Ana Sayfa Etiketler Beyin

Etiket: beyin


Seks, Beyinde Farklı Etkilere Sahip!

0

İnsanlarda ve diğer memelilerde seksle ilgili beyin bölgelerinde büyüklük farklılıkları olduğu biliniyor. Erkeklerde büyük olan bu bölgelerden birinin sekse bağlı olarak değişip değişmediğini merak eden Tokyo Saitama Üniversitesi’nden Shinji Tsukahara ve ekip arkadaşları, daha önce hiç seks yapmamış farelerle daha tecrübeli olanların beyinlerini karşılaştırdı. Uzmanların verilerine göre sinir sinapsislerinde bulunan dikenli yapıların çiftleşmiş olan farelerde daha düşük seviye olduğu görülüyor.

Tsukahara, bu yapılardaki azalmanın dişinin varlığına bağlı olarak veya penisten gönderilen sinyaller nedeniyle salgılanan hormonlar sonucu meydana gelebileceğini düşünüyor. Bu bölgelerin “çiftleşmenin öğrenilmesi”ni sağlayan bölümler olabileceğini de düşünüyor. Çünkü bir kez aktif olduklarında ve hayvan çiftleştiğinde  ihtiyaç kalmadığı için zamanla kaybolmuş olabilecekleri üzerinde duruluyor.

Bu yapılar dişi farelerin cinsel davranışları üzerinde de önemli bir rol oynuyor. Kaliforniya Üniversitesi’nden Paul Micevych tarafından yürütülen başka bir araştırmada, cinsel döngü esnasında dişi farelerin beyinleri incelenmişti. Göze çarpan noktalardan biri her 4 günde bir östradiol üretiminin artışıydı. Döngüyü kontrol etmek için ekip farelerin rahimlerini almış ve östradiol enjekte etmişti.

Bunun sonucunda araştırmacılar, östradiol salgılanma miktarına bağlı olarak dişi farelerin ilgili beyin bölümündeki dikenli yapıların sayısında ve farelerin davranışlarında değişiklik gözlemlemişti. en yüksek dozun verildiği farelerde hem daha fazla dikene rastlanmış hem de tüm erkek farelere karşı %80 oranında cinsel açıdan aktif davranmışlardı. En az dozu alanlarda ise daha az dikenli yapıya rastlanmış ve erkek popülasyonun sadece %10’una cevap vermişlerdi.

Uzmanlar ayrı bir grup faredeki bu yapıların oluşumunu bloke edecek bir ilaç kullandıklarında ise cinsel açıdan aktivitelerinde düşüş gözlemlediler. Bu gelişmeler yeni dikenli yapıların oluşmasının cinsel açıdan aktif olmakla yakından ilişkisi olduğunu gösteriyor.

Micevych ayrıca östradiolün hangi reseptör üzerinden etkili olduğunu da bulmayı başarmış. Teoride bu reseptörleri hedef alacak bir ilaç üreterek insanlardaki libidonun da değiştirilebileceğine dikkat çekiyor.

Orgazm Sırasında Beynimizde Neler Oluyor?

0

Bilim adamları kadınların beyinlerinin orgazm öncesi, sırasında ve sonrasındaki beyin hareketliliğini gösteren ilk filmini yaptılar. Animasyon beynin farklı bölgelerinin bir arada ahenk içinde hareket ettiğini, bu hareketliliğin en üst seviyede olduğunu ve ardından yavaşça durgunlaştığını gösteriyor.

Animasyonu yapmak için uzmanlar bir kadından fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme makinesinin içine uzanmasını istediler. Mastürbasyon esnasında gönüllünün beyin aktivitesindeki artış ve değişimler kaydedildi.

Bu araştırmanın yapılmasının amacı neden kadınların ve erkeklerin aynı anda orgazmı yaşayamamasının araştırılmak istenmesiydi. Söz konusu araştırmayı ABD’de Rutgers Üniversitesi’nde psikolog olan Prof. Barry Komisaruk ve ekibi gerçekleştirdi. Animasyonda doktora öğrencisi ve Komisaruk’un laboratuvarında seks terapisti olan 54 yaşındaki Nan Wise gönüllü oldu. Wise kendisiyle yapılan röportajda,” Bu benim doktora tezimin konusu. Kendimi bu konuya adadım.” diyor.

5 dakika süren filmde beynin 80 farklı bölgesinin her iki saniyede bir alınan görüntülerinin bir araya getirilmiş hali görünüyor. Animasyonda renkler kullanılmış. İlk başta koyu kırmızı olan renkler orgazma yaklaştıkça turuncu ve sarıya dönüyor, orgazm sırasında tamamen beyaz olduğu görülüyor.

Prof. Kamisaruk, “Bu araştırmanın amacı orgazm esnasında beyinde ne olup bittiğinin anlaşılabilmesidir,” diyerek Washington DC’de yapılan Society for Neuroscience(Nörobilim Derneği)nin yıllık toplantısında araştırmalarının çıkış noktasını anlattı.

Animasyon devam ettikçe ilk aktivitenin genital bölgeye dokunulmasıyla algı korteksinde görüldüğü kaydedildi. Ardından duygular ve uzun süreli hafızayı içeren beyin yapılarının toplandığı yer olan limbik sistemde hareketlilik tespit edildi.

Orgazma yaklaşıldıkça hareketlilik, beyincik ve ön korteks kısımlarına geçiş yapıyor. Bunun sebebinin artan kas gerilimi olduğu belirtiliyor. Orgazm sırasında ise hareketlilik hipotalamusta doruğa çıkıyor. Hipotalamus, oksitosin adı verilen, mutluluk hissi yaratan ve uterusu daraltan bir hormon salgılanmasıyla sorumludur.

Orgazm sonrasın tüm bu bölgelerdeki hareketlilik yavaşça sakinleşmektedir.

Komisaruk, “Beynin birbiriyle iletişimi incelemek için muhteşem bir sistem söz konusudur. Beynin seviye seviye hareket artışının ve azalmasının görüntülendiği film sayesinde, özellikle orgazm olamama sorunu yaşayan kişilerde hangi evrede problem yaşandığının tespit edilebileceğini sanıyoruz,” dedi.

Komisaruk tarafından geliştirilen yeni bir yöntemde insanlar beyin aktivitelerindeki değişikliği neredeyse aynı anda görebiliyor. Komisaruk’a göre bu bir çeşit “Neurobiofeedback” yani “Nörobiyogeribildirim”. Bu yöntem  sayesinde kişilerin endişe, depresyon ve ağrı gibi durumların üstesinden gelebileceğine inanıyor.

Profesör, “Orgazmı keyif ve mutluluk üretmenin bir yolu olduğu için kullandık. Eğer mutluluk bölgelerini nasıl harekete geçirebileceğimizi öğrenirsek, pek çok sağlık sorununun da çözümüne ulaşabiliriz,” dedi.

Bizi Takip Edin

4,032BeğenenlerBeğen
125TakipçiTakip Et
39,969TakipçiTakip Et
161TakipçiTakip Et

Yaz Birkenstock’larla Geçecek

Bu yaz sezonu trendlerinden olan spor tarzda deri elbiseler, yırtık Jean pantolonlar, Oversized blazer ceketler, feminen kumaş pantolonlar, şort ve eteklerle Birkenstock'larınızı kombinleyebilir, rahat...