucu kullanmadan öncedir.

6. B3 vitamini ile daha az kızarıklık şikayeti

B3; derinin bariyer fonksiyonunda anahtar rol oynayan seramid ve yağ asitlerinin üretimini artıran bir vitamin. Cildimiz ne kadar iyi bir bariyer görevi görürse nem kaybımız o kadar az olur, alerji yatkınlığımız azalır ve daha az kızarıklık şikayetimiz olur. Bu içerikteki kremlerin en iyi kullanım zamanı, sabah ve gece yatmadan öncedir.

7. A vitamini siyah noktalardan kurtarır!

A vitamini; retinol gibi farklı formları olan, dermatologların sivilceden leke tedavisine kadar pek çok cilt rahatsızlığında severek kullandığı bir vitamin grubudur. Kollajen yapımını artırarak cilt sarkmalarını düzeltmesi ve antioksidan etkisiyle hücre yenilenmesine katkı sağlaması popüler olmasının başlıca nedenleri. Yine renk tonunu eşitlemek, ince kırışıklıkları açmak, siyah noktalardan kurtulmak istediğimizde A vitamininden faydalanabiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kullanım zamanı. Bu grup ürünleri güneş ile pek arası bulunmadığı için gece sürmeli ve tercihen sonbahar ve kış aylarında kullanmalıyız.